Skip to content

Lanetli Topraklar (The Ruins) Film Konusu ve Yorumu

Lanetli Topraklar (The Ruins) Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Lanetli Topraklar (The Ruins) film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Lanetli Topraklar (The Ruins) Film Konusu ve Yorumu

Meksika’daki yaz tatili için bir araya gelen Jeff, Amy, Stacy ve Eric isimli arkadaş-sevgili grubu, birlikteliklerinin tadını çıkartmaktadır. Yanmış tenler, gençliğin verdiği enerji, sonu gelmeyen alkol geceleri gibi pek çok tatlı dakikanın ardından Mathias isimli bir diğer genç ile tanışırlar. Birkaç dakikalık kaynaşma bölümünden sonra Mathias arkadaş grubunu henüz kimsenin duymadığı antik bir Maya tapınağına keşfe çıkmayı teklif eder.

Jeff, Stacy ve Eric karşılarına çıkan gizemli teklifi havada karada kabul etmeye razı gözükmektedir. Amy ise gruptaki diğer kişilere nazaran olumsuz tavırlarıyla dikkat çeker. Nihayetinde yola çıksalar da karşılarına çıkan ilk görüntüler Amy’nin isteksiz tavrını kanıtlar niteliktedir. Arabaların geçmediği, telefonun çekmediği ıssız bir yol ile karşılaşırlar. Üstelik yürümeleri gereken onlarca kilometre vardır.

Mutlaka Göz Atın: Ölüler Ordusu

Lanetli Topraklar (The Ruins) Film Yorumu

Gizemli Maya tapınağına ulaştıklarında ise kendilerini silahlarla, oklarla bekleyen bir grup insanla karşılaşırlar. Maya’nın yerli halkı olarak lanse edilen kişiler; tapınağı kendi dünyaları olarak benimsemiş ve akabinde de olası tehditleri yok etme üzerine karar kılmışlardır. Karar kılmak oldukça yanlış bir eylem gibi gözükse de hal ve davranışları disiplinli duruşlarının yansıması olarak görülmektedir. İlerleyen dakikalar genç grup için ölüm-kalım savaşına sahne olurken yerli halkın tapınağa karşı olan inançları filmin korku bölümünü oluşturan kısımlar olarak belirmektedir.

Scott Smith’in 2006 tarihli çok satan kitabına dayanan The Ruins, her kitabın filme uyarlanmaması gerektiğinin bir diğer göstergesidir. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar Scott Smith’in The Ruins ile beraber efsaneler yarattığını belirtir. Ancak Carter Smith tarafından beyaz perdeye uyarlanan filmin yeteri kadar sükse yaratmadığı görülmektedir. Sadece 90 dakikadan oluşan bir filmin 500 sayfalık bir kitabın yerini tutmayacağı ve gerek karakterler gerekse Maya halkının tapınakla olan ilişkisinin yeteri kadar işlenemediği belirtilmektedir.

Kitaptan bağımsız olarak söylenecek sözler ise “vasat bir hikâyenin bizlerle buluşması” şeklindeki cümlelerdir. Karakterlerin uyumsuz görünüşlerinin yanı sıra oyunculuk namına pek bir şey görememek üzüntü verici bir durumken “birdenbire kendilerine oklar gelmesi” geçişi tarif edilemez boyut alır. Nihayetinde de bazı sahneleriyle pişmanlık duygusu oluşturan bazı sahneleriyle de gizemin ucunda dolaşan bir akış sağlamaktadır. Sonuç olarak: gereksiz.

IMDb: 5,9

Film Oyuncuları ve Karakterleri

  • Jonathan Tucker – Jeff
  • Jena Malone – Amy
  • Laura Ramsey – Stacy
  • Shawn Ashmore – Eric
  • Joe Anderson – Mathias

Lanetli Topraklar (The Ruins) Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: