Skip to content

Gizli Dünya Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Room

Gizli Dünya Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Gizli Dünya Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | Room yazımızda; Gizli Dünya film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Herkese merhaba! Gizli Dünya’yı az önce bitirdim ve hemen gelip sizinle paylaşmak istedim. Orijinal adı Room olan ve Türkçe’ye Gizli Dünya olarak çevrilen 2015 yapımı bir dram filmi. Aynı isimli Emma Donoghue’nin romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Lenny Abrahamson bulunuyor. Hem romanı hem de filmiyle birçok ödüle layık gösterilen Gizli Dünya, konusuyla herkese hüzünlü dakikalar yaşatıyor. Küçücük bir kulübede hapis tutulan anne ve çocuğun yaşadığı dram, filmin konusunu oluşturuyor.

IMDb: 8,1

Netflix’in Yeni Belgeselinin Konusuna Hala Bakmadınız Mı? : The Social Dilemma

Gizli Dünya (Room) Oyuncu Kadrosu

Filmin başrol oyuncularından biri olan Brie Larson, cefakâr anne rolüyle karşımızda. Harika performansıyla akıllarda yer eden başarılı oyuncu, bu performansı sonucu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık gösterilmiş. Filmin diğer önemli karakterlerinden biri olan 5 yaşındaki tatlı küçük çocuk Jack’i, Jacob Tremblay canlandırmış. Filmi onun gözünden izlettiren yönetmen, oyuncu seçimiyle doğru bir karar vermiş. Filmde bulunan diğer isimler şöyle: Joan Allen, William H. Macy, Sean Bridger, Amanda Brugel, Cas Anvar ve Joe Pingue.

Gizli Dünya Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Çocuk olmak sizce de çok güzel bir duygu değil miydi? Çocukluk; hayatta gerçekleşen acımasız olaylardan haberdar olmadan, her günü her dakikayı oyun oynayarak geçirdiğimiz ve en önemlisi yanı başımızda olan ailemizin nelerle uğraştığını bilmeden, her zaman bizim için savaştıklarını sonradan öğrendiğimiz bir dönem. Türk halkının kiler olarak nitelendirebileceği bir odada, annesiyle birlikte yaşayan 5 yaşındaki Jack için de böyle işte çocukluk. Başka hiçbir kimseyle sohbet etme şansı olmayan, hayatı sadece dört duvarlı bir odadan oluşan ve dışarıda olup bitenleri hayali bir televizyon programı sanan bir çocuk.

Annesinin (Ma-Joy), Old Nick diye adlandırılan kötü bir adam tarafından tecavüz edildiğini ve 7 yıldır odada hapis tutulduğunu bilmiyor. Her gün onlar için klasikleşmiş günlük işlerini gerçekleştiriyorlar. Duş alıyorlar, yemek yapıyorlar ve televizyon izliyorlar. Old Nick’in geldiği geceler, Jack dolabın içine girip uyuyor. Günleri, haftaları bu şekilde geçiyor. Yılların verdiği acılar yüzünden fiziksel ve psikolojik açıdan dipleri oynayan Ma, odada daha fazla kalamayacaklarını düşünüyor ve bir plan yaparak oradan kaçmanın hayalini kuruyor. Filmin ilk kısmı, onların odadan kaçmasıyla son buluyor. Filmin ikinci kısmında, Jack’in gerçek dünya ile tanışması ve Ma’nın yaşadığı sayısız darbenin üzerine oluşan tramvatik dakikalar karşılıyor.

Filmi gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Romanı okumadığım için bir kıyaslama yapamayacağım fakat çevremden; romanda konuların daha derin işlendiğini, duyguların daha kolay hissettirildiğini ve daha içten olduğunu öğrendim. Filmin gidişatında da birkaç farklılıklar olduğunu ama çok da önemli olmadığını yine başka kaynaklardan edindim. Tercih size kalmış, zamanınız hangisine elveriyorsa onu yapın fakat mutlaka bu acıklı konuyu yaşayın. Filmi Netflix’ten izlemek için tıklayabilirsiniz. İyi Seyirler!

Bir Başka Film Önerisi: Snowpiercer

Gizli Dünya Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | Room yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: