Skip to content

Enrico Piaggio Vespa Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Enrico Piaggio Vespa Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Enrico Piaggio Vespa film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, ayrıca hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Enrico Piaggio Vespa Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Biyografi türündeki yapımları severek takip edenlerin bayılacağını düşündüğüm bir film ile karşınızdayım. Günümüzün tanınan ve hemen hemen her caddesinde görülen Vespa motolarlarının geçmişine ışık tutan İtalyan filmi “Enrico Piaggio: Vespa” ile harika bir yolculuğa hazırlıklı olun. Bir yandan fabrika gelişimine bir yandan da Enrico Piaggio’nun hayatına şahit olduğunuz filmin diğer detayları şöyle:

Diğer bir İtalyan film incelemesi: Sen Hiç Aya Gittin Mi?

Filmin bende bıraktığı duygulara geçmeden önce Vespa ve Piaggio arasındaki bağlantıyı açıklamakta fayda var. 2.Dünya Savaşı’ndan sonrası yıkıma uğrayan ülkeler arasında bulunan İtalya; madden ve fiziksel açıdan pek çok zorluk yaşar. Savaş öncesi Piaggio ailesinin en büyüğü uçak ve helikopter işleri ile ilgilenirken, savaş sonrası fabrikada değişimler yaşanır.

Evin oğullarından biri olan Enrico Piaggio; çoğu kişinin düşünmediği bir fikir ile ortaya çıkar. Her bireyin binebileceği, kişisel görevleri görev ve hatta kadınların kıyafetleri gereği rahat etmesini düşündüğü bir araç tasarlamanın mücadelesine girer. İsmini sonradan alan Vespa’nın neredeyse ilk çıkış hikayesi böyledir.

Enrico Piaggio Vespa Konusu

Ancak dönemin zorlu şartları düşünüldüğünde, yeni bir girişim yapmak pek de kolay değildir. İşçi ve maddi gücün yanı sıra takımın beyne ihtiyacı vardır. Bu isim de D’ascanio isimli başarılı mühendistir. Maddi güç bir şekilde halledilir ancak taşıtta olması gereken fren takımları, balatalar, motor gibi pek çok ayrıntının küçücük aracın hangi bölgesine yerleştirileceği ana konu haline gelir. Günler, ayları takip ederken herkesi şaşırtan sonuçlar yaşanmaya başlar…

Enrico Piaggio önderliğinde ilerleyen film, bir yandan fabrika ve Vespa üzerinden şekillenirken bir yandan da Piaggio’nun kişisel hayatına odaklanır. Babasından gelen hırslı kişiliğinin yanı sıra ezber bozan fikirleri girişimci kelimesinin karşılığını verir.

Fabrikada olumlu-olumsuz gelişmeler yaşanırken Piaggio’nun kişisel hayatı seyre harika bir hava katar. Kadınlarla olan eğlenceli ilişkisi gün yüzüne çıkarken hayatının aşkını bulmasıyla (Paola Bechi Luserna) duruşunu ve kişiliğini tazeler. Böylece mutluluk basamaklarına tırmanmaya başlar.

Piaggio’nun marka ve kişisel hayatındaki zorlukları -bildiğim kadarıyla- tıpatıp işleyen yönetmen Umberto Marino, dönemin sembollerini de eklemekten geri kalmaz. Savaş sonrası yıkımlara örnekler vererek izleyen üzerinden duygusal bir hava yakalar. Sonuç itibariyle “Enrico Piaggio: Vespa” hiç yoktan iyidir demeyecek kadar güzel bir filmdir. Sonuç olarak zaman ayırılabilir ve rahatlıkla izleyebilirsiniz.

IMDb: 7,0

Enrico Piaggio Vespa Oyuncuları

  • Alessio Boni – Enrico Piaggio
  • Enrica Pintore – Paola Bechi Luserna
  • Violante Placido – Livia
  • Moise Curia – Peter Panetta
  • Francesco Pannofino – Rocchi Battaglia
  • Margherita Paoluzi – Carla

Enrico Piaggio Vespa Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: