Skip to content

İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir? İş İngilizcesi Ne İşe Yarar?

İngilizcesi Nasıl Geliştirilir İş İngilizcesi Ne İşe Yarar

Herkese merhaba, yazmaya yeni başladığım Güzel Edinimler isimli kategorinin bugün ikinci yazısındayız. Bugün sizlere İş İngilizcesi Nedir? İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir? İş İngilizcesi Ne İşe Yarar? gibi soruların –kendimce- cevaplarını veriyor olacağım. Bundan önceki yazıda paylaştığım, bloggerlık hakkındaki önemli bilgileri içeren Nasıl Blogger Olunur? Blogger Olmak İçin Ne Yapmalıyım? sorularının cevaplarını hala okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Nasıl Blogger Olunur? Blogger Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Hayat hızlı bir şekilde ilerlerken, biz insanların hayat ve hayatın zorluklarına uyum sağlayabilmek için kendimize değişik alanlarda yenilikler katmamız gerekiyor. Yapacağımız güzel bir CV yardımıyla iş görüşmesi veya arkadaşlarımızla otururken muhabbetin içine dâhil olabilmek adına ileriye yönelik hareketlerde bulunmak şart olmuş durumda. İş İngilizcesi ise benim için “CV’de bulunsun yeter” düşüncesi dışında gündelik hayatta da karşılaştığımız sorunlar için bir çözüm konumundaydı. Yıllardır içli dışlı olduğum Temel İngilizcenin aksine; daha resmi ve hayatta mutlaka fikir sahibi olmamız gereken konuları, İngilizce olarak öğrenmek benim adıma büyük bir tecrübe ve zevkti.

İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir?

Diğer eğitim ve kurumların İş İngilizcesi Kursu ile ne vaat ettiklerini bilmemekle birlikte, temel olan iş ve işe dair önemli kavramları öğrenmekle kalmayıp; yaklaşık 7 ay süren uzun bir İş İngilizcesi Eğitimi sonrasında iş dünyasından pazarlamaya, örgütsel davranıştan üretim yönetimine kadar çeşitli konu ve kavramlar hakkında bilgi sahibi oldum. Ezbere dayanmayan, bilgi eksikliği yaşadığınız fakat mutlaka sizin de görüşlerinizin bulunduğu bu konular, gündelik hayatın neredeyse temelini oluşturuyor.

Hangi bölümü okuduğunuz veya hangi meslekle iç içe olduğunuz, bu eğitimi alıp alamayacağınız anlamına gelmiyor. Ben bir mühendis adayı olarak, üretim yönetimi ve örgütsel davranış gibi konularda daha çok bilgiye ihtiyaç duymama rağmen; pazarlama ve ekonomi hakkında da bilgi sahibi olarak, bana ekstra bakış açısı kazandırdığını söyleyebilirim. Söylemek istediğim şudur ki; ister mühendis olun ister doktor, almış olduğunuz eğitim sizi olduğunuz kişinin ötesine götürecektir.

İş İngilizcesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda hangi konular üzerine çalıştığımızı bahsetmiştim fakat bu noktadan sonra biraz detay vererek devam etmek istiyorum. (Eğer yazıyı buraya kadar okumaya devam ettiyseniz bu eğitimi almalısınız.) Kapak fotoğrafında da görebileceğiniz üzere bana verilen cilt, 5 farklı yazar tarafından yazılan 5 farklı kitaptan oluşuyordu:

1- Production & Operations Management

2- Marketing

3- Financial Accounting

4- Organizational Behaviour

5- Multinational Enterprise

Eğitimin ilk aylarında biraz fazla zorlandığımı kabul etmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar o dile bir şekilde hâkim olsanız da, karşılaştığınız kelime ve konular sizi biraz terletiyor. Her gün öğrendiğiniz onlarca kelime ve gerçekleştirmeniz gereken çeviriler zorlanmanıza sebep oluyor. O noktadan sonra sizin bu eğitimi ne kadar çok isteyip istemediğiniz kısmı başlıyor. Günü kurtarmak adına yapacağınız eylemler sizi ileriye götürmeyeceği gibi, eğitime karşı da ön yargı ile yaklaşıyorsunuz. Size tavsiyem, yıllardır büyüklerimiz tarafından öğütlenen: “günü gününe çalış” öğütü burada da ağır basıyor. Her gün bu eylemi gerçekleştirmeme ve onca kelimeyi öğrenmeme rağmen; bugün baktığımızda kaç tanesi aklımda bilinmez. Sözüm odur ki; her gün tekrar tekrar göz at ve yaptığın işi severek yap! 7 ay öncesi ve bugüne baktığımda, eğitimden tutun iş dünyasına kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi olduğumu rahatlıkla görebiliyorum.

Bir başka önemli nokta ise eğitimcinizden geçiyor. İngilizce bilgisinin yanı sıra hayata dair bu önemli konular hakkında bilgi sahibi olması sizin avantajınıza olacaktır. Öğrencilerini para kaynağı olarak görmeyip, yetişmekte olan bir birey olarak sizi değerlendirmesi ve bunu size hissettirmesi, sizi eğitim ve eğitmene karşı büyük bir saygı beslemenize sebep oluyor. Yapacağınız eğitim araştırmalarında, araştıracağınız önemli detayın kurumdan çok eğitmen üzerine olmasını tavsiye ederim…

Size faydası dokunacağını düşündüğüm bir başka güzel edinimin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Her zaman ileriye gitmek adına yapacağınız şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin. Ve buna benzer içeriklerin devamı için siteye abone olmayı unutmayın..

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: