Skip to content

Kitap Kulübü Film Konusu ve Yorumu

Kitap Kulübü Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Kitap Kulübü film konusu, yorumu, incelemesi, 2018 eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Kitap Kulübü Film Konusu ve Yorumu

Netflix’in son dizilerinden biri olan On the Verge, belli bir yaşa gelmiş kadınların da yaşamaya, sevmeye, sevilmeye, cinsel hayatlara sahip olmaya hakları olduğunu şuna benzer cümlelerle açıklıyor. Üniversite hayatı ile başlayan maratonun ardından pek çok kadının uzun ve meşakkatli iş temposuna adım attığını, bu süre zarfında yoğun iş ritüelleri ile uğraşırken pek çok kişinin gerçek aşk kavramını yitirdiğini, gerçek aşk kavramına erişen kişilerin de hayatlarındaki birçok etkinliği gerek çocuk büyütme gerekse ev işleri sebebiyle arkada bıraktığını vurguluyor.

Haliyle çocuklar ve evlilik kriterleri pek çok birey için birer hayal, gaye gibi gözükse de akış içerisinde akla gelmeyen sorunlarla karşılaşılıyor. Kavgalar, gürültüler, ihanetler derken kendinizi adadığınız kişi karşısında yenik düşmelerinin yanı sıra yaşlarının ilerlemesi vasıtasıyla bazı psikolojik bunalımlar cereyan ediyor. Günümüz dünya sinemasının lokomotiflerinden Hollywood da kadınlara olan ilgisini, sevecenliğini hiçbir zaman kaybetmediklerini vurgulayarak Kitap Kulübü’nü bizlere bırakıyor.

On the Verge dizi incelemesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2018 yapımı Kitap Kulübü, Netflix dizisi On the Verge’e benzer kurguyla 4 farklı kadını merkezine alarak kopup giden zamanlara, ilişkilere, değerlere komedi ve dram konseptleriyle izleyen karşısına çıkartmaktadır. Sharon, Vivian, Diane ve Carol. Hemen hemen hepsi 65 yaş bandına yaklaşan bireyleri temsil etmektedir. Yıllardır büyük bir bağ ile arkadaşlıklarını sürdüren kadınların -doğal olarak- farklı dünyaları bulunmaktadır. Örneğin Sharon yıllarca hukuk üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiş. Ve nihayetinde de başarılı bir hâkim olmuştur. Eski kocasıyla 20 yılı aşkın bir süre önce boşanmış. Bu süre zarfında aşk hayatı pek de yolunda gitmemiştir.

Kitap Kulübü Film Konusu

Vivian ise mesleki başarı olarak en az Sharon kadar başarılıdır. Sükseli bir otelin yöneticiliğini üstlenen Sharon, aşk hayatını duygusal yönlerle yaşamak isteyen bir kadına ayna tutmaktadır. İki kız annesi ve kısa bir sürece önce eşini kaybeden Diane de ergen çocuklarının kendisine yaşlı demesi yüzünde bunalımla mücadele eden kadına hayat verir. Son olarak Carol ise hayatını paylaştığı kocasıyla ciddi anlamda sorunlar yaşayan ve umutsuz gözüken bir kadını oynamaktadır.

Karakterler nezdinde diğer pek çok detay hâkim olsa da ana temanın yalnızlık, bunalım, sevgisizlik gibi temel ögeler olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Her biri farklı dünyaların farklı insanlarına hayat vermesine karşılık her birinin pek çok ortak noktası bulunmaktadır. Ve bu ortak konseptinin en bariz örneği ise yıllarda iç içe oldukları Kitap Kulübü’dür. Dostlukları ile pekişen, her günlerini haftalarını kulübe ayıran 4 kadının klasik bir geleneği bulunmaktadır. Hafta veya ay bazlı olarak kadınlar sırayla birer kitap seçerek üstüne konuşmalar, müzakereler gerçekleştirir. Bu ayın başrol oyuncusu ise Vivian’dır. Ve seçtiği kitap da Grinin Elli Tonu olacaktır…

Yönetmen Bill Holderman, 4 kadın özelinde göze hoş gelen dramatik bir kurgu ile seyrine devam ederken Vivian’ın Grinin Elli Tonu fikriyle büyük bir ivme yakalamaktadır. Halihazırda ilişkisinde problemler yaşayan, bunalımlar geçiren, umutsuzluğa kapılan kadınları Grinin Elli Tonu gibi cinsel yönü kuvvetli bir içerikle baş başa bırakarak ani bir kıvrılma yaşatır. Haliyle, kadınların bu fikre bu kitaba büyük bir yadırgama şemasıyla yaklaşacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak bu kitap 4 kadını her dakika, her gün daha da güçlendirecek. Daha da kendilerine güvenir hale getirecektir. Ve bu değişim ile birlikte hayatlarında yeni kapılar aralanacaktır. Bazen duygusal bazen komik bazen de saçma… Ama en nihayetinde eğlenceli dakikalar geçirmenize yardımcı olacak çerezlik bir hikâye. Sonuç olarak: 6,5/10.

IMDb: 6,1 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Book Club filminde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Diane Keaton – Diane
  • Jane Fonda – Vivian
  • Candice Bergen – Sharon
  • Mary Steenburgen – Carol
  • Andy Garcia – Mitchell
  • Craig T. Nelson – Bruce
  • Don Johnson – Arthur
  • Ed Begley Jr. – Tom
  • Richard Dreyfuss – George ve diğer.

Kitap Kulübü Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: