Skip to content

Gümüş Patenler Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Gümüş Patenler Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazımızda; Gümüş Patenler film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Gümüş Patenler Film Konusu ve Yorumu – Netflix

16 Haziran itibariyle çeşitli platformlarda yayınlanmaya başlanan, modern ve etkileyici görüntüleriyle dikkat çeken Gümüş Patenler, Mary Mapes Dodge’un 1865 tarihli aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Bugüne kadar iki farklı filmin konusu olan Gümüş Patenler ilk olarak bir animasyon olarak karşımıza çıkmış diğerinde ise 2000’li yılların başında benzer isimli bir diğer filme ışık tutmuştur.

Bu sebeple yönetmenliğini Michael Lockshin’in senaristliğini ise -kitaba ilaveten- Roman Kantor’un kaleme aldığı 2020 yapımı Gümüş Patenler’in geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Bu noktada da gündelik hayatımızın değişilmez gerçeklerinden olan video platformlarının da hakkını vermemiz gerekmektedir. Netflix’in özellikle Japon ve Asya kültürlerini izleyenlerle buluşturmasının ardından Rusya’yı konu eden bir aşk hikayesi ile tekrar gündeme gelmesi, platform için olumlu yorumlara gebedir. Film konusu ve diğer detaylar şöyle:

Silver Skates, St. Petersburg için Noel zamanını işaret ediyor. 20.yüyzyılın arifesinde olan Rus şehri, 1900’lu yılların gelişini partilerle, meydanlara açılan pazarla kutlamanın sevincini yaşıyor. Sosyal medyada neredeyse her gün karşımıza çıkan St. Petersburg’un kış manzaralarıyla süslenen hikâye, içimizi soğutan bir ritim ile başlasa da gelecek dakikalarda aşk, romantizm, zengin-fakir ilişkilileri gibi pek çok ince detayla içimizi ısıtma hedefi taşıyor.

Gümüş Patenler Film Yorumu

Nefes kesen şehir manzaralarının ardından ani bir geçişle birtakım gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Kendisinden her zaman “fakir bir babanın oğlu” olarak bahseden Matvey, lüks bir fırında hizmet veren genç bir birey olarak parıldamaktadır. Daha çok kuryelik yaparak geçimini sağlayan genç delikanlı, buz pateninden elde ettiği hızlı ve çevik duruşu ile işvereni tarafından övgüyle bahsedilmektedir. Ancak bir gün işleri rast gitmemeye başlar. Çünkü zengin kesimin önemli kişilerinden birinin teslimatını geciktirmiş. Ve bu sebeple de kovulma durumunda kalmıştır.

Henüz 20’li yaşlarında olan bir bireyin aşağılayıcı yorumlarla karşılaşması kadar kötü bir durum yoktur. Halihazırda fakir bir aileden gelmesi en büyük dezavantajken bir de işinden kovulmuştur. Üstelik yenilerde Alex isimli bir çete lideri ile tanışmış. Ve artık hırsızlık, haraç kesme gibi klasikleşen çete üyesi özelliklerine sahip olmaya başlamıştır.

Gümüş Patenler Matyev ile geçen deli-dolu, hırsızlığın sık olduğu dakikaların ardından yeni bir yöne evrilir. Çünkü Matyev, Alice isimli zengin bir aileden gelen genç kızla tanışacaktır. Babası kıdemli bir memur olan, son derece zengin bir yaşam tarzı olan, halk tarafından çok sevilen bir aile ve biricik kızları Alice. Diğer yanda da hayata 1-0 geride başlamış ve daha sonra da hiçbir şekilde yüzü gülmemiş bir delikanlı Matvey. Ne dersiniz? Zengin-fakir ayrımı olmadan, aile üyelerinin rahatlıkla kızını ve oğlunu emanet edebileceği, siyasi kararların hayatlarını etkilemeyeceği bir düzen onlar için inşa edilebilir mi? Pek sanmam… Ama neden olmasın?

Diğer bir film önerisi: Güvenlik

Öncelikle karşımıza çıkan hikâyenin muhteşem bir senaryo ile süslenmiş olmadığını belirtmekte fayda var. Halihazırda bugüne kadar aynı örnekleri, aynı unsurları taşıyan pek çok içerikle tanışma fırsatımız oldu. Ancak Gümüş Patenler’in kendisine çeken bir kimyası olduğunu da belirtmemek yanlış olur. Klasik bir aşk hikayesinin etrafına kümelenen zengin-fakir ilişkileri, dönemin siyasi olayları gibi pek çok hassas ve derin konular yer almaktadır. Sonuç olarak, şans verilebilir. 6/10

IMDb: 6,6

Silver Skates Film Oyuncuları ve Diğer Karakterler

 • Fedor Fedotov – Matvey
 • Sofya Priss – Alice
 • Yuriy Borisov – Alex
 • Kirill Zaytsev – Arkadiy
 • Aleksey Guskov – Nikolai Nikolaevitch
 • Severija Janusauskaite – Severina
 • Cathy Belton – Ms. Jackson
 • Margarita Adaeva – Praskovia
 • Mikhail Shelomentsev – Graf
 • Bato Shoinjonov – Chingiz
 • Aleksandra Revenko – Margo

Gümüş Patenler Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: