Skip to content

Kopya Cinayetler Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi – Copycat

Kopya Cinayetler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Copycat yazımızda; Kopya Cinayetler 1995 film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kopya Cinayetler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Copycat

Günümüz filmlerinde “seri katil” imgesi kolaylıkla dile getirilebiliyor. Hangi durumlar için kullanılacağı veya kalıbın ortaya nasıl çıktığı doğal olarak pek de önemsenmiyor. Ancak bu kalıbın ortaya çıkışı çok eski yıllara dayanıyor. Bu kavrama benim severek izlediğim ve yeni sezonunu umutla beklediğim Mindhunter dizisinde ustaca değiniliyor.

Ted Bundy, Richard Ramírez ve bunlara benzer onlarca isim, çok eski yıllarda seri katil imgesini ortaya çıkarıyor. İşledikleri peş peşe ve benzer cinayetlerle FBI’ın bu alandaki çalışmalarına ön ayak oluyorlar. Bu sayede çeşitli birimler kurularak bir insanın katil olmadan önceki hayatlarına inerek sorunu çözmeye çalışıyorlar.

1995 yılında vizyona giren Kopya Cinayetler, çoğunlukla diğer suç filmlerine benzer bir gidişat sergilese de yer yer farklılıklar sunmaya başarıyor. Özellikle Seven’da görmüş olduğumuz katil-polis ilişkisinin benzeri gözler önüne seriliyor. Kafayı yemek üzere olan psikiyatristler, polisler; ve doktorlardan nefret eden bir katil…

Kopya Cinayetler Film Konusu Yorumu

Sahneler, katil profillerini analiz etme konusunda lider olan psikiyatrist Dr. Helen Hudson ile açılmış olur. Yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucunda geniş kapsamlı raporlar elde eder. Bu sayede günün ve geleceğin olası suç risklerini indirgemeye çalışır. Ancak bu seferki görevi, toplu bir gruba bilgilendirme yapmaktır.

Bilgilendirme açısından dört dörtlük ilerleyen konferans, tanınmış bir katilin ortaya çıkmasıyla yerle bir olur. Daryll Lee Cullum isimli katil gizlice girdiği kadınlar tuvaletinde Doktor Hudson’ı boğarak öldürmeye çalışır. Nihayetinde doktor kurtulur, katil hapse girer. Ancak genç kadın yaşadığı korku sebebiyle kendisini 13 ay boyunca eve kapatır. Rüyalardan, seslerden, katilin hafızasında canlanan yüzünden korkar olmuştur. Fakat hayatı böyle sürüp gitmeyecektir. Çünkü Daryll Lee Cullum’u kendisine idol belirleyen bir seri katil ortaya çıkacaktır.

Böylelikle Reuben Goetz ve Monahan isimli dedektifler devreye girer. Hudson’ın yardımlarıyla yürütülen operasyonda her dakikanın önemi vardır. Çünkü kısa bir süre dahi geç kalırlarsa katilden uzaklaşabilir ve yeni bir cinayetin kapısını aralayabilirler. Bu dakikadan sonra gerilim seviyesi büyük hız kazanır.

IMDb: 6,6

95 yılının ortalama altı şartları göz önünde bulundurulduğunda filmden keyif aldığımı belirtebilirim. Ancak Se7en’ın daha başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her ne kadar farklı kulvarlarda yarışıyor gibi gözükseler de Seven’ın anı hissettirme özelliği daha çok içe işlemeyi başarır. Yine de gerilimi yüksek bir profil çizmekten geri kalmaz. Bu sebeple izlemenizi tavsiye ederim. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Kopya Cinayetler (Copycat)

  • Sigourney Weaver – Helen Hudson
  • Holly Hunter – Monahan
  • Dermot Mulroney – Reuben Goetz
  • Harry Connick Jr. – Daryll Lee Cullum
  • William McNamara – Peter Foley
  • Will Patton – Nicoletti

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka Göz Atın: Nerve (Oyun)

Kopya Cinayetler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi – Copycat yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d