Skip to content

Kanlı Kelebek Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Kanlı Kelebek Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Kanlı Kelebek film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, Netflix yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, ayrıca yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kanlı Kelebek Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Netflix mart sonu itibariyle şaşırtıcı bir akım başlattı. Yapım tarihleri çok eski yıllara dayanan İtalyan kökenli filmleri bir kolaj havasıyla izleyenlerle sundu. Böylece komedilerden gerilimlere, aşk hikayelerinden suç içeriklerine kadar birçok yapım kullanıcılarla buluşmuş oldu.

Ben de bu durumu fırsat bilerek, Cinler ve Bir Katliamın Romanı isimli filmlere göz attım. Korku ve tarih temalı iki içerikten farklı duygular elde ederken sinema dünyasının gelişimine şahit oldum. Sektörün hangi evrelerden geçip bu noktaya geldiğine, çekim tekniklerine, oyuncalara ve buna benzer pek çok detayın, ilk aşamalarına tanıklık ettim. (Sizlere de tavsiye ederim.)

Yukarıdaki iki filmden sonra izlediğim yapım Kanlı Kelebek oldu. Düşünmeye sebebiyet veren ismi ve kapak fotoğrafı ile ilgimi çekmeyi başardı. Üstelik geçmişi 1971 yılına dayanıyor ve günümüzün en popüler temalarından biri olan suç-polisiye hikayesini konu ediyordu. Bu sebeple şans vermeye değerdi. Ve 100 dakikalık süresinin sonunda, günümüzün birçok polisiye filminden başarılı olduğu gözler önüne serildi. Film konusu şöyle:

Hikâye, film süreci boyunca karşımıza çıkacak kişilerin tanıtımıyla başlar. Kim oldukları veya hangi işlerle uğraştıkları gibi soruların cevaplarını verir. Daha sonra ani bir atlama ile genç ve güzel bir üniversiteli kızın cinayeti gerçekleşir. Bizler karakterlerin kimler olduğuna kanaat getirmeye çalışırken bir adam güpegündüz bir vakitte genç kızı öldürüp ormanda aşağıya yuvarlar.

Kanlı Kelebek Film Konusu Yorumu

Yılların 1971 olduğunun ispatı ilk bu sahneyle başlar. Teknolojinin olmadığı ve neredeyse her şeyin el ile yapıldığı bu dönem zarfında, dedektif ve olay yeri inceleme ekiplerinin hamleleri ilginçliği ile ön plana çıkar. Kanıtların incelenişi, olası parmak izi testleri, ayakkabı izleri ve buna benzer pek çok unsur temelleri ile irdelenir. Bu da başta teknoloji olmak üzere sinema dünyasının ne kadar da ilerlediğinin kanıtını ortaya çıkarır.

Polis ve dedektiflerin uzun incelemeleri sonunda bir şüpheli bulunur. Kanıtlar, şüphelinin söylediği ifadelerle uyuşmaz ve genç adamı suçlu pozisyonuna iter. Ayrıca bu kişi popülerliği ile ön plana çıkan başarı bir isimdir. Yerli halkın sevip saydığı bir kişinin cinayet işlemesi, bireyleri derinden yaralar. Ancak polislerce suçlu kişi odur ve hüküm giyecektir.

Kalan dakikalar ise yeni bir cinayet haberi ile hız kazanır. Öldüren kişinin kim olduğu tartışması yeniden alevlenirken, hüküm giyen ilk şüphelinin suçsuz olabileceği tartışılır. Böylece akıllarda soru işareti yaratan bir dava izleyenle buluşmuş olur.

Kanlı Kelebek; çekimleri eksik, teknikleri yetersiz, senaryosu yavan gibi gelse de bütünlük açısından başarılı bir iş çıkarır. Bu tarz filmlerin en temel ögesi olan heyecan ve gizem unsurunu yeterli oranda kullanarak akıcı bir hikâye sunar. Bu da Kanlı Kelebek’in nispeten de olsa iyi bir çıkardığının göstergesidir. Beğenmeyenleriniz elbette olacaktır. Ancak şans vermeye değerdir…

IMDb: 6,3

Kanlı Kelebek (Una farfalla con le ali insanguinate) Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

  • Helmut Berger – Giorgio
  • Evelyn Stewart – Maria Marchi
  • Giancarlo Sbragia – Alessandro Marchi
  • Silvano Tranquilli – Berardi
  • Lorella De Luca – Marta
  • Anna Zinnemann – Anna

Kanlı Kelebek Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer içerikler için takipte kalmayı unutmayın!

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d