Skip to content

Lion Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Aslan

lion film konusu yorumu ve incelemesi

Lion Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Lion film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Bir günlük aranın ardından tekrardan sizlerleyim. Bugün sizlere izlemeyi yeni bitirdiğim Lion filmi hakkındaki düşüncelerimi paylaşıyor olacağım. 2016 yılında vizyona giren ve birçok dalda Oscar’a aday gösterilen Lion filmi, yaşanmış bir gerçek hikâyeyi konu ediyor.

Sıradanlaşmış film ve konularının aksine; Lion gibi, kalbe dokunan ve empati duygumuzu geliştirmemize yardımcı olan yapımları da izlememiz gerektiğini düşünüyorum. Küçük yaşta bir tren istasyonunda kaybolan Saroo Brierley isimli küçük bir çocuğun hayata tutunma öyküsü sizlerle…

İlginizi Çekebilir: Gece Vurgunu

Dilerseniz, her zaman olduğu gibi önce filmin oyuncu kadrosundan bahsedeyim. Filmin başkarakteri Saroo Brierley; onun küçüklüğünü canlandıran Sunny Pawar, büyüklüğünü canlandıran ise Dev Patel. Nicole Kidman’ın harika performansıyla Sue Brierley, David Wenham’ın içten baba rolüyle John Brierley filmin oyuncularından diğer ikisi.

Rooney Mara – Lucy

Priyanka Bose – Kamla

Abhishek Bharate – Guddu

Divian Ladwa – Mantosh Brierley gibi birçok önemli oyuncu, Lion filminin oyuncu kadrosunu oluşturuyor. Yönetmenliğini Garth Davis’in ve senaristliğini Luke Davies’in yaptığı Lion film konusu büyük bir dramayı içeriyor.

lion film konusu-saroo brierley
Saroo Brierley

Lion Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Evde bir babanın bulunmadığı ve tam anlamıyla yoksulluğun doruklarını yaşayan bir ailenin küçük çocuğu olan Saroo, 5 yaşında inanılmaz tatlı bir çocuktur. Annesi evi geçindirebilmek adına taş taşırken, Saroo abisiyle birlikte kömür çalıp satıyordu. Başka bir iş bulduğunu söyleyen Guddu, kardeşine evde kalmasını ve onun bu işi yapamayacağını söylemesine rağmen onu ikna edemedi ve Saroo ile Guddu trene atlayıp yola çıktı. Uzun yolculuğun ardından yorgun düşen ve sürekli uyuyan Saroo; abisinin “sen burada bekle, ben işe bakıp geleceğim” demesi üzerine, tren garında beklemeye koyuldu. Abisi gelemedi veya kendisi bekleyemedi. Saroo bu bekleyişin ardından evine gidebilmek adına bir trene bindi fakat eve yaklaşayım derken binlerce kilometre uzaklaştı. Daha 5 yaşındaki küçücük çocuk, tehlikeli Hindistan sokaklarında tam 3 hafta boyunca hayat mücadelesi verdi.

Evinin mahallesini(şehrini, sokağını…) hiçbir şekilde hatırlayamayan veya telaffuz edemeyen Saroo, bir yetimhaneye yerleştirildi. Küçücük odalarda onlarca, yüzlerce çocukla beraber kaldı. Daha sonra onun için bir umut oluştu. Avustralyalı çift Sue ve John Brierley, onu evlatlık edindi. Ona Avustralya, Tazmanya’da bir hayat sundular. Yıllar geçti, Saroo 25 yaşına geldi ve çeşitli eğitimler alarak kendini hayata karşı yetiştirdi. Gittiği bir eğitimde Lucy isminde bir kıza aşık oldu. Günden düne kendini daha iyi hissettiğini düşünse de; “acaba beni doğuran anneme ve kardeşlerime ne oldu” düşüncesiyle gecesini gündüzüne katarak onları aramaya başladı. Orada en son 5 yaşında bulunduğu için, hiçbir şey hatırlamıyordu.

Tam 25 yıl sonra, 2012 yılında uzun uğraşlar sonunda ailesini buldu. Yaşlanmış, elleri ayakları çalışmaktan bitap düşen annesi ve ayrıldığında neredeyse kendisi kadar olan kız kardeşi oradaydı. 1 kişi hariç… Kaybolduğu gün Saroo’yu bulmak adına ordan oraya gezen Guddu, bir trenin altında kalarak hayatını kaybetti. Büyük dram içeren bir konu ve hayata geri dönüş hikâyesi… Küçük Saroo’nun abisiyle koşuşturmalarını izlediğimizde tebessüm ettiğimiz, kaybolduğunda veya kötü insanların elinden kaçarken üzüldüğümüz, bunun gibi çeşitli duyguları bir arada yaşadığımız bir yapım Aslan.

Bugün bile hala Saroo gibi olan yüzlerce çocuk bulunuyor. Aç, susuz ve ailesine yiyecek götürebilmek adına saatlerce çalışan binlerce insan. Bu yüzdendir ki size diyeceğim, bu yürek yıkan harika yapımı mutlaka izlemelisiniz. Filmi Netflix’ten izlemek için tıklayınız. İyi seyirler…

Lion Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

İlginizi Çekebilir: En İyi Netflix Belgeselleri

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d