Skip to content

Kardeş Gibiydiler Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi – Sleepers

Kardeş Gibiydiler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Sleepers yazımızda; Kardeş Gibiydiler film konusu yorumu, incelemesi, Sleepers eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kardeş Gibiydiler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Sleepers

New York’un 1960’lı yılları; mafyaların, uyuşturucunun ve zorbalığın merkezi haline geldi. Çeşitli kişilerin bir araya gelmesiyle toplum içindeki güç dengeleri tamamen değişti. Ve geriye sadece güçlünün kazanacağı bir ortam kaldı. Fakir ve güçsüz olan ezilirken zengin ve etrafı kalabalık olan bireyler şehrin kazananı oldu.

Lorenzo Carcaterra’nın aynı isimli ünlü romanından beyaz perdeye uyarlanan Sleepers, izleyenleri 1960’lı yıllara götürerek şehirden görseller sunmaya başlar. İnsanların çektikleri zorluklara, yaşam mücadelelerine ortak olmaya çalışır. Bu noktada da merkezine 4 tane pırıl pırıl çocuğu alır. Michael, Shakes, Tommy ve John isimli çocukluk arkadaşları, her anını birlikte geçiren gerçek dostlardır.

Küçüklüğün ve yoksulluğun verdiği negatifliği umursamadan anın ve birlikteliğin tadını çıkartırlar. Partilere katılırlar, eğlenirler, bir şeyler çalarlar ve nihayetinde beraber olmanın güçlü hissiyle var olmaya devam ederler. Bir o kadar da yaramazdırlar. Bazen söz dinlemez kafalarına göre yaşarlar bazen de yaşlı bir adamın hayatını mahvedecek kadar ileriye gidebilecek şakalar yaparlar. Yaptıkları son şaka, her bir bireyin 1 yıllık hapis cezası almasına sebebiyet verir.

Kardeş Gibiydiler Film Konusu Yorumu

Bu noktadan sonra hem arkadaş grubunun hem de film akışının şekli tamamen değişmeye başlar. Dört arkadaşın eğlenceli ve dolu dizgin hayatı, “psikolojik çöküntü” yolculuğuna dönüşür. Ve bu sahneler izleyen için pek de kolay olmaz. Çünkü gruptaki bireyler gönderildikleri ıslah evinde çeşitli şekilde taciz edilirler. Fiziksel temaslar, psikolojik travmalara sokar. Günden düne artan tacizler yerini duygusal ve ruhani açıdan çöküşlere bırakır.

Günler, aylar sonra bireyler ıslah evinden kurtulur. Ancak yaşadıkları acımasız olayları geride bırakacaklarına ve bunu hayatlarına yansıtmamaya çalışacaklarına söz verirler. Kimseyle paylaşmayacaklarını ve hayatlarına devam edeceklerini belirtirler.

Fakat olayların üzerinden yıllar geçtikten sonra karşılarına ıslah evindeki gardiyanlardan birinin çıkması, her şeyi tersi yönüne çevirecektir. Böylelikle arkadaş grubu tekrar bir araya gelecek ve içlerine attıkları acıları intikam ile geri kazanacaklardır. Bu yolculukta bazı ölümler, bazı kötü dakikalar yaşanır…

Sleepers; aksiyon ve dramatik havayı birlikte kullanma konusunda oldukça iyi bir iş çıkartır. Filmin ilk yarısı arkadaş grubu ve hikayeleri ile başlarken yerini dramatik ıslah evi sahnelerine bırakır. Daha sonra ise arkadaşların intikam planı devreye girer. Ve heyecan dozajı artmaya başlar.

Aynı zamanda da akış içerisindeki mesajları ile dikkat çekmeyi başarır. Bu yaşananların yaşı olamaz ancak küçücük bir çocuğa fiziksel ve psikolojik açıdan taciz edilmesi, bireyin gelecek yıllarındaki hayatına büyük zarar verir. Hayatı alt üst olmakla birlikte algıları kapanır ve insanlara belki de kendisine güveni kalmaz.

Sonuç itibariyle Kardeş Gibiydiler, başı ve sonu ile kusursuza yakın bir yolculuk sunar. Bazen güldürür bazen de dramatik sahnelerini ön plana çıkartarak anlık krizlere yol açar. Son kısmı ile de gerilimi arttırarak gerçek bir seyir zevki sağlar. Oyuncu kadrosu ise anlatılmaz, yaşanır. Mutlaka izleyin…

IMDb: 7,6

Kardeş Gibiydiler (Sleepers)

  • Brad Pitt – Michael
  • Billy Crudup – Tommy
  • Jason Patric – Shakes
  • Ron Eldard – John
  • Robert De Niro – Father Bobby
  • Minnie Driver – Carol
  • Terry Kinney – Ferguson
  • Kevin Bacon – Nokes

The Father film incelemesine göz atmayı unutmayın!

Kardeş Gibiydiler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Sleepers yazı sonu …

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: