Skip to content

Guguk Kuşu Film Konusu ve Yorumu | İnceleme

guguk kuşu film konusu ve yorumu jack nicholson

Bugün, aslında ilk izlememin üstünden yılların geçtiği fakat yakın zamanda aile ortamında tekrar izleme şansını bulduğum Guguk Kuşu Film Konusu ve Yorumu hakkında yazıyor olacağım. Orijinal ismi One Flew Over the Cuckoo’s Nest olan filmin Türkçe ismi olarak Guguk Kuşu belirlenmiş. Kelime anlamlarına bakacak olursak; cuckoo kelimesi guguk kuşu anlamını taşısa da aynı zamanda argoda deli olarak da kullanılıyor. Bu da bizlere “deliler yuvasından (diyarından) biri geçti” gibi bir anlam ifade ediyor ki bu da film ile bağlantısını açıklıyor.

Ken Kesey’in 1962 yılında aynı isimle yayınladığı kitabı konu alan filmin, yapımcı koltuğunda Milos Forman yer alıyor. Sinema tarihindeki yerini 1975 yılında alan film, günümüzde bile hala tartışılan ve en sevilen yapımlar arasında yerini alıyor. Yayınlandıktan sadece bir yıl sonra 9 dalda aday gösterilen film, “en iyi film” ödülünün yanı sıra 5 farklı dalda ödül kazanmış. Bunun üstüne sinema tarihinde görülmemiş bir olaya daha imza atmış. İsveç’te tam 12 yıl boyunca vizyonda kalarak, dünya rekorunu elde etmiş. IMDb tarafından ise 8,7 puana layık görülmüş.

Filmin oyuncu kadrosuna gelince birkaç isme ayrı bir parantez açılması gerektiğini düşünüyorum. Muhteşem performansıyla Jack Nicholson başta olmak üzere; Louise Fletcher, Will Sampson, Danny DeVito, Christopher Lloyd gibi isimler yer alıyor.

Jack Nicholson’dan diğer bir muhteşem performans: The Shining

Randle McMurphy rolünü inanılmaz bir şekilde oynayan Jack Nicholson’ın en beğendiğim performanslarından biri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Diğer bir muhteşem oyunculuk, Hemşire Ratched rolündeki Louise Fletcher tarafından gerçekleştirilmiş. Bu performansıyla birçok ödülü kazanmayı başarmış.

İlginizi Çekebilir: Esaretin Bedeli

Guguk Kuşu Film Konusu

guguk kuşu film konusu

Çeşitli suçlar yüzünden hapishanede tutulan Randle P. McMurphy, oradan kurtulmak adına deli taklidi yaparak, kendisini daha az güvenlikli bir akıl hastanesine aldırıyor. Ortama ayak uyduramayan McMurphy, araştırma yaparak oradan kaçma yollarını arıyor. Daha sonra, zorunluluktan da olsa oradaki insanlarla iç içe olması sonucu onlara bağlanmaya başlıyor ve deli gibi hareket etmek hoşuna gidiyor. Arkadaşlarının iyiliği için çabalıyor, onlara verilen ilaçları eleştiriyor ve bir isyan niteliğinde olaylar gerçekleştiriyor. Bunun sonucu ıslah evi hemşiresi tarafından sıkı bir takibe alınıyor. O oradan kaçıp kurtulmak yerine, arkadaşlarının yanında yer almayı tercih ediyor.

Filmin bu kadar izlenilmesinin sebebi olarak birçok önemli kavramı söylemek mümkün. Hemşire rolünü canlandıran karakter, dönemin baskıcı yönetimi hakkında bilgi veriyor. İnsanların yaşamış olduğu özgürlük problemi Jack Nicholson ve hastalar tarafından gözler önüne seriliyor. Yine aynı şekilde bize gösterildiği üzere, insanlar arasındaki sınıf ayrılıkları göze çarpıyor. İyileşme süreci bitmiş ve artık topluma karışabilir duruma gelen hastaların, insanlar tarafından yiyecekleri “deli” damgası onları orada kalmaya mahkûm ediyor.

Bazen tebessüm ettiğiniz bazen çok üzüldüğünüz bir film Guguk Kuşu. Oyuncuların performansların harika olduğu, birçok önemli hayati konunun içe içe yer aldığı harika bir film. Yavaş ilerler belki esnetir ama değinmeye çalışılan konuları kavramaya başlayınca tadından yenmez. Buruk sonu ile de sizi alır götürür… İyi seyirler! Diğer film önerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d