Skip to content

Ferry Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Ferry Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Ferry film konusu yorumu, incelemesi, Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Ferry Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Başrollerinde Frank Lammers ve Elise Schaap’ın olduğu Hollanda yapımı Ferry; senaristliğini Nico Moolenaar ve Bart Uytdenhouwen’ın yönetmenliğini ise Cecilia Verheyden’ın yaptığı bir gangsterin dramatik hikayesini izleyenlere sunuyor.

Filmin açılış sahnesi, çevreye öfke saçan bir babanın bağrışlarıyla başlar. Halinden de anlaşılacağı üzere sarhoştur. Ve aile bireylerini tehdit eden cümlelerle peşlerinden koşmaktadır. Babasından kaçan ilk isim küçük Ferry’dir. Ablasıyla beraber bir araba arkasına saklanmış ve babasının çekilmez öfkesinden kurtulmaya çalışmaktadır. Akabinde olaylara anne dahil olurken kardeşler elinde tuttukları silahı babasına yönlendirir. Çocuklar haliyle ateş edemez. Ancak çileyi çekecek olan annedir. Zavallı kadın, kocası tarafından sabahlara kadar dövülür.

Daha sonra ekran kararır. Ve gözler Amsterdam’ın renkli dünyasına çevrilir. Ferry büyümüş, tatlı gözüken saçlarıyla pek de tatlı olmayan bir iş adamının yanında çalışmaya başlamıştır. Amsterdam’ın yer altı işlerinden sorumlu olan Brinks, uyuşturucu ve çete işleriyle yakından ilgilidir. En güvendiği adam olarak Ferry’i göstermekte ve neredeyse kendi oğlunun önüne koymaktadır. Eğlenceli futbol gecesinde herkes şen şakrak anın tadını çıkartırken ofisi basan bir başka çete Brinks’in oğluna ateş eder.

Ferry Film Konusu Yorumu

Filmin seyri bu noktadan sonra değişmeye başlar. Çünkü Brinks sağ kolu Ferry’den oğluna ateş açan ve akabinde de milyonlarca parasını çalan çeteyi bulmasını ister. Böylece Ferry’nin güneye doğru olan macerası başlamış olur. Küçükken büyüyüp yetiştiği topraklara geri dönen Ferry, karakter olarak hikâyeye yön veren isimdir. Sadece başrol oyuncu olduğu için değil. Sempatik gelen tavırlarının yanı sıra gangsteri andıran ani patlamaları ve mod değişikliği ile tam anlamıyla hikâyenin merkezindedir.

Yönetmen Cecilia Verheyden, Ferry’nin güneye olan yolculuğunu sadece bir gangster işi olarak açıklamak istemediğinden hikâyeye farklı bir boyut katmaya çalışır. Öncelikle ablasıyla yollarını kesiştirirken akabinde de Ferry’nin hiç beklemediği bir gelişmeye imza atar. Aşk. Danielle isimli kadınla bir bağ kuran Ferry; bir yandan çetenin işleriyle uğraşırken bir yandan da kendisini Danielle’nin kollarında bulur. Filmin son sahneleri yaklaştıkça benzer temalar hâkim olur. Ancak final kısmı bütün hikâyeyi etkileyecek bir olaya sahne olur…

Ferry; ne bir aşk hikayesi ne de bir gangster dramıdır. Hikâye hangi yöne evrilirse o tarafa yönelir. Yer yer aşk yer yer silahlar konuşurken orta yolu bulmakta zorlanır. Fakat bu savrulmalar hikâyenin seyir zevkini bozmaz. Pek çok filmde görülen saçma geçişlere ya da diyaloglara sahip değildir. Birtakım abartılı olaylara sahne olmasına karşılık göze batmaz. Nihayetinde de keyif veren dakikalara imza atar. Mutlaka göz atın…

Diğer yeni bir film: Oksijen

IMDb: 7,4

Ferry Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere keyifli hafta sonları. Diğer yazılarda görüşmek üzere. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılara anında ulaşabilirsiniz.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d