Skip to content

Help Film Konusu ve Yorumu

Help Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Help film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer yeni içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Help Film Konusu ve Yorumu

“Yardım edin, hiç kimse yardıma gelmiyor.”

Her birey hayatının belirli dönemlerinde bazı zorluklarla burun buruna gelme durumunda kalır. İlk olarak ergenlik ile başlayıp devamında okul, üniversite, iş hayatı ve gelecek kaygısı gibi sekanslar cereyan eder. Evlilik, aile ortamı gibi kriterler ise işin cabasıdır. Ancak 2019 sonu itibariyle patlak veren ve etkisini halen daha koruyan bir yaşanmışlık vardır ki… Sanıyorum bu durum bütün dünyayı etkileyen ender hadiselerden birisidir.

Alışılagelmemiş kapanmalar, yoğun bakımlar, ne yazık ki ölümler derken hayatın henüz bilmediğimiz yüzü ile tanışmamız oldukça kıvrımlı oldukça sert bir görüntü oluşturmaktadır. Hayatın sıradanlığı ile geçip gittiğimiz o süre zarfından sonra bugünlere nasıl geldiğimiz, neler kaybettiğimiz veya neler elde edemediğimiz ise belki de 2 yıllık sürenin en acımasız iletileridir. Ekonomik açıdan dar boğazlılıkla uğraşan, canı pahasına hastadan hastaya koşan, ailesi için direnmeye çalışan; esnaflar, sağlık çalışanları ve diğer pek çok kişi de ayakta kalmamızı sağlayan en önemli kişilerdir.

Dramatik yönüyle dikkat çeken bir diğer film: Suçlu

Maskeleri, kapanmaları, virüsü, yaşanmışlıkları bir kalemde anlatmak pek kolay değildir. Yoğun, baskıcı geçen bu süre zarfında kaybettiğimiz sadece işimiz, varlıklarımız, bütçelerimiz değildir. Belki de en önemlileri; sağlığımız, umudumuz, hayallerimizdir. Son aylarda büyük bir toparlama içerisine girsek de kaybolan ve geriye getirilmeyecek olan pek çok kriter, pek çok kişi bulunmaktadır.

Help Film Konusu

Sözün özü, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve beklediğimden katbekat iyi iç çıkartan Help, yaşadığımız acılı dönemleri yansıtan oldukça sarsıcı bir hikâye nakış tutmaktadır. Pandemi ile beraber sinema ve dizi dünyasının daha çok COVID merkezli projeler çıkaracağı kaçınılmazken bu içeriklerin Help tadında olması da en büyük dileğimizdir. Ve bu bahsini geçirmiş olduğum hikaye de İngiltere’de geçmektedir. Killing Eve ile efsaneler yaratan Jodie Comer’in başrolde olduğu akışta, sahneler ilk olarak pandemi öncesi hayata odaklanır.

Bu hayatta da Comer’in Sarah karakteriyle bir huzurevi (bakım evi) çalışanı olmak için mülakata gittiği görülmektedir. Patronuyla sert bir giriş bölümü yaşasa da bakım evinde bulunan Tony (Stephen Graham) isimli birey için çalışmaya niyetlenir. Alzheimer’ı olan hastalardan yürüyemeyenlere, elleri tutmayanlardan bağıran çağıranlara kadar pek çok bireyin bulunduğu bakım evinde, Sarah’ın ruh hali ile ortam bir nebze yumuşamaya başlar. Genç kızın tatlı tavırları pek çok hastaya iyi geldiği gibi Sarah da kendi evindeki baskıcı ortamdan uzaklaştığı için memnundur.

Senaristliğini Jack Thorne’un üstlendiği film, Sarah ve bakıma muhtaç bireyler arasındaki tatlı konuşmalarla devam ederken radyolarda COVID başlıklı bir haber duyulur. Oldukça sıradan, oldukça gereksiz hissi veren bu haber karşısında haliyle pek de umursama söz konusu olmaz. Ancak geçen her yeni gün, çoğalan vakalara çoğalan ölüm sayılarına işaret etmektedir.

Bakım evi müdürünün getirmiş olduğu birtakım kapanma kuralları ile hastalar, yakınları ile görüşemez hale gelir. Odalarından çıkamaz, nefes alamaz duruma itilir. Müdür de “ben sizi düşünmek zorundayım” cümlesiyle haklı olsa da virüs her zamanki gibi bir şekilde komplekse girer. Ve hastalanmalar, ölümler her geçen gün artmaya başlar. Ve bu noktada da Sarah, büyük bir savaş vermektedir. Maskelerden, solunum ünitesine pek çok ürün talebinde bulunsa da… Ne maske ne ambulans ne de yardıma gelen doktor bulunmaktadır. Ve bu yolculuğun sonu, pek de iyi bir noktaya işaret etmemektedir. Mutlaka izleyin. Sonuç olarak: 7,5/10.

IMDb: 8,4

Filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Jodie Comer – Sarah
  • Stephen Graham – Tony
  • Ian Hart – Steve
  • Cathy Tyson – Polly
  • Lesley Sharp – Gaynor
  • Sue Johnston – Gloria
  • Angela Griffin – Tori
  • Andrew Schofield – Bob
  • John Smeathers – Bill ve diğer.

Help Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: