Skip to content

Kent Kovboyu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Kent Kovboyu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Kent Kovboyu film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, Netflix senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kent Kovboyu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Idris Elba, geleneği yüzyıllar öncesine dayanan Fletcher Caddesi ahır topluluğun liderlerinden olan Harp’a hayat verir. Siyahi kovboy kavramının korunduğu ender topluluklarından biri olan bu topluluk, kültürlerini geleceğe taşımanın umudu içindedir. Ahırlarda çalışlar, birbirlerine destek olurlar ve genç bireyleri Amerika’nın tehlikeli sokaklarından kurtarmaya çalışırlar.

Aynı zamanda Harp’ın Detroit’te yaşayan bir oğlu -Cole- vardır. Filmin ilk sahnesinde görüleceği üzere Cole; annesiyle yaşamını sürdüren asi karakterli bir çocuktur. Ev içindeki katı davranışlarının üstüne okuldaki kavgacı kişiliği eklendiğinde, okul hayatından bir müddet uzaklaşmak zorunda kalır.

Diğer popüler filmlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cole’un son vukuatı, çaresiz ve kocasından destek alamayan anneyi çileden çıkarır. Böylece Cole’un, babasıyla birlikte geçireceği 3 aylık Philadelphia macerası başlamış olur. Genç çocuk, yıllardır görmediği babasını görmek istemese de annesi oğlunu dış kapı edecek kadar kararlıdır.

Kent Kovboyu Film Konusu

Şehir kültüründen -nispeten- doğal yaşama adımını atan Cole, hayatın belirleyici kavramlarını sorgulamaya başlar. Artık; arkadaşları, sıcak yatağı, önüne gelen hazır yemeği yoktur. Babasının evinde içi boş bir buzdolabı, oturma odasının ortasında bir at ve çöp poşetine tıkılan eşyaları vardır.

“Ben Detroit’e dönmek istiyorum” şeklindeki haykırışlarının ardından 10 yıldır görüşemediği bir dostuna rastlar. Smush. Geçimini uyuşturucu satarak sağlayan Smush, Harp ve topluluğu tarafından istenilmeyen kişidir. O kişi tehlikeli sokakların içindedir ve Cole onunla takılmaya devam ederse, sonu iyi olmayacaktır.

Bu noktadan sonra film, Cole’un hayatının dizginlerini ele alış şeklini irdelemeye başlar. Topluluk ve atların dışkılarını temizlediği sakin hayattan; Smush ile girdiği tehlikeli ortamlara bir bakış açısı sunar. Henüz 15 yaşında olan bir çocuğun; sevgiye ve ilgiye olan muhtaçlığını ön plana çıkarır. Bir yandan da ergenliğin vermiş olduğu enerjiyle mücadelesine kafa uzatır. Her ne kadar klişe kavramların etkisi altında kalsa da topluluk ve ergen yaşamı arasındaki bağlantıyı kurma konusunda isteklidir.

Geçmişi başarılarla dolu olan Idris Elba, diğer yapımlarının aksine Kent Kovboyu ile biraz daha arka planda kalır. Geleneklerine ve düşüncelerine bağlı kişiliği ile izleyenlere meydan okurken podyumu Cole’a bırakma konusunda niyetindedir. Stranger Things’in Lucas’ı, -Caleb McLaughlin- film boyunca keyif veren bir oyunculuk sunar

Sonuç olarak Kent Kovboyu, ne çağ atlatacak bir performansa ne de olumsuz yorumların merkezinde kalacak bir duruşa sahiptir. Ricky Staub’un ilk uzun metrajlı filmi olarak tarihe geçen Concrete Cowboy, bence izlemeye değer bir çizgide ilerler…

IMDb: 5,7

Kent Kovboyu (Concrete Cowboy) Netflix Oyuncuları ve Karakterleri

  • Caleb McLaughlin – Cole
  • Idris Elba – Harp
  • Jharrel Jerome – Smush
  • Lorraine Toussaint – Nessie
  • Byron Bowers – Rome

Method Man – Leroy Kent Kovboyu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d