Skip to content

Gladyatör Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Gladyatör Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Gladyatör Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Gladyatör film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Bugün sizlere zamanında birçok kez izleme fırsatı bulduğum, her izlediğimde bir sürü duyguyu bir arada yaşadığım ve yakın zamanda bir ortamda yeniden izleme şansını bulduğum Gladyatör filminden bahsedeceğim. IMDb tarafından 8,5 gibi önemli bir puana layık gösterilen filmin yönetmen kolduğunda Ridley Scott yer alıyor.

Gündelik hayatta çeşitli duyguları yaşadığımız bir an mutlaka olmuştur; bazen mutsuz olduğumuz, bazen mutlu olduğumuz. Ve o zamanlarda, stres atmak veya keyifli vakit geçirebilmek adına izlediğimiz bir filmi veya diziyi bir daha izleriz. Bu film de benim için bunu yansıtıyor. Birçok kez izleme sebebi olarak -filmin konusundan bağımsız olarak- Russell Crowe’ın olağanüstü performansından kaynaklandığını söyleyebilirim. Belki de çoğumuzun “Russell Crowe” denildiğinde akla gelen ilk film Gladyatör’dür. Yıllar önce ilk bu film ile tanıştığım usta oyuncu performansıyla, filmin kalitesini daha da ileri seviyeye çıkarmış.

İlginizi Çekebilir: Persona

Benim öve öve bitiremediğim Russell Crowe’dan ziyade, 2019 yılında yayınlanan Joker filminden hatırlayacağımız ve muhteşem performansıyla Oscar’ı kazanan Joaquin Phoenix yer alıyor. Bazılarınızın “Joaquin Phoenix ne kadar da yaşlanmış” dediğinizi duyar gibiyim. Bu yüzdendir ki; bu iki film arasında 19 sene olduğunu unutmamak gerekiyor. (Gladyatör-2000 / Joker-2019)

gladyatör film konusu

Oyuncu kadrosunda bu iki isimden farklı olarak, diğer filmlerde mutlaka görmüş olabileceğiniz isimler bulunuyor. Bu isimler Russell Crowe ve Joaquin Phoenix kadar popüler olmasa bile harika oyunculukları ile mutlaka kafamızda yer edinmiştir. Benim hafızamda olduğu kadar bu isimleri paylaşmak istiyorum.

Russell Crowe – Maximus

Joaquin Phoenix – Commodus

Connie Nielsen – Lucilla

Djimon Hounsou – Juba

Richard Harris – Marcus Aurelius

Tomas Arana – Quintus

Derek Jacobi – Senatör Gracchus

İlginizi Çekebilir: Daha Önce Duymadığınız En İyi Mini Diziler

Gladyatör Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Filmin konusunu tarihsel olarak açıklamak istesem de sizi sıkmamak adına sadece film odaklı kalmaya karar verdim. İçinizde tarihsel geçmişi sevenleriniz elbet vardır. Yeterli bilgiye sahip değilseniz, internette mutlaka araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Roma’ya başarı üstüne başarı yaşatan General Maximus, kurnaz ve gözü hiçbir şey görmeyen Commodus’un hain planları arasında kalır. Commodus; İmparator Marcus Aurelius’un oğlu ve doğal olarak Roma tahtının varisi olmasına rağmen, her zaman Maximus’un arka planında kalmıştır. Bunu hazmedemeyen Commodus, babası ve Maximus için planlarını uygulamaya başlar. Generallikten arenaya bir köle olarak gönderilen Maximus’un tek amacı vardır. Commodus’u öldürmek ve Roma’yı doğru bir insana emanet etmek! Arenada bir gladyatör gibi eğitilen Maximus, stratejisini oluşturmaya başlar.  Kendi babası ve Marcus Aurelius’un vasiyetini gerçekleştirebilmek adına çabalar.

Bazen üzüleceğiniz, bazen ise zaferi sanki siz kazanmışcasına sevineceğiniz heyecanlı dakikalar sizi bekliyor. Kendi adıma çok beğendiğim ve yine karşıma çıksa seve seve izleyebileceğim bir yapım. Dram, savaş veya tarihsel içerikli yapımları seviyorsanız, kaçırmamanızı tavsiye ederim. İyi seyirler!

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d