Skip to content

Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu yazımızda; Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi belgesel dizi konusu, yorumu, aynı zamanda incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Hileli Sanat Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Netflix’in ilgi çekici belgeselleri hız kesmeden kaldığı yerden devam ediyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinden birbirinden farklı konudaki hikayeleri izleyenlerle buluşturan platform, yine çok konuşulmaya aday bir konuyu gün yüzüne çıkartıyor. Barry Avrich yönetmenliğindeki belgesel, Amerika’nın en büyük sanat merkezlerinden biri olan Knoedler Galerisi’nin sahtecilik öykücüsünü ele alıyor. Diğer detaylar şu şekilde:

İlginizi Çekebilir: Suç Belgeselleri

New York şehrinin saygın sanat merkezlerinden biri olan Knoedler Galerisi’nin tarihi 1850’li yıllara dayanmaktadır. Kurucusundan geliştirenlere, ressamlardan müşterilere kadar geçmişi başarılarla doludur. Başta Amerika New York halkı olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde tanınan ünlü bir galeridir. Fakat galerinin çehresi sahte satışların gün yüzüne çıkmasıyla yerle bir olur. Ve 2011 yılında kapatılır.

İzleyeceğiniz belgesel yapılan sahte sanatçılığın perde arkasını sizlerle paylaşmaktadır. Başta galeri müdürü Ann Freedman olmak üzere Glafira Rosales ve bazı diğer kişilerin yardımıyla büyük bir sahtecilik vurgunu yapılmıştır. Pollack ve De Kooning gibi ünlü ressamların sahte eserlerini milyon dolar karşılığında satılmıştır.

Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi (Made You Look: A True Story About Fake Art)

Uzun süren sahte sanatın ardından bir çift olaya el atar. Ve rahatsızlıklarını gün yüzüne çıkartırlar. Fakat gerek yalanlamalar gerek değişik sanatçı kanıtlamalarıyla olayı çözmeye çalışırlar. Ancak gerçekler kabak gibi ortadır. Süren davaların ardından bir grup kişiler yakalanır ve yüklü meblağlı tazminata çarptırırlar. İftiralar, kurnazlıklar ve kısa-uzun süreli hapisler… İlginç bir olaya hazır olun!

Ann Freedman / nytimes.com

Belgesel 90 dakikalık kısa süresiyle pek çok bilgiye yer vermektedir. Gerçek kişilerin röportajları, dava sırasındaki görüşmeler ve kısacası sahtecilik işine karışan hemen hemen herkesin çeşitli görüşleri sizlerle buluşmaktadır. Uzun süredir beklediğim yapımlar arasında yer alan Made You Look: A True Story About Fake Art, büyüleyici kurgusu ve içeriğiyle izlenilmeye değerdir.

Belgeselin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriklerin konusu ile ilgili çok fazla detay vermeyi sevmediğim için oldukça kısa kesmeye çalıştım. Fakat izleyecekleriniz karşısında tamamen şok olacaksınız. Ann Freedman’ın garip ruh halini, çeşitli söylemlerini, Sole çiftinin olayı gün yüzüne çıkartmasını, Çinli bireylerin kendi aralarında gerçekleştirdiği sohbetleri ve daha birçok şaşırtıcı olayı… Eğer bu tarz ilgi çekici hikayeleri konu eden belgeselleri izlemekten keyif alıyorsanız, buraya tıklayarak benim çok beğendiğim yapımlara ulaşabilirsiniz. İyi seyirler…

Ayrıca belgesel fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: