Skip to content

Gece Vurgunu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Nightcrawler

gece vurgunu film konusu yorumu incelemesi

Gece Vurgunu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Gece Vurgunu film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Herkese merhaba. Bu sıralar kendime boş vakit yarattığım için film izlemeye daha çok vakit ayırabiliyorum. Ki bu beni çok mutlu ediyor. Bugünlerde olabildiğince değişik tarzda filmleri sizler için yazıyor olacağım. Sizlerden de film önerilerine açığım, sosyal medya hesaplarını takip ederek bana ulaşabilirsiniz.

Bugün yine bir Jake Gyllenhaal filmi ile karşınızdayım. Hatırlarsınız ki daha önce yine bir Jake Gyllenhaal klasiği olan Southpaw filminden bahsetmiştim. Üstün performansıyla filmi olduğundan daha ileri götürmüştü. Gece Vurgunu orijinal adıyla Nightcrawler’da da bu performansı görüyoruz. Adam hangi rolü oynarsa oynasın, yakışıyor…

Gece Vurgunu, Amerikalı yönetmen Dan Gilroy’un yazıp yönettiği, 2014 yapımı bir suç-gerilim filmidir. Aynı zamanda Dan Gilroy’un ilk yönetmenlik denemesidir. Çeşitli kurumlar tarafından sayısız ödüle aday gösterilmiş ve IMDb tarafından 7,9’luk puanı hak etmiştir. Yakın arkadaşımın önermesi sonucu izleme şansı bulduğum film benim en beğendiğim yapımlar arasında yerini aldı.

Filmin oyuncu kadrosunda birbirinden değerli isimler bulunuyor. Güzel senaryo ve hafızaya kazınacak türde performanslarla, film keyifli dakikalar yaşamamıza sebep oluyor. Yazının başında da belirttiğim gibi Jake Gyllenhaal filmin ve konunun yıldızları arasında yer alıyor. Diğer bir harika performans ise kendisini “Venom” ve “The Night Of” yapımlarından hatırlayacağımız Riz Ahmed tarafından gerçekleştirilmiş. Rene Russo, Bill Paxton, Michael Papajohn, James Huang filmin diğer önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Ek bilgi olarak, Rene Russo’nun filmin yönetmeninin eşi olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Gladyatör

Gece Vurgunu Film Konusu

Filmin konusuna gelecek olursak; film sıradan bir konuyu içeriyor gibi gözükse de ufak dokunuşlar ve iyi oyunculuklarla, sıradan bir konu algısını kırıyor. Hayatın içinde yer alan önemli imgeleri gözler önüne seriyor ve bazı konularda farkındalık yaratıyor. Medyanın kötü kullanımı biraz argo tabirle yozlaşmış medya, zorlu hayat şartlarında bireyin “başarı için her yol mubahtır” mentalitesi ile devam etmesi, yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen iddialı konulara ayak basması hayran kalınası türden.

Louis Bloom (Jake Gyllenhaal) hayat mücadelesi veren bir hırsızdır. Her zaman bir arayış içinde geceleri çeşitli arayışlar içinde bulunur. Bir gece yine böyle bir arayış içindeyken, bir kaza görür ve muhabirlik yapmaya karar verir. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan geceleri dışarı çıkar ve bu tarz olayları kovalamaya başlar. Edindiği bilgi ve görüntüleri bir haber kanalına satar. Günden güne daha da hırslanan Louis, illegal işlere de karışmaya başlar. Bu sayede hem kendisini hem de haber kanalını çok iyi yerlere taşır. Sonlara doğru yaşanan gerilim ile soluksuz bir heyecan sunar.

Filmde gerilim, suç ve dram temaları o kadar güzel işlenmiş ki filmin IMDb puanı neden bu kadar düşük diye sormadan edemiyor insan. Filmin gece sahneleriyle dolu olmasına rağmen görüntü kalitesi inanılmaz. Sizler için, her anlamda çok seveceğiniz ve eminim ki açıp tekrardan izleyeceğiniz bir film önerisinde bulundum. Umarım ilk fırsatta ve keyifle izlersiniz. İyi Seyirler!!!

İlginizi Çekebilir: Guguk Kuşu

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: