Skip to content

Klinik Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Klinik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Klinik film konusu yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, Clinical karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, Netflix fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Klinik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Birçoğumuz yıl içerisinde çeşitli problemler, travmalarla uğraşıyoruz. Sağlık, maddi veya manevi fark etmeksizin; kafamızı kurcalayan birtakım sorunlarla boğuşmak durumunda kalıyoruz. Bu boğuşma durumunun seviyesi yükseldiğinde ya yakınlarımızdan ya da işin profesyonellerinden destek alıyoruz. Peki ya psikiyatristler, kendileri travmatik bir deneyim yaşadıklarında nasıl yardım alıyorlar?

Bu sorunun cevabını Dr. Jane Mathis isimli genç kadın vermek durumunda kalıyor. Mesleğinin önde gelen isimlerinde olan Mathis, birçok hastayı normal hayata döndürmekle tanınıyor. Ancak Nora isimli genç kız bu başarıyı aksi yönüne çeviriyor. Diğer detaylar şöyle:

Netflix’in yeni dizisi Dead Places izlemeye değer mi? Cevabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir kızın kendisini cam parçasıyla kesmesiyle başlayan sahneler Mathis’in tanıtılmasıyla başlar. Yalnızlığı ve ürkekliği ile dikkat çeken Mathis, geçmiş yıllarda yaşamış olduğu bu ölüm anını unutamaz. Çünkü Nora isimli -nispeten- küçük kız, tedaviye yeteri kadar cevap verememiş ve kendisini doktorun önünde kesmiştir.

Klinik Film Konusu Yorumu

Mathis hastalarını travmalarıyla yüzleştirme konusunda uzmanlaşmış biri doktor olmasına rağmen Nora’da işler sarpa sarar. Bu ölüm genç doktorun kişisel hayatına epey zararlı olur. Geceleri Nora’yı görmekte, yatağından çıkamamakta ve her an onun korkusuyla yaşamaktadır. Fakat bu gelişmelerin en büyük tetikçisi, Alex isimli yeni hastasıdır.

Mathis, Terry isimli akıl hocasının yardımı ile günden günde iyi gitse de Alex isimli bireyle tanışması hayatını tekrar eski günlere döndürür. Bir araba kazası sonucu -neredeyse- yüzünün her hattını kaybeden Alex, çareyi Mathis’e gitmekte bulur. Mathis hastasının travmaları üzerine yoğunlaşırken kendisini Nora ile yaşadığı trajik zaman içerisinde bulmaktadır. Her bir öğütü veya tedavisi kendisini dört tarafı kapalı bir kutuya hapsetmektedir. Gün geçtikçe akıl sağlığın yitiren genç kadın, kaçınılmaz sona doğru ilerler…

Klinik, psikolojik-gerilim türüyle karşımıza çıkar. Her sahnesiyle gerilim dozajını arttırmaya çalışırken özellikle Mathis ve Alex ilişkisini ön plana çıkartır. Alex’in mutsuz ve hayata küskün yaklaşımı Mathis’i alevlendirse de kendisinin eriyip bittiğini farkında değildir. Ki bu noktada “-negatif yorumların aksine- sürükleyicilik açısından olumlu bir iş çıkmaktadır.

Sevilen oyuncu Vinessa Shaw, Doktor Mathis karakteriyle karşımıza çıkarken etkileyici bir performans sergiler. Sinema dünyasında sık sık görülmese de güzelliği ve oyunculuğu ile dikkat çekmektedir. Alistair Legrand’ın yazıp yönettiği Klinik, bana göre çerezlik ideal bir filmdir. Çok iyi film arayanlar değil de vakit geçirmelik içerik arayanlar şans verebilir. 6/10

IMDb: 5,1

Klinik Film oyuncu Kadrosu

  • Vinessa Shaw – Dr. Jane Mathis
  • Kevin Rahm – Alex
  • India Eisley – Nora
  • William Atherton – Terry
  • Sydney Tamiia Poitier – Clara
  • Aaron Stanford – Miles

Klinik Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere keyifli seyirler…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: