Skip to content

Kefaret Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Atonement

Kefaret Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | Atonement yazımızda; Kefaret film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kefaret Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

2005 yapımı Aşk ve Gurur filmi ile başarısını birçok ödülle taçlandıran Joe Wright, 2007 yılında vizyona giren Kefaret –orijinal ismiyle Atonement- filmiyle de sayısız ödüle layık gösterildi. Elinde bulunan sağlam senaryoyu doğru oyuncu seçimiyle birleştiren usta yönetmen, Kefaret filmiyle filmografisine harika bir film daha eklemiş oldu. Aşk ve dram temalarını izleyenlere ustaca yansıtmasının yanı sıra; dönemin sosyal sorunlarını da ele alan Joe Wright, sınıf farklılıkları ve yaşanan savaşın kalıntılarını başarılı bir şekilde sunmayı başardı.

İlginizi Çekebilir: Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur filmi performansıyla neredeyse kazanılmadık ödül bırakmayan Keira Knightley, Kefaret filmi ile de karşımıza çıkıyor. Aşk filmlerinde görmeye alışık olduğumuz performansıyla akıllarda yer edinen başarılı oyuncu, güzelliği ile yine dikkat çekiyor. Güzel oyuncuya James McAvoy, Saoirse Ronan, Romola Garai, Benedict Cumberbatch gibi isimler eşlik ediyor. 1935’li yılları konu alan film, yoğun bir aşk hikâyesini sizlere sunuyor.

Kefaret Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

13 yaşındaki Briony, üst sınıf bir ailenin küçük kızıdır. Çok iyi bir yazma becerisi olan Briony, kendisine ait senaryolar yazmaktadır. Küçük yaşına rağmen kendisinden yaşça büyük olan Robbie’e aşıktır. Robbie evin hizmetçilerinden birinin oğludur ve yıllardır o evde yaşamaktadır. Ablası Cecilia’yı Robbie ile aşk yaşarken gören Briony, bunu hazmedemez. Kıskançlık ve aşkın getirdiği sinirle tutuşan Briony, söylediği büyük bir yalanla Robbie’nin hayatını mahveder. Robbie’nin önünde iki seçenek vardır; ya hapse girecektir ya da savaşa gidecektir. Hakkını savaşa gitmekten yana kullanan Robbie, zamanın bir an önce geçmesini dilemektedir.

Tıp okulunu bitiren Cecilia’a ise hemşirelik yapmaktadır. Robbie’nin dönecek olması umuduyla günlerini geçirmektedir. Robbie’nin savaşa gitmesinin üzerinden 4 yıl geçer ve Briony de artık büyümüştür. Ablası gibi hemşire olan Briony, bir yandan da kitabını yazmaya devam etmektedir.

Kader Robbie ve Cecilia’yı tekrar bir araya getirecek midir? Ödenmesi gereken kefaret, Briony tarafından ödenmiş midir? Söylenen bir yalan sonucu hayatları değişen bu üç insanın hikâyesine mutlaka göz atın. İyi seyirler…

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Bir Belgesel: One Child Nation

Kefaret film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kefaret Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | Atonement yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: