Skip to content

Katla Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Katla Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazımızda; Katla dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Katla Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

17 Haziran 2021 itibariyle Netflix’te yayınlanan Katla’nın inceleme yazısında spoiler bulunmamaktadır.

Netflix dizi konusu için şöyle der: Katla, bir yıldır belirli aralıklarla patlayan bir buzul altı yanardağına verilen isimdir. Gerçekleşen korkunç patlamalar buzları eritmeye başlayacak ve içeride yer alan birtakım gizemli canlıları, unsurları harekete geçirecektir. Bu patlama, yerli halkın hayatını mahvedecektir.

İngiltere’yi andıran soğuk ve gri havası, nefes kesen çarpıcı doğa görselleri ve içimizi karartacak gizemli senaryosu ile karşımıza çıkan Katla, Baltasar Kormákur ve Sigurjón Kjartansson’un yaratıcı koltuğunda oturduğu İzlanda yapımı Netflix dizisidir. Bilim-kurgu, gizem ve dram temaları etrafında şekillenen dizinin oyuncu kadrosunda ise Íris Tanja Flygenring, Guðrún Ýr Eyfjörð gibi isimler yer almaktadır.

Diğer bir dizi önerisi: The Republic of Sarah

Katla Dizi Yorumu

Netflix’in çok da alışık olmadığımız bir bölgeden -İzlanda- yola çıkarak inşa ettiği yeni dizisi Katla, izleyenleri soluksuz bir gizem yolcuğuna çıkarma hedefi taşımaktadır. Öyle ki İzlanda’nın Vik isimli köyünde bir volkan patlaması olmuş ve bu patlama dünyanın olağan akışını özellikle de Vik halkının geleceğine etki etmeye başlamıştır. Halihazırda köyde yaşayan insanların bir kısmı tahliye edilmiş olsa da patlama öncesi ve sonrasında birtakım kişiler kaybolmuştur.

Kısa ve etkileyici bir girişin ardından tarihler bir yıl ileriye sarılır. Haliyle birtakım karakterler ortaya çıkarken bu isimlerden ilki Grima’dır. Solgun, bitkin, tükenmiş tavırlarıyla günümüzü karartsa da yaşadığı acı, tarif edilemez bir boyuttadır. Çünkü ablası Asa, patlama öncesi kaybolmuş ve hala bulunamamıştır. Üstünden aylar, yıllar geçmesine rağmen Grima’nın umudu hala yerindedir.

Katla’nın birkaç bölümünü izledikten sonra, muhteşem bir yolculuğu çıkmış olduğunuzu hissedebilirsiniz. Etkileyici görseller, grafikler, portreler ve diğer pek çok önemli detay, Katla ve diğer birkaç günümüz modern dizileri ile seviye atlamaktadır. Geçmişi çok eski yıllara dayanan bazı yapımlarda da benzer görsellere şahit olsak da Katla, bu noktada son derece etkileyici bir performans sergiler.

En büyük soru işareti oluşturan ve bizi daha çok ilgilendiren kısım ise hikâye akışıdır. Her ne kadar Katla tam olarak neye odaklanacağına karar veremese de yarattığı kaotik ve dramatik ortam izleyenle birebir buluşur. Kayıp kız kardeşler, yıllardır ortalıklarda gözükmeyen yerli halk sakini, lavların arasından çıkan “kül kadın”, değişik yaratıklar ve diğer pek çok gizemli karakter. Ve merkezinde de volkan patlaması. Açıkçası ben etkilendim. Bakalım sizler sevecek misiniz?

Katla dizisinin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Dizide yer alan diğer oyuncular:

  • Guðrún Ýr Eyfjörð – Grima
  • Íris Tanja Flygenring – Ása
  • Ingvar Sigurdsson – Thor
  • Aliette Opheim – Gunhild
  • Þorsteinn Bachmann – Gisli
  • Haraldur Stefansson – Einar
  • Sólveig Arnarsdóttir – Magnea
  • Baltasar Breki Samper – Kjartan
  • Birgitta Birgisdóttir – Rakel
  • Björn Thors – Darri

Katla Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: