Skip to content

Hillbilly Elegy Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Hillbilly Elegy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Hillbilly Elegy film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Hillbilly Elegy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

JD Vance’in anı kitabı Hillbilly Elegy’nin film versiyonu geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda izleyenlere sunuldu. Bazı eleştirmenler tarafından kötü yorumlar alan yapım, trend listelere ismini yazdırmaktan da geri kalmadı. Aile konulu temasıyla J.D Vance isimli gencin gerçek hikayesini ele alan film Ron Howard yönetmenliğinde çekildi. Senaristliğini ise Hillbilly Elegy kitabına ilave olarak Vanessa Taylor gerçekleştirdi. Film ile ilgili diğer detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Film; J.D isimli hukuk öğrencisinin çocukluğundan, neredeyse iş bulana kadarki zaman aralığını konu ediyor. Kalabalık insan topluluğun (aile evi) olduğu Apalaş Dağları’nda start veren film; aile içi şiddet, uyuşturucu bağımlılığı gibi önemli sorunlar etrafında J.D’nin gözünden şekilleniyor.

Filmde performans gösteren oyunculardan bazıları:

  • Gabriel Basso – J.D. Vance
  • Owen Asztalos – Çocuk J.D.
  • Amy Adams – Bev
  • Glenn Close – Mamaw
  • Haley Bennett – Lindsay
  • Freida Pinto – Usha

Filmin güncel IMDb puanına buradan göz atabilirsiniz.

Hillbilly Elegy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Belki muhteşem bir film değil fakat işlediği aile teması görülmeye değer diye düşünüyorum. J.D’nin çocukluğundan beri yaşadığı bazı problemleri olgunlukla ele alışıyla kendisini geliştirmesi ve bu sayede hayata tutunabilen bir birey haline gelmesi önemli karakteristik duruşunun olduğunu gösteriyor. Kendi benliğini kavrayabildiği küçüklü yaşlarından itibaren, annesinin uyuşturucu bağımlısı olmasının aileye getirdiği olumsuz etkiye rağmen gerek marketlerde çalışarak gerekse okul derslerinde zekasını ön plana çıkararak nihayetinde hukuk dalında istediği gelişmelere ulaşabiliyor.

İnsanların filme neden negatif yaklaştığını tahmin edebiliyorum. Yavaş ilerleyen konu bütünlüğünün yanı sıra film süresinin de yaklaşık 2 saat oluşu, ilk bakışta negatif olarak yorumlanabilmekte. Bu yüzden ben de ara ara sıkıldığımı inkâr edemeyeceğim. Fakat senaryonun oluşum kısmında, ne derecede kitaptan yararlanıldığını bilmemek birçok sorumu kifayetsiz bırakıyor. Yine de genel itibariyle konuyu ve oyuncu performanslarını beğendiğimi söyleyebilirim. Şu anki IMDb puanının çok daha üstüne çıkamayacağını tahmin etmekle birlikte yine de izlenilebilir olduğunu düşünüyorum. Eminim ki birçok kişi filmi izlerken duygulanacak ve daha detaylı bir araştırma ihtiyacı hissedecektir. İyi seyirler…

Hillbilly Elegy film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Netflix’in yeni içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hillbilly Elegy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: