Skip to content

Gelincik Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Gelincik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Gelincik film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Gelincik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yönetmen Orçun Benli, kendisinden görmeye alışık olduğumuz sinemalardan farklı bir görüntü ile izleyen karşısına çıkıyor. Senaryosunu, merkezine aldığı suç-dram ikilisinin yanı sıra özellikle 90’lı yılların politik meseleleriyle donatırken birkaç iddialı alt mesajıyla Gelincik’i başarılı bir filme dönüştürüyor. Başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan (Karadayı) ve Kaan Yıldırım (Ayhan) gibi isimlerin olduğu 75 dakikalık film ile ilgili diğer detaylar şöyle:

Sahneler; soğuk bir kış gününde başlar. Ayhan’ın bir yolculuk içinde olduğu görülürken sakin ve kafasını kurcalayan düşüncelerden kopamayan duruşu karakterin gizemli kişiliğini ortaya çıkarır. Bir şeylerden, yaşadıklarından, eski hayatından uzaklaşmak istediği; bu sebeple çareyi şehirden uzak orman evinde aradığı ön görülür.

Gelincik Film Konusu Yorumu

Karadayı ile tanışma sahnemiz, Ayhan’ın ava çıktığı zamanda gerçekleşir. Kendisini Karadayı olarak tanıtan Ahmet Mümtaz Taylan, filme adımını atmasıyla birlikte pek çok karanlık sırrı da beraberinde getirir. Kim olduğu, ne işle uğraştığı bilinmez. Avcılık, balıkçılık veya kısacası “öldürmek” onun işi gibi gözükür. Her bir yeni sekans hikâyenin eksik kalan parçasını tamamlar. Karadayı da bu yapbozun en önemli parçasıdır. Ancak en önemli parça; filmin son sahnesinde ortaya çıkar.

Ayhan ile Karadayı’nın tanışmasıyla seyir farklı bir tonda ilerlerken Karadayı, Ayhan’a pek iyi gelmemiştir. Ayhan’ın geçmişte yaşadığı birçok trajedik anı Karadayı ile beraber nüksetmiş ve genç adamı rahat bırakmaz hale gelmiştir. Ayhan’ın sadece silahını, öldürdüğü insanları hatırladığında Gelincik; politik açıdan zorlu dönemleri işaret eden 90’lı yıllarda geçer. O dönemden arda, birçok infaz ve hala sonuca ulaştırılamayan davalar kalmıştır. Gelincik; siyasi ve polisi etkileyici şekilde kullanmakta kararlıdır.

Gerilim-gizem-dram üçlüsün uyumu filmin ilk sahnesiyle beraber muazzam gözükür. Her bir temanın izleyene ulaşması için farklı gereksinimleri vardır. Ki Gelincik unsurları parça parça koyarak sona ulaşır. Filmde gelincik hayvanı metaforik şekilde işleniyor gibi gözükse de gerçek yaşam göz önünde bulundurulduğunda gelinciğin varlığı olağan hayatı yansıtır. Kin ve nefretten beslendiği akabinde de intikam için geri geldiği ön görülür. Gelincik ile ilgili detaylarda -özellikle- Karadayı’nın etkileyici performansı gözden kaçmaz. Ki bu performans ona Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne kavuşmasına olanak sağlar.

Diğer popüler içerik önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka izleyin: 7/10

IMDb: 6,8

Film Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

  • Ahmet Mümtaz Taylan – Karadayı
  • Kaan Yıldırım – Ayhan
  • Hande Doğandemir – Sevim
  • Bülent Emrah Parlak – Kenan
  • Ulaş Torun – Refik
  • Nilperi Şahinkaya – Sibel

Gelincik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Ayrıca siteye abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: