Skip to content

Körkütük Film Konusu ve Yorumu

Körkütük Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Körkütük film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, Another Round senaristi, Druk oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Körkütük Film Konusu ve Yorumu

Another Round film incelemesinde spoiler bulunmamaktadır. Ayrıca akış içerisine bol miktarda; dram, bunalım, orta yaş krizi gibi kelimeler yerleştirilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğum Kitap Kulübü ve On the Verge gibi içeriklerin ardından belli bir yaşa gelmiş kadınların kişisel hayatlarının eskisi gibi pozitif olmadığını, gerek aile için gerek dünyevi sebepler yüzünden psikolojik açıdan bunalımlar geçirdiğini belirttik. İş hayatı, bebek doğurma, büyütme, ev işleri… Her hür birey gibi 50-60 yaşını geçmiş kadınların da özel hayatları olabileceğine ve içlerinde yıllarca biriktirmiş oldukları buhranlı gelişmelere son verebileceklerine şahit olduk. Tabii bahsini geçirmiş olduğum kadınların dramatik sekanslarına şahit olurken eğlenmeyi, anın tadını çıkartmayı da ihmal etmedik.

2020 yılının çok konuşulan filmlerinden biri olan Körkütük ile bu kez 4 yakın erkek arkadaşın bunalımlı, gerek fiziksel gerekse mental açıdan yokları oynadığı günlere, hayatlara ortak olma şansı yakalıyoruz. Yukarıda belirtmiş olduğum nispeten çalkantılı bir hikâyeye nazaran araya serpiştirilen olumsuz kurgular önderliğinde daha çok eğlendiren daha çok anlam kazandıran bir kurgunun içine sürükleniyoruz. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Korku temalı filmlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kopenhag’ın büyüleyici sokak görüntüleriyle start alan kurgu, Martin’in (Mads Mikkelsen) nasıl iyi bir Tarih öğretmeni, baba, eş olamadığının ispatıyla başlamaktadır. Kendisi tamamen orta yaş kriz sorunsalının etrafında daireler çizmektedir. Yıllar evvel eşiyle arasına mesafe girmiş. Çocukları ile eski iletişimini yok etmiş. Ve bugünlerde de sınıfındaki öğrencilerin beklentilerini karşılayamaz hale gelmiştir.

Körkütük Film Konusu

Tommy, Peter ve Nikolaj isimli diğer bireyler de Martin’in içsel ve dışsal savaşlarına benzer gelişmelerle iç içe olan karakterler olarak dikkat çekmektedir. Her biri kendi hayatlarında çoğu zaman yalnızı, hüzünlüyü, bunalımlıyı oynayan kişilerdir. Dördü bir araya geldiğinde sorunlar bir nebze uzaklaşsa da onları tekrar hayata, eşlerine, işlerine bağlayacak gelişme, Nikolaj’ın doğum günü yemeğinde cereyan edecektir.

Yazar/yönetmen Thomas Vinterberg’in orta yaş krizine yakalanan arkadaş grubunun içsel yolculuğu başlıklı filmi Körkütük, kendisinden beklemeyeceğiniz kadar naif ve sade bir anlatımla oldukça potansiyelli bir hedefe dönüşmektedir. Dışarıdan bakıldığında orta yaş krizine girmiş erkek arkadaş grubunun halinden bize ne, şeklindeki bir imaj oluştursa da derinliklere inildiğinde merkezdeki karakterlerin aslında kendiniz, yakın arkadaşınız olduğunu anlamanızla birlikte bütün ahenk değişmektedir.

Üstelik her birimiz herhangi bir Nikolaj’ın doğum gününe gideriz. Eğlenir, yalnızlığımızı, hüzünlerimizi kutlarız. Ancak arkadaş grubunun ortaya sunacağı bir gelişme vardır ki o da bizleri akış boyunca eğlendirecek, umut verecek bir hayata sürüklemektedir. Yapılan deneylere göre -kısaca- eğer bir birey günün belirli saatlerinde belirli oranda alkol alırsa hayatının değiştiğini, hayata karşı tatminlik derecesinin arttığını ve bu tatminlik düzeyi ile çevresindeki bireyleri mutlu edeceğini söylemektedir. Psikolojik olarak ayakta durduğu ve emin adımlarla hayata tutunarak öz güvenini tekrar elde ettiğini belirtir. Ve kalan dakikalar da alkol sınırında gidip gelen arkadaş grubunun hayatlarındaki olumlu… Veya olumsuz gelişmelerin habercisi olacaktır. Kaçırmayın…

IMDb: 7,8 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Another Round / Druk filminde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Mads Mikkelsen – Martin
  • Thomas Bo Larsen – Tommy
  • Magnus Millang – Nikolaj
  • Lars Ranthe – Peter
  • Maria Bonnevie – Anika
  • Helene Reingaard Neumann – Amalie
  • Susse Wold – Rektor
  • Magnus Sjørup – Jonas

Körkütük Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: