Skip to content

Friends Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Friends Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Friends dizi konusu yorumu, incelemesi, eleştirisi, kaç sezon, analizi, IMDb, fragmanı, izle, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Friends Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

“Çoğu kişinin defalarca izlediği ve en ufak boşluğunda yeniden açıp özlem giderdiği bir dizi” şeklinde bir soru sorulsa, çoğu izleyenin cevabı Friends olur diye iddialı bir girişte bulunmak istiyorum. Çünkü geçmişi 1994’lü yıllara dayanan bir dizinin bugünlere gelene dek imajından hiçbir eser kaybetmemiş olmasının çok da olası bir durum olmadığını söylemek gerekiyor. Her ne kadar çıkış tarihi eski yıllara dayanan pek çok başarılı ve isminden söz ettiren dizi olsa da, Friends izleyen bir bireyin; “gelmiş geçmiş en iyi diziler” listesine Friends yazmamasını tahmin edemiyorum, ön göremiyorum.

Öncelikle içerik boyunca olumlu yorumlarla karşılaşacağınızı söylemek istiyorum. Son zamanlarda 10/10 gördüğüm (üz) pek bir yapım olmadığı için geçmişi çok eski yıllara dayanan Friends dizisi ile içimdeki pozitifliği sergileme fırsatı buluyorum.

Netflix’in yeni içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aslında Friends’in hayranları ne kadar çoksa sevmeyenleri de bir o kadar çoktur. Neden olduğu tam olarak bilinmez ancak genel görüşler birkaç karakterin gereksiz olduğu veya içeriğin komik olmadığı yönündedir. Ancak bu yorumlar benim her daim ilgimi çekmiştir. Böylelikle kişiden kişiye değişen damak kültürü burada bir kez daha ön plana çıkmıştır.

Fakat bir yere kadar ilerleyip ya da sonuna kadar gelip, ben bu diziyi beğenmedin diyen kişi sayısı oldukça azdır. Kendisine büyüleyen sempatik karakterleri, her anı dolu dolu yaşattıran duygusal hikayesi son yılların en iyi dizileri arasında gösterilmesinin başlıca cevaplarıdır. Bu sebeple karakterlerin hayatlarına ortak olunduğu anda, diziyi yarıda bırakma ihtimali pek mümkün değildir. Bu diziyi bu kadar izlenilir kılan nedir diye soracak olursanız, birkaç cümle ile açıklamak isterim.

Friends Dizi Konusu Yorumu

Sorunun cevabı dizideki karakterlerden geçmektedir. Anlatılan hikâye (ler) aşırı iyi olmayabilir ancak oynayanlar hikâyeyi değerli kılanlardır. Mesela bir Joey Tribbiani olmak kolay değildir. Çapkınlığı ile nam salmış, yemek yemekten keyif alan ve yavaş işleyen düşünce gücüne rağmen kaliteli bir İtalyan’dır.

En yakın arkadaşı Chandler Bing ise grubun güldüren yüzüdür. Her ne kadar çoğu kişi diğer karakterleri daha komik bulsa da yaptığı soğuk espriler büyük anlam taşır. Eğlenceli ve sakin (tembel) tavırlarıyla ön plana çıkan iyi bir dosttur (birkaç hatasını unutmayalım). Erkek grubunun son bireyi Ross Geller, gerçek hayattaki kızların bayıldığı kişidir. Erkekler tarafından pek sevilmez. Ancak son derece zeki ve kurnazdır. Ya da tam bir aşk adamı…

Kız grubunun ise bitmek bilmeyen bir enerjisi vardır. Ross’un kız kardeşi Monica Geller, iyi bir aşçıdır. Titizliği ve temizlik takıntısıyla bilinir. Rachel Green hemen hemen herkesin sevdiği ortak kişilerdendir. Şık tarzı, göze hitap eden güzelliğiyle ön plana çıkarken Joey’in kadın versiyonudur. Erkeklere büyük ilgi duyar. Phoebe Buffay ise iki grubun en zekisidir (?). Seveni de sevmeyeni de çoktur…

Bu kişilerin detaylı incelemeleri yazmakla bitmez. Ki karakterleri anlattığım kadar bütünsel değildir. Sizleri sıkmamak için oldukça basit yazma gereği duydum. Ancak bu kişilerin ortak bir yönü vardır ki diziyi güzel kılan nokta o etkendir. Her biri diğerine bütün duygularıyla bağlıdır. Ve bu bağlılık onları aile yapmaktadır. Bu sebeple Friends’i diğer dizilerden -sitcomlardan- üstün kılan etken budur. Diziyi hiç başlamayan bireyleri kıskandığımı belirterek sözlerime son veriyorum.

Friends Dizi Oyuncu Kadrosu

  • Jennifer Aniston – Rachel Green
  • Courteney Cox – Monica Geller
  • Lisa Kudrow – Phoebe Buffay
  • Matt LeBlanc – Joey Tribbiani
  • Matthew Perry – Chandler Bing
  • David Schwimmer – Ross Geller

IMDb: 8,9

Friends Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: