Skip to content

Il processo Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Il processo Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Il processo dizi konusu, yorumu, The Trial Netflix incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Il processo Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Netflix İtalya’nın dizi kültürüne pek aşina değiliz. Ara ara film dünyasında kendimize yer bulsak da dizi kriterleri konusunda çok fazla bilgimiz bulunmuyor. Ya da diğer ülkelere nazaran karşımıza daha az çıkıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı bulduğum il processo, eksik dizi ihtiyacını karşılamaktadır. Hatta yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 2 sene geçmiştir. Fakat varlığı ile yokluğu belli değildir.

Ön yargılı yaklaşılma sebebi isminden mi eksik tanıtımdan mı yoksa kapak fotoğrafından mıdır bilinmez ancak içeriği görülmeye değerdir. Her ne kadar sıra dışı bir konuyu ele almasa da suç teması hayranlarının gözünü gönlünü açmayı sonuna kadar sağlar. Gözler her zamanki gibi bir cinayet davasına şahit olurken biz izleyenlere başarılı senaryoyu takip etmek kalır.

Ancak her dizide olduğu gibi The Trial’da da (il processo) her şey 10/10 değildir. Fakat her suç dizisi incelemesinde belirtmiş olduğum birkaç unsuru başarıyla yerine getirir. Başrol ağırlığını ve oyunculuğunu sonuna kadar hissettiren bir ana karakter, yer-mekan unsurlarını layıkıyla kullanılması sonucu oluşan ambiyans ve “saçma olmasa yeter” senaryosu bu tarz diziler için önemlidir. Bu kriterlere ilaveten zengin-fakir, genç-yaşlı gibi ayrımcı konular ilave edildiğinde ortaya zaten izlenilir bir şey çıkmaması elde değildir.

Il processo Dizi Konusu Yorumu

Başarılı ana karakter kriteri Elena isimli savcı kadınla hallolmuş olur. Dizinin açılış sahnesinde bile görüleceği üzere -tabiri caizse- cin gibi gözleri ve yere sağlam basan duruşuyla göz kamaştırmayı başarır. Nispeten genç yaşına rağmen işinin ehli olduğu hissedilir.

Çoğu kişide olduğu gibi benim de diziye bağlanmaya yönelik bazı prensiplerim bulunmaktadır. İngiliz kökenli dizilerde görmeye alışık olduğumuz gri ve kapalı havalar nasıl önemli bir unsur ise, İtalya yapımı dizide de müzeler, tarihi evler vb bir o kadar önem taşımaktadır. Bu kriter de pek çok bölümüyle karşılanır.

Dizi senaryosu ve akabinde gelen gizemli kişiler ise vurucu noktadır. 17 yaşındaki bir kızın beklenmeyen ölümü beraberinde birçok soruyu getirir. Bunun beraberinde birtakım kişiler ortaya çıkar. Bu kişilerden bazıları zengin ve evlidir. Kızla tanışıklığı olmasına rağmen öldürmediğini ifade eder. Bunun gibi birkaç kişinin yardımıyla heyecan seviyesi yükselir. Biz dizinin gösterdiği kişilere odaklanırken her saniye olası bir şüpheli belirir.

Savcı Elena, biyolojik anne (spoiler), avukatlar, şüpheliler derken yapımcılar hedefledikleri heyecanı yakalamayı başarır. Eğer siz de benim gibi diziyi yeni keşfediyor ve izlemekle izlememek arasında gidip geliyorsanız, şans vermenizi tavsiye ediyorum…

IMDb: 7,0

Ayrıca dizi fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

İsmi az duyulmuş diğer dizi önerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Il processo Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer içerikler için takipte kalın…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d