Skip to content

Esaretin Bedeli Film Konusu ve Yorumu | The Shawshank Redemption

esaretin bedeli film konusu yorumu

Bugünkü film yazısında sizlere; IMDb Top 250 film listesinde uzun zamandır birinciliğini koruyan, Esaretin Bedeli Film Konusu ve Yorumundan bahsedeceğim. Orijinal adı The Shawshank Redemption olan film, IMDb tarafından tam 9,3’lük puana layık gösterilmiştir. Konusunu önemli yazar Stephen King’in, “Rita Hayworth and Shawshank Redemption” isimli romanından alan 1994 yapımı Esaretin Bedeli, beyaz perdeye ABD’li yönetmen Frank Darabont tarafından uyarlanmıştır. Film yayınlandıktan sonra hep olumlu tepkiler alan Darabont, geçmişte kendisine yöneltilen “IMDb’deki en iyi film Esaretin Bedeli ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya, “buna inanmakta zorlanıyorum” cevabı ile akıllarda yer edinmektedir.

1994’te ilk yayının ardından eleştirmen ve izleyiciler tarafından birçok olumlu tepki alan, 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film, Amerikan Görüntü Yönetmenleri Birliği tarafından en iyi görüntü yönetmeni ve Yabancı Film Dalında Japon Akademi Ödülü’nü almayı hak etmiştir. Drama türündeki Esaretin Bedeli, 2 saat 20 dakikalık uzunluğuyla ömrümüzde mutlaka izlememiz gereken filmler arasında yerini almaktadır.

İlginizi Çekebilir: The Shining

Esaretin Bedeli Oyuncu Kadrosu

Filmin bu kadar etkili ve izlenebilir olmasının en büyük sebeplerinden birinin oyuncu kadrosu olduğunu düşünüyorum. Hemen hemen herkesin tanıdığı usta oyunculardan oluşan film, döneminin hatta günümüzün gözde oyuncularını bir arada barındırıyor.

Tim Robbins – Andy Dufresne

Morgan Freeman – Ellis Boyd / Red

Bob Gunton – Warden Samuel Norton

William Sadler – Heywood

Clancy Brown – Captain Byron Hadley gibi birçok oyuncu filmde rol almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Pulp Fiction

Esaretin Bedeli Film Konusu

Esaretin Bedeli, parmaklıklar arkasında yer alan Andy ve Red isimli iki mahkûmun, hapiste kurmuş oldukları dostane hayat hikâyesini ele almaktadır. Karısını ve karısının sevgilisini öldürme suçuyla tutuklanan genç bankacı Andy Dufresne, müebbet hapis cezası yemesi sonucu hapishaneye atılır. Hepimizin tahmin edeceği gibi; tecavüz, şiddet, kavga ve gürültülerle dolu hapishanede, Andy’nin gelmesiyle bazı hayat olguları değişmeye başlar. Onları iyimser tavrıyla hayata tutundurur. Dışarıdakiler kadar kendilerinin de özgür olduğunu benimsetir.

Daha sonra, hem hapishanede hem de dışarıda birçok bağlantısı olan Red isimli bir mahkûmla tanışır ve en iyi arkadaş haline gelirler. Bankacı olmasının verdiği avantajla Andy, Müdür Norton ile yakın ilişkiler kurar ve ona para aklama konusunda yardımcı olur.  Bu sayede hapishanede sözü geçen mahkûmlar arasında yerini alır. Günler geçerken Andy aynı zamanda hapisten kaçmanın yollarını aramaktadır. Red’ten istediği küçük bir çekiçle planını gerçekleştirmeye başlar…

Oyuncu kadrosu, gerçekleştirilen diyaloglar, verilen mücadele, günün zorlukları ve hafızalarda yer edinecek türden olan film konusu… Hepsi bir araya gelince izlemesi büyük bir keyif haline geliyor. Film boyunca değişik duygular hissediyorsunuz ve bu duygular sizi, filmi tekrar izlemeye itiyor. İyi seyirler…

İlginizi Çekebilir: Netflix Korku Filmleri

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: