Skip to content

Kapı Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Kapı Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Kapı film konusu yorumu, Netflix incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kapı Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Dünyanın farklı bir noktaya evrilmesi nedeniyle sinemalara ulaşamıyor ve Türk filmleri konusunda büyük bir boşluk yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıllar içerisinde yayınlanan yüzlerce içeriğin yanına yaklaşamıyor ve böylece Türk sineması olarak durgun bir döneme şahitlik ediyoruz. Her ne kadar son zamanlarda belli bir çıkış yakalasak da her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de sekteye uğruyoruz.

Böylece çeşitli sosyal ortamlarda gördüğümüz her filmi, yeni yayınlanmış olarak algılıyoruz. Aynı benim 2019 yapımı Kapı filminde yaşadığım gibi. Önceden mutlaka duyanlarınız vardır ancak ben Kapı filmini yurtdışı kaynaklı bir haberde gördüm. Yeni yayınlanmış olmasının heyecanıyla araştırmaya başladığımda içeriğin 2019 yılında paylaşıldığını gördüm. Ve o tarihten sonra hatrı sayılır hiçbir yapımın bizlere ulaşmadığına kanaat getirdim. Umarım güçlü olduğumuz Türk sinemasına bir an önce geri döneriz…

Haliyle uzun süredir içe dokunan ve kısmen de olsa beğendiğim bir Türk yapımı içerik olmayınca, Kapı filmine karşı oldukça yükseldim. Oyuncularına, yönetmenine ve kısa konusuna olumlu yaklaşarak iyi bir hikâye izleyeceğimi düşündüm. Ve başından sonuna kadar -günümüz şartları düşünüldüğünde- beklediğim hikâyenin karşılığını aldım. Kısacası oldukça beğendim. Filmde anlatılan hikâye şu şekilde:

Hali hazırda Almanya Berlin’de yaşayan fakat kökenleri Mardin olan Süryani bir aile ön plana çıkmaktadır. Yakup (Kadir İnanır) ve Şemsa (Vahide Perçin) hayatlarını Mardin’de kazandıktan sonra yaşam koşulları gereği geleceklerini Berlin’de inşa ederler. Böylece yıllar içinde genişleyecek olan ailenin temellerini atarlar.

Kapı Film Konusu Yorumu

Üç çocukları ve torunları ile beraber yoktan var ettikleri bir aile ortamı oluşur. Her biri çeşitli işlerde çalışmakta ve genel hatlarıyla mutlu aile tablosu oluşmaktadır. Ancak hikâyenin pozitif kısmı Yakup’a Mardin’den gelen bir telefonla dağılır.

Telefondaki haber; 25 yıl önce kaybolan ve bir daha bulunamayıp öldü olarak kabul ettikleri çocukları Mikhael hakkındadır. Boş arazide birtakım kemiklerin bulunduğunu ve DNA testi için Mardin’e gelmelerinin gerektiğini söylemektedir. Böylece ailenin 25 yıldır içine attığı bütün hüzünler, acılar tekrar gün yüzüne çıkar.

Yakup ve Şemsa vakit kaybetmeden Mardin’e yola koyulurlar. Ve onlara torunları Nardin (Aybüke Pusat) eşlik eder. Oğullarından gelen kötü habere, köylerine ulaştıklarındaki acı manzara eklenir. Bütün köy, evler dağılmış ve geriye neredeyse hiçbir şey kalmamıştır. Bu noktada filmin ismini alan Kapı hikayesi başlamış olur. Evlerine gittiklerinde Yakup’un oğlu ile yıllar önce yapmış olduğu “kapı” çalınmıştır. Çalan kişi ise -mahallelinin tabiriyle- “Kaçakçı Remzi”’dir.

Hikâyenin kalan kısmı DNA sonucunu beklemek ile ve Yakup’un evin kapısını aramakla geçer. Remzi ile görüşen Yakup, kapının Kayseri’de olabileceğini ön görür. Böylece kapıyı bulma yolcuğu başlamış olur. İlk önce Kayseri daha sonra İstanbul…

Hikâyenin akışı sizlere “alt tarafı kapı” imajı yaratabilir. Ancak bana göre yönetmen Nihat Durak, “kapıyı” bir metafor olarak işleyerek mükemmele yakın bir içerik sunar. Dakikalar geçtikçe aile ve kapı arasındaki bağ kuvvetlenmeye başlarken zihinde dramatik öykünün etkileri oluşur. Bu sayede duygusal yönü kuvvetli olan ve neredeyse gerçek bir olayı anımsatan hikâye izleyenle buluşmuş olur. Müzikleri, mesajları ve oyuncularıyla harika bir bütünlük yakalar. Kesinlikle izlemelisiniz…

IMDb: 6,9

Kapı Film Oyuncu Kadrosu

  • Kadir İnanır – Yakup
  • Vahide Perçin – Şemsa
  • Timur Acar – Remzi
  • Erdal Besikçioglu – Efrem
  • Aybüke Pusat – Nardin

Diğer popüler filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kapı Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: