Skip to content

Kara Deliklerin Gizemi Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Kara Deliklerin Gizemi Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Kara Deliklerin Gizemi film konusu, belgesel Netflix yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Kara Deliklerin Gizemi Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Event Horizon Teleskop isimli projenin arkasına geçen bir grup araştırmacı, yıllardır üzerinden çeşitli söylentiler çıkan kara delikler hakkında detaylı bir incelemeye kalkışmaktadır. Bir kutuptan diğer kutba; günler, aylar süren incelemelerin sonunda kara deliğin en yakın ve en gerçekçi görüntüsü ortaya çıkar. Ancak önlerinde gidecek uzun bir yol bulunmaktadır.

Tahmin edileceği üzere kara deliklerin geçmişini ve geleceğini araştıran isimlerin en başında ünlü fizikçi Stephen Hawking gelmektedir. Yıllar evvel önce ortaya attığı teorilerle birlikte kara delikler hakkında çağ açan detayları bilimseverlerle buluşturmuştur. Çektiği fotoğraflar, teorik fizikteki ortaya attığı iddialar gibi pek çok sıra dışı gerçeği bilim dünyasına kazandırmıştır. Kendisine yol gösteren ve her daim yanında olan kişiler ise Sasha Haco, Andrew Strominger ve Malcom Perry gibi ünlü isimler olmuştur. 1 Haziran itibariyle Netflix’te yayınlanan The Edge of All We Know adlı belgesel filmde, kendilerine ait birtakım görüntü ve video kasetlerinin olması bizler için mükemmel bir ortam hazırlamaktadır.

Kara Deliklerin Gizemi Belgesel Film

Çok eski yıllarda ortaya çıkan kara delikler, bugünlerde gerek astronomi gerekse teorik fizikte belirli bir yol kat etse de her bilimsel gelişmede olabilecek tıkanmalar yok değildir. Bu sebeple kara delikler hakkında net bir şey söylemek pek mümkün gözükmese de internet üzerinde ortaya atılan en sık tabir şu şekildedir: galaksideki bir cismin basıncı kendisinin kütle çekimini aşamadığı pozisyonda düşmeye başladığını ve böylece maddelerin bir araya gelerek kara deliği oluşturduğunu söyler.

Diğer ilgi çekici belgesel filmlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yönetmenliğini Peter Galison’un yaptığı 2020 yapımı Kara Deliklerin Gizemi isimli belgesel de bizlere kara deliklerin hakkında bir grup çalışma örneği yansıtır. İzleyenin her konuda bilgi sahibi olduğunu düşünerek bazı bilimsel noktaları üstünkörü geçse de ekibin Hawking’den kalan birikimler yardımı ile kendi görüşlerini ve içinden çıkamadıkları fizik teorilerinin mücadelesini sunar.

Astrofizikçi Sheperd S. Doeleman önderliğinde yürütülen proje; gerek seyir keyifle gerekse bilimsel açıdan sürükleyiciliği ile dikkat çeker. Üstelik ben gibi kara delikler hakkında yeterli ve detaylı bilgi sahibi olmayan bireyler için bile ideal bir duruşu bulunmaktadır. Sonuç olarak, mutlaka göz atın.

IMDb: 6,5 (Henüz sadece birkaç tane oy kullanılmış. Anlık değişimlerinden etkilenmemek için güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.)

The Edge of All We Know isimli belgeselin proje kısmında yer alan isimler şöyle:

 • Sheperd S. Doeleman
 • Andrew Strominger
 • Sasha Haco
 • Malcolm Perry
 • Lindy Blackburn
 • Gopal Narayanan
 • Gisela Ortiz León
 • Antonio Hernández-Gómez
 • Janna Levin
 • David Sanchez
 • Heino Falcke
 • Dimitrios Psaltis
 • Chi-Kwan Chan
 • Sara Issaoun

Kara Deliklerin Gizemi Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: