Skip to content

Kimya Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Kimya Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Kimya film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, Meeting Point senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Kimya Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Yönetmen Umut Evirgen’in mayıs ortasında piyasaya sürdüğü “Ben Bir Denizim” isimli filmini epey hayranlıkla takip ettik. Merkezine aldığı genç ve çelimsiz bir çocuğun ilk önce hayatta kalabilmek için karton satışına, daha sonra şans eseri yollarla tanıştığı bir kıza aşık oluşuna ve en nihayetinde de aşkı, sevgisi, arzusu için gözünü azıcık dahi kısmayan yırtıcı bir bireye dönüşüne ortak olduk. Yalnızlık ve dışlanmışlık hissi ile var olan bir gençten -her ne kadar sonu iyi bitmese de- umut aşılayan, sevmeyi saymayı bilen bireyi yansıtışına tanıklık ettik.

Uzun lafın kısası, ortalıklarda çok fazla gözükmeyen, şu anlık sadece birkaç filmiyle tanınan Umut Evirgen’in başta Türk sineması özelinde devamında da Netflix gibi güçlü pazarlama aracında görmek, keyif veren bir kapıya açılmaktadır. Klişelerden, sabit kavramlardan, hayal etmekten korkanlardan uzaklaşıp hiç yoktan deneyen, arzulayan bireylere dönmek tatmin edici konuma ulaşmaktadır. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde 37.Varşova Film Festivali‘nde prömiyerini gerçekleştiren Kimya da Ben Bir Denizim’e benzeyen ilk görselleriyle startını alır. Ben Bir Denizim İstanbul’un gündüz mavisinden, yorgunluk kokan sıcak havasından faydalanırken Kimya’da işler tersine döner. İstanbul’un gece mavisi sokak kültürünü yansıtan meyhane ve eğlence mekanlarından sekanslar sunar. Ve karşımızı da ilk olarak çocuğu ve eşiyle birlikte meyhaneye gelen 50’li yaşlardaki (Levent Üzümcü) beyefendi çıkar. Eşi, arkadaşlarıyla koyu bir sohbetin içine sürüklense de Üzümcü, yalnızlığı ile kadeh kaldırır. İçine kapanık, bulanık denizlerde yüzen bir karakter izlenimi sunmasına karşılık geceye uyumsuz tavırlarıyla nam salmaktadır.

Kimya Film Konusu

Üstelik uyumsuz, dışlanmış, yalnız hisseden tek kişi Üzümcü de değildir. Meyhanenin yanında yer alan bir diğer eğlence mekânında Melisa Şenolsun, durgunluğu ve hayıflanma görüntüleriyle akışa dahil olmaktadır. Henüz 20’li yaşlarında olan genç kız Üzümcü kadar buhranlı ve sanki başka bir dünyanın insanı izlenimi sunmaktadır. Haliyle iki bireyin dışarıda hava alırken göz göze gelmesi de kaçınılmaz bir gerçektir. Diyalog kurmadan, birbirlerinin isimlerini sormadan, alelade bir motora atlayarak İstanbul gecelerine girerler. Yüzlerce kişilik partilerden denizin ortasındaki sandala, gözleri rahatsız eden ışıklı ortamlardan sadece siyahın belli olduğu izbe ormanlara kadar uzun bir seyahatin ardından yalnızlıklarına, aykırılıklarına, dünyanın uyumsuzluğuna birbirleri ile çare bulurlar.

Ben Bir Denizim film yorumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kimya, Ben Bir Denizim kadar içe işleyen naif bir tempoya sahip değildir. Aksine gürültünün ön planda olduğu -aykırılık dünyasını oluşturma gereği- saçma alt metinlerle yoluna devam etmektedir. Çoğunlukla arzu ettiği yalnızlık temasını işleyebilse de bana göre karakterler nezdinde daha çok ayrıntıya, daha çok duyguya ihtiyaç duymaktadır. Karakterlerin bu dünyaya ait olmadıklarını yerli yerince kanıtlarken… Onlarla biraz daha bağ kurmaya çalıştığımız anda bizlerden uzaklaşırlar. Ve bu durum izleme kalitesine epey zarar vermektedir. Hikâyenin nereye gittiğini anlamadığımız gibi içe işlemeyen durgun bir tempoya bürünmektedir. Ancak yine de Umut Evirgen’in “değişim” çabasını ayakta alkışlamak gerekmektedir… Sonuç olarak: 6/10.

IMDb: 6,4 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Filmde görev alan diğer oyuncular şöyle:

  • Levent Üzümcü, Melisa Şenolsun
  • Belçim Bilgin, Bora Akkaş
  • İrem Sak, Necip Memili
  • Alican Yücesoy, Müge Bayramoğlu
  • Esra Ruşan, Celil Nalçakan ve Gürberk Polat

Kimya Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: