Skip to content

Kızıl Ejder Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Red Dragon

kızıl ejder film konusu yorumu ve incelemesi

Kızıl Ejder Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | Red Dragon yazımızda; Kızıl Ejder film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

2013 yılında yayınlanmasından sonra, ortalığı kasıp kavuran bir dizi vardı. İlginç konusuyla bazı insanların çok hoşuna gitse de, bazı insanların nefretini kazanmıştı. Bahsettiğim dizinin adı Hannibal. İşinde oldukça uzman bir psikiyatrist olan Hannibal Lecter, aynı zamanda yaptığı leziz yemeklerle konuklarını mest eden bir nevi aşçıdır.

1980’li yıllarda bir seri katil, aileleri öldürüp onların etlerini çalmaktadır. FBI’da başarılı bir ajan olan Will Graham, diğer insanlarda olmayan bir yeteneğe sahiptir. Gördüğü cinayet kanıtlarını hayal dünyasında canlandırarak, kendisini katil yerine koymaktadır. Bu sayede katilin ne yaptığını ve ne düşündüğünü tahmin etmektedir. Son davada ne olup bittiğini bir türlü çözemeyen Will, suçlu profili çıkarmada başarılı olan Hannibal’dan yardım ister. Davaya yoğun bir şekilde kafa yorsalar da, katili bulamazlar. Katil kimliğini uzun süre boyunca saklamayı başaran Hannibal, şans eseri bir şekilde Will’e yakalanır. Kanlı bıçaklı çatışmanın ardından Hannibal hapse girer, Will ise emekliliğe ayrılma kararı alır.

Futbol Dünyasıyla Yakından İlgileniyorsanız, Steven Gerrard’ın Hayatını Konu Alan Belgesele Göz Atın: Make Us Dream

Kızıl Ejder Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yukarıda bahsettiğim konu, filmin başını kapsıyor. Filmde asıl anlatılan konu, Hannibal’a büyük bir hayranlık duyan Kızıl Ejder lakaplı seri katili esas alıyor. Diziye benzer konuları işleyen Kızıl Ejder filmi, aynı isimli romandan uyarlama bir yapım. 2002 yılında izleyenler buluşan yapım, Hannibal Lecter ismini konu alan ilk filmlerden birisi. Fakat bu filmde öne çıkan karakter Hannibal değil, Kızıl Ejder.

Hannibal’ın yakalanıp hapse atılmasıyla büyük bir dertten kurtulan FBI; artık rahat olacağını düşünse de, yeni bir seri katil olayıyla yıkıma uğrar. Gizemli cinayetleri çözmede başarılı olan Will’den yardım istenir. Will, emekliliğini ilan etmesine rağmen cinayet fotoğraflarını görünce dayanamaz ve işine geri döner. Francis Dolarhyde, Kızıl Ejder lakabıyla insanları öldürüp kendi cinayet imzasını bırakmaktadır. Öldürdükçe daha da güçlendiğini, güçlendikçe bir tanrıya dönüştüğünü hayal eden Kızıl Ejder; küçüklüğünde diğerleri tarafından ezildiği, sevilmediği zamanların acısını bu şekilde çıkartmaktadır.

İlk bakışta konu sizlere, mide bulandırıcı gelebilir. Bu filmden önce izleme şansı bulduğum, 2013 yapımı diziyi izlerken aynı düşüncelere ben de sahiptim. Fakat Hannibal’ı canlandıran Mads Mikkelsen’ın, harika performansıyla diziye ve içeriğe hayran olmuştum. Hangisini izlemeliyiz diye soracak olursanız, öncelikle diziyi izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler…

Yönetmen: Brett Ratner

Kızıl Ejder Film Oyuncu Kadrosu

  • Anthony Hopkins – Dr. Hannibal Lecter
  • Edward Norton – Will Graham
  • Ralph Fiennes – Francis Dolarhyde
  • Harvey Keitel – Agent Jack
  • Emily Watson – Reba

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

Kızıl Ejder Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Red Dragon yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: