Skip to content

Kin Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Kin Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Kin film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, Yılmaz Erdoğan oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Kin Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Türk sinema dünyasına saygıyla yaklaşan biri olarak, farklı kültürlerden yerli sinemamıza uyarlanan filmlerden rahatsız değilim. Her ne kadar her bir birey gibi taze ve henüz örneği olmayan senaryolarla var olma gayesi taşısam da kısır döngüyle karşılaştığımız zaman dilimlerini düşünürsek, uyarlama veya yeniden çekim gibi konseptlere daha çok alışmamız gerektiğini düşünüyorum. Özümüzü, benliğimizi, yaratıcılığımızı, özgüvenimizi geride bırakmamıza karşılık Kin gibi ses getirmeyi başaran senaryolara sahip projelerin daha da artmasını arzu ediyorum.

Aşk 101, Atiye, Fatma vb ürünlerin başarılı-başarısız olduğunu düşünmeden, başta Netflix gibi iddialı bir mecrada akabinde de daha geniş çaplı yurt dışı pazarında önemli bir yere sahip olmayı istiyorum. Ve özellikle son yıllardaki küçük kıpırdanmalarla birlikte belirli bir çizgiyi aştığımızı ve daha niceleriyle buluşacağımızı düşünüyorum. Her ne kadar pek çoğunu tam anlamıyla sevip hikâyeyi coşkuyla yaşamasak da adımlarımızdan memnuniyet duyuyorum. Diğer detaylarla yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğim gibi Kin, Güney Kore’den çıkagelen bir senaryonun bizim topraklarımıza uyarlanmasıdır. Genel hatlarıyla polisiye-suç temalarını inşa etse de derinliklerinde insani duyguları ön plana almaktadır. Öfkemiz, nefretimiz, intikamımız, hırsımız… Kinimiz…

Ve bu pek çok temayı içinde barındıran hikâyenin merkezinde de Yılmaz Erdoğan’ın hayat verdiği Başkomiser Harun bulunmaktadır. Görünüşe göre geçtiğimiz yıl içerisinde pek çok suç davasını çözmüş, yılın polisi olmayı hak etmiştir. Üstelik bugünlerde terfi alacağı söylenmektedir. Anlayacağınız üzere işinde son derece başarılı bir karakter olmasının yanı sıra aile ilişkisinde de gıpta ile bakılacak bir role sahiptir.

Kin Film Yorumları

Aldığı ödül ve alacağı muhtemel terfiyle hayatının başka bir yöne evrileceğine düşünen Harun, ekibiyle bir kutlamaya gider. Şen şakrak geçen gecenin ardından eve gitmek üzere bir taksiye biner. Ancak dakikalar sonra taksicinin saldırısına uğrayacak. Ve nefsi müdafaa ile taksi şoförünü öldürecektir. Gecenin başında hayal ettiği değişim, işlediği cinayet ile gerçekliğe dönüşecektir.

Kin, hemen hemen herkesin gün içerisinde izlemiş olduğu polisiye-suç unsurları ile standart bir başlangıç sunmaktadır. Başarılı polis, azalan suç oranları, kutlamalar, terfiler… Ancak yine hemen hemen herkesin tahmin edeceği bir nokta vardır ki. O da her başarılı polis olma hikayesinin ardında, muzdarip olan, hayatı yerle bir olan intikamcı tayfa ile oluşmaktadır. Polisin haksız yere tutukladığı bir kişinin ardında kalan çocuklar, aile üyeleri…

Netflix’in bir diğer popüler filmi: Kardeş Kardeş

Harun’un taksici ile yaşadığı aksiyon dolu dakikaların ardından hikâyenin bir intikam savaşına döneceği kaçınılmaz bir gerçektir. Harun taksiciyi bir şekilde öldürse de intikamını, kinini koruyan patron kişi, Harun için tekrar gelecek. Ve yıllar evvel babasının tutuklanıp öldürülmesine sebep olan kişileri yerle bir edecektir. Harun ise bir yandan kendi işlediği cinayetin katilini ararken bir yandan da intikamcıları arayacaktır.

Kin’i ne çok övmek ne de çok yermek mantıklı değildir. Türk sinemasında görmeye alışık olmadığımız güçlü öncül ve kıvrımlı sokaklar konsepti Kin ile tamamen gerçeğe dönüşmektedir. Birkaç kişi haricinde başarılı bir oyuncu kadrosu, birkaç nokta haricinde şaşırtan dokunuşlara sahiptir. Onun haricinde -ve yazının başında belirttiğim gibi- standart yozlaşmış polis, intikam, suçlu-suçsuz kavramlarıyla oluşan, tanıdık bir senaryo inşa edilmektedir. Yine de yönetmen Türkan Derya’nın ve senarist Yılmaz Erdoğan’ın ellerine sağlık. Sonuç olarak: 6/10.

IMDb: 6,0 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Yılmaz Erdoğan – Harun
  • Cem Yiğit Üzümoğlu – Tuncay
  • Duygu Sarışın – Gül
  • Rüzgar Aksoy – Yadigar
  • Ahmet Mümtaz Taylan – Cevat
  • Metehan Parıltı – Aslan
  • Yosi Mizrahi – Süha
  • Elif Gizem Aykul
  • Mert Kurdal

Kin Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: