Skip to content

İlk Korku Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Primal Fear

İlk Korku Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

İlk Korku Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Primal Fear yazımızda sizleri; İlk Korku film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevapları bekliyor…

Bugün sizlere yaratıcı konusunun yanında 10/10 oyunculuk performanslarıyla akıllarda yer eden bir filmden bahsedeceğim. İlk izlememin ardından yıllar geçmesine rağmen şans eseri önüme düşmesiyle tekrar izleme fırsatı bulduğum İlk Korku orijinal adıyla Primal Fear, türünün en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Gerilim, dram ve suç temalı film, konu ve oyunculuklara ek olarak iyi görüntü ve müzikleriyle de gönüllerde taht kurmuş durumda.

Başarılı yapımlarıyla kendisini tanıdığımız Gregory Hoblit filmin yönetmen koltuğunda bulunuyor. William Diehl’in aynı isimli romanından uyarlanan filmin senaristliğini Steve Shagan ve Ann Biderman yapmış. 1996 yapımı filmin IMDb tarafından belirlenen puanı ise 7,7.

İlginizi Çekebilir: Jake Gyllenhaal’dan Akıl Almaz Performans – Southpaw

Belki de bu yazının anlatmaktan en çok zevk duyacağım kısmına geldik. Oyuncu kadrosu… Bazı filmler vardır ki konusundan ziyade oyunculuklarla akıllarda yer edinir. Bu film de benim için onlardan biri. Filmde Aaron Stampler diye bir karakter var ki, akıllarda soru işareti oluşturan ve ruh halini hiçbir zaman anlamadığımız biri. Sinema kariyerine bu film ile başlayan Edward Norton, filmin en alıcı karakteri olan Aaron’u, sanki 50 yıldır sektördeymişçesine oynamış. Bu performansıyla da Altın Küre Ödülü’nün sahibi olmuş. Bu film sadece onun için bile izlenir.

Filmin diğer bir önemli oyuncusu avukat rolündeki Richard Gere, karşımıza Martin Vail karakteriyle çıkıyor. Kendine has karizma ve duruşuyla, o da filmin kalitesini yukarıya taşımış. Richard Gere’a ilave olarak, henüz final yapmamış olan Ozark dizisininden hatırlayabileceğiniz -Wendy-  Laura Linney bulunuyor. O da karşımıza başarılı kadın profili olarak gösterilen bir avukatı, Janet ismiyle canlandırıyor. John Mahoney, Frances McDormand, Alfre Woodard filmden bulunan diğer önemli isimler.

İlk Korku Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

ilk korku film konusu yorumu incelemesi

Filmin konusuna gelecek olursak, filmde bir cinayet yaşanıyor ve bunun sorumlusu araştırılıyor. Öldürülen kişi ise herkes tarafından bilinen ve sayılan bir psikopos. Evinde öldürüldüğü sırada oradan koşarak uzaklaşan Aaron, cinayetin en güçlü sanığı olarak gösteriliyor. Bu noktadan sonra kendisini savunma avukatı olarak adlandıran Martin Vail, Aaron’un avukatı oluyor. Aaron’un psikoposun evinden koşarak kaçmasının yanı sıra kanıtlar da Aaron’u suçlu gösteriyor. Fakat avukat onun masum olduğunu ve olayda üçüncü bir kişi olduğunu iddia ediyor. Savcılık ve diğer kişiler tarafından davayı kazanmasının imkansız olduğu düşünülüyor.

Tabii ki size sonunda ne olacağını söylemeyeceğim fakat “sonuyla herkesi şaşırtan filmler” listesi vardır ya, bu film o listede yer alıyor. Gerek konusu olsun gerek oyunculuk olsun, filme büyük emek harcandığı belli fakat birkaç eleştiri yapmak isterim, filmi daha önceden izlemiş olanlar bu dediklerime olumlu yaklaşacaklardır. SPOILER İÇERİR! Aaron madem zehir gibi bir akla sahip; neden cinayeti işleyip yakalanıyor ya da kendisine nasıl bu kadar iyi bir avukat düşeceğini tahmin ediyor?  Çok biliyormuş gibi eleştirimi de yaptığıma göre yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Entrikası, gizemi bol ve bir o kadar da ne ara başlayıp ne ara bittiğini anlamadığınız bir film sizi bekliyor. Umarım izlersiniz ve hoşunuza gider. Filmi Netflix’ten izlemek için tıklayabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir: Brad Pitt Önderliğinde – Seven

İlk Korku Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: