Skip to content

İz Bırakma Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

İz Bırakma Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; İz Bırakma film konusu yorumu, Leave No Trace incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

İz Bırakma Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Aylardır sosyal hayatımızdan uzak kaldığımız bu izole günlerin kısmen de olsa geride kalmasının mutluluğu içerisindeyiz. Hepimiz neredeyse yüzyılda bir görülecek bu facianın bitmesini dört gözle bekliyoruz. Eski hayatımıza, sosyal yaşantımıza, işimize dönmenin heyecanıyla diğer bir güne uyanırken arkada bıraktığımız günlerin gerçekten geride kalmasını umut ediyoruz.

Fakat bugünkü izleyeceğimiz filmde, şehirden ve karmaşadan izole kalarak hayatlarını puslu bir ormanda yaşayan baba ve kızına odaklanıyoruz. Aylardır yaşadığımız karantina hayatı göz önünde bulundurulduğunda, baba ve kızın yaşadığı hayata nedense hiç şaşırmıyor, yadırgamıyoruz. Bu sebeple filmin yarattığı etki, beklenenden üst seviyelerde oluyor. Yavaş temposuna rağmen halihazırda yaşıyor olduğumuz hayata ayna tutarmışçasına görmek, bireyleri değişik ruh haline itiyor. Filmin kısa konusu şöyle:

Mutlaka Göz Atın: Biggie: I Got a Story to Tell

Yukarıda da belirttiğim gibi film, şehirden uzak bir parkta yaşayan Will (Ben Foster) ve Tom’un (Thomasin McKenzie) hayatına odaklanır. Will, askerlik görevinin ardından bazı problemler yaşar. Çevresine ve arkadaşlarına uyum sağlayamaz hale gelir. Yıllar geçtikçe Tom da babası gibi olmaya başlar. Ve hayatlarını neredeyse kimsenin uğramadığı bir ormanlık alanda sürdürürler.

İz Bırakma Film Konusu Yorumu

 Fakat beklemedikleri bir baskına uğrarlar. Evsiz algısıyla yargılanan ikili, bir ev sahibinin yanına gönderilirler. Ancak burada beklemedikleri bazı problemlerle karşılaşırlar. Will ev ortamına hiç alışık değildir. Yaşadığı acılar aklına gelir. Tom ise babasından farklı bir konumdadır. Günler geçtikçe baba-kız ilişkileri sorgulanmaya başlanır ve tarifi olmayan duygular ortaya çıkar…

Yazının başında belirttiğim cümlelerden birkaçını detaylandırmak istiyorum. Vurgu yapacağım en önemli nokta ise yavaş temposu. İkilinin gündelik ruh halleri ve ritüelleri tanıtıldıktan sonra yavaş temposu kaldığı yerden devam ediyor. Sakin sakin ilerleyen senaryo hiçbir yerde kıvrıma uğramazken çeşitli bireylerin katılımı bu gidişata etki etmiyor.

IMDb: 7,2

Fakat burada atlanılan nokta yönetmen Debra Granik’in herhangi bir aksiyon sahnesi oluşturma isteğinin olmamasından kaynaklanıyor. Asıl aktarılmak istenen düşünceler ön planda tutulurken yavaş veya akıcı gibi ilerleyiş şekilleri önemsenmiyor. Bu bazı izleyenler için önemli bir husus gibi gözüküyor. Ancak diğer bireylerin “çok sıkıcı” şeklindeki yorumlarının haklılık değeri taşıdığını belirtmek gerekiyor.

Yine de duygusal ve biraz da olsa kafa dağıtmaya imkân tanıyan bir film sizlerle buluşuyor. Son zamanlarda izlediğim en iyi filmler arasına ismini yazdıramamış olsa da genel hatlarıyla pozitif değer taşımayı biliyor. Bence şans vermelisiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere. İyi seyirler…

Diğer popüler filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

İz Bırakma Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Leave No Trace yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: