Skip to content

Frida Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Frida Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Frida film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Frida Film Konusu ve Yorumu – Netflix

İzleyiciler, biyografi türündeki filmleri çoğunlukla tercih etmez. Çoğu insan halihazırda ünlü olan bireyin başardığı ya da başaramadığı gelişmelerin konu edildiği filmi izlemek yerine ünlü kişi hakkında çeşitli makaleler, çalışmalar okumayı tercih eder. Ki bu davranış yadırganacak bir kriter değildir. Araştırmalar da bunun ispatını yapmaktadır. Ancak bu öngörü veya kanıtlanan gerçek, Frida gibi filmlerin değerinin karşılık bulmayacağı ya da verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Haliyle bu noktada da karakterin ilgi çekiciliği ön plana çıkmaktadır. Trajik bir kaza sonucu yatağa mahkûm olmak, yattığı yataktan ressam haline gelmek ve bir nevi çok eşliliğe inanan bir adama aşık olmak, bana göre yeteri kadar ilgi çekici bir hikayedir. Hayatı ve filmden elde edilen diğer detaylar şöyle:

Temmuz 1907’de Meksika Coyoacán’da dünyaya gelen Frida, her ebeveynin sevip sayacağı tatlı kişiliğiyle göz kamaştırmaktadır. Ancak hemen hemen her araştırmada göreceğiniz gibi Frida ismi talihsiz olaylar ile anılmaktadır. 6 yaşındayken çocuk felci tanısı konulmuş ve bir bacağını kullanamaz haline gelmiştir. Fakat hayatında yaşadığı en keskin olay 18 yaşındayken cereyan edecektir. Trajik bir trafik kazası sonucunda pek çok gündelik işleyiş eklemlerini, kemiklerini kaybedecek. Ve hayatını yatağında geçirme durumunda kalacaktır.

Kaza sonucunda pek çok tedavi, pek çok ameliyat ile eski haline getirilmeye çalışılsa da hayatının büyük bir kısmını yatağında, tek başına geçirir. Günler haftaları takip ederken odasının tepesine ayna astırır. Ve böylece resim kariyeri de başlamış olur. Yaşadığı ağrıları, bunalımlı günleri, yoğun psikolojik savaşları kendi görüntüsüyle reşmeye başladığında tekrar hayata tutunabileceğinin sinyallerini vermiş olur. Aylar belki yıllar sonra ayağa kalktığında dönemin başarılı ressamlarından biri sayılır.

Frida Film Konusu

Frida’nın bunalımlı, çalkantılı geçmişi geri de kalır. Tekrar eski siyasi kimliğine bürünür, çeşitli yerlerde görevler alır. Ve en nihayetinde de sanatıyla uğraşmaya devam eder. Diego isimli ünlü ressamla tanışması da bunu beraberinde getirir. Sanat ve resimler üzerine yapılan söyleşiler yerini önce aşka sonrasında da evliliğe bırakır. Ancak Diego’nun pek çok kadına ilgisi olması işin en çok acıtan kısmıdır. Frida ilk bakışta bu fikre onay verse de yıllar içerisinde boşanmalar, tekrar barışmalar yaşanacaktır.

Frida Kahlo ismi, figürü, idolü başlı başlına sıra dışı bir karakterdir. Gerçekleştirdiği veya gerçekleştirmediği olumlu-olumsuz eylemleri bir kenara koyacak olursak, yaşadığı trajik olaylar sonucunda böylesine şaşaalı bir hayata imza atabilmek oldukça zor ve imkânsız gözükmektedir. Bu sebeple Frida’ya hayat veren Salma Hayek’in, saatler süren setler, günler süren mimik çalışmaları yapması doğal gözükmektedir. Her ne kadar sinema üzerinden sayısız başarılı işe, üne imza atsa da Frida gibi çarpıcı ve yıkıcı bir hayat süren bireye hayat vermek pek de kolay bir işe benzememektedir. İçinde bulunduğu röportaj ve programlarda da bunun zorluğundan söz etmektedir.

Nihayetinde yönetmen Julie Taymor 120 dakikalık çalışma süresiyle başarılı bir Frida portresi çizmektedir. Trajik kazalardan sanat dünyasına, siyasi-politik gelişmelerden aşk dolu bir geleceğe kadar en ince detayları yavaş yavaş işlemektedir. Eksiklikler, hatalar konusunda herhangi bir spesifik bilgim olmasa da hem iç karartan hem de neşelendiren sekanslarla doludur. Şans vermeyi unutmayın…

IMDb: 7,4 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak halihazırda görmüş olabileceğiniz veya henüz keşfetmediğiniz bir gelişmeyi hatırlatmakta yarar var. Her gün daha da gelişmeyi hedefleyen blog-okur.com ailesi olarak; hem bireyin kendisine hem de gelişen ailemize katkıda bulunacağını düşündüğümüz yeni projemizi “gönüllü yazar arkadaş başvurumuzu” mutlulukla sizlere sunuyoruz. Eğer kitaplara, dizi veya filmlere ilginiz var ise… Ve buna ilaveten ilginizi sözcüklere dökme gibi bir hayalinizi varsa, bizlerle birlikte çalışabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Salma Hayek – Frida Kahlo
  • Mía Maestro – Cristina Kahlo
  • Amelia Zapata – Maid
  • Alfred Molina – Diego Rivera
  • Diego Luna – Alejandro ‘Alex’
  • Valeria Golino – Lupe Marin
  • Patricia Reyes Spíndola – Matilde Kahlo
  • Loló Navarro – Nanny

Frida Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: