Skip to content

Londra Gezi Rehberi | Londra’da Nerede Kalınır? Londra’da Nereye Gidilir?

Bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin kültürünü, yaşam biçimlerini ve aynı zamanda da gezmemiz gereken yerlerini iyi araştırmak gerekiyor. Size hem gitmeden önce hem de gittiğinizde yardımcı olması için Londra Gezi Rehberi hazırladım. En sevdiğim şehirler arasında gösterebileceğim Londra hakkındaki bu yazımda sizleri, “Londra’da nerede kalınır”, “Londra’da nereye gidilir” gibi soruların cevapları bekliyor.

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Tarihi geçmişe bakacak olursak, ilk yerleşimler 2 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Şehre ilk yerleşenlerin Keltler olduğu söylenmektedir. Daha sonra Roma İmparatorluğu tarafından şehre Londonium (akan nehir) ismi verilmiş ve uzun yıllar Romalılar burayı ticaret merkezi olarak kullanmış. Zamanla ismi Londra’ya dönüşmüştür.

Bugünlerde 9 milyonluk nüfusuyla, AB ülkeleri arasındaki en kalabalık şehir konumunda yerini almaktadır. Uluslararası turizmin en yoğun yaşandığı dünya şehri Londra; müzeleriyle, ulusal parklarıyla her insanın görmek istediği şehir konumundadır. Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biridir. Dünyanın her bir tarafından göç alıp, kozmopolit hale dönüşmüştür. İşte karşınızda Londra Gezi Rehberi…

Londra gezi rehberi

Londra’da Nerede Kalınır?

Avrupa’nın hatta dünyanın en gözde ve en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Londra’da, birbirinden güzel konaklama yerleri bulmanız mümkün. Londra’da kalacağınız gün sayısını da bağlı olarak, merkezde veya merkeze yakın yerlerde kalmanız sizin için en avantajlısı olacaktır. Merkezde oteller çok pahalı dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için size, benim de gittiğimde kaldığım hosteli seve seve önerebilirim. Dover Castle Hostel, benim üç günlük seyahatim sırasında konakladığım yerdi. Her turistin dikkat edeceği bazı hususlar olacağı gibi benim de gitmeden önce kafamda soru işaretleri bulunuyordu. Kahvaltısı İngiltere kültürüne layık, çalışanlar gayet güler yüzlü ve yardımsever insanlardı. Özel eşyaların güvenliğini ise kilitli dolaplar sayesinde sağlayıp, içim rahat bir şekilde geceyi geçirmiştim. Londra’da nereye gidilir başlıklı paragrafta belirttiğim bazı yerlerin, bu hostele uzaklıkları ise şu şekilde: 

  • Londra Kalesi 1,4 km
  • London Eye 1,9 km
  • Big Ben 2,2 km
  • Westminster Sarayı (Parlamento Binası) 2,2 km
  • Buckingham Sarayı 3,4 km
londra gezi rehberi

Londra’da Nereye Gidilir?

19 milyon kişiyle dünyanın en çok ziyaretçi alan şehirleri arasında gösterilen Londra; biz turistlerin beklentilerini başarıyla karşılıyor. Yemyeşil ulusal parklarından yüzlerce yıllık tarihi eserlerine, yerel çarşılardan sayısız müzelere kadar sınırsız gezi olanağı sağlıyor. İşte “Londra’da nereye gidilir” sorunuz için bazı cevaplar.

1) Westminster Sarayı

londra gezi rehberi-westminster sarayı
Fotoğraf kaynağı: flickr.com

Westminster Sarayı (Parlamento Binası), Avam ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan yapıdır. Thames Nehri’nin kuzey yakasında yer almaktadır. Binden fazla odaya, 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorlara sahip bu görkemli yapı, yanında Big Ben saat kulesi ile birlikte sizlere harika bir manzara ve tarihi bir gezinti sunuyor.

Westminster Sarayı Ziyaret Saatleri Nedir?

Sarayın ziyaret saatleri 09.00 – 17.00 arasındadır. İngiltere’nin özel günleri ve cumartesi günü hariç, yılın her günü açıktır.

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

2) Big Ben

Londra gezi rehberi-big ben

31 Mayıs 1859 tarihinde yapımı biten 96 metre uzunluğundaki ünlü saat kulesidir. Westminster Sarayı’nın hemen yanındaki yapı, dünyanın en büyük ikinci 4 yüzlü saati konumundadır. Aslında yapıya ismini veren saatin içindeki 13 tonluk çandır. Neden bu isim verildiğiyle ilgili net bir şey bilinmemektedir.

Ben gittiğimde tadilat aşamasında olduğu için içimde ukde kalmasına rağmen; heybetinden büyülenmemek elde değil. Big Ben’i görmeden gününüzü tamamlamayın.

Big Ben Ziyaret Saatleri Nedir?

İnternet sitesinden yapılan açıklamaya göre yenileme çalışmaları halen devam etmektedir. Kule ziyaretçilere kapalıdır.

Konum bilgisi için tıklayınız.

3) London Eye

Her yıl 3-4 milyon ziyaretçisiyle ilgilerin en yoğun olduğu diğer noktalardan biri olan London Eye, Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olarak bilinmektedir. Londra’nın tarihi ve modern yapılarını, kuş bakışıyla yarım saat boyunca izleyebilecek ve kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Popüler noktalardan biri olduğu için uzun bilet kuyruklarıyla karşılaşmanız çok doğal. Bu yüzden size tavsiyem, oraya gitmeden önce bu adrese tıklayarak biletinizi temin etmeniz.

London Eye Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi – Perşembe günleri arasında saat 10.00 – 20.30 saatleri içinde, Cuma – Cumartesi – Pazar ise 10.00 – 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

4) Londra Kalesi

Fotoğraf kaynak: wikipedia.org

Londra’nın en gözde yapılarından biri olan Londra Kalesi’nin 1078 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Thames Nehrinin hemen yanında yer almaktadır. Tarihi araştırmalarda yazılanlara göre kale, eski zamanlarda cephanelik, işkence evi, darphane, hapishane ve hayvanat bahçesi olarak da kullanılmıştır. Mimari ve dekoratif güzelliğiyle göz kabartan yapı görülmeye değer.

Londra Kalesi Ziyaret Saatleri Nedir?

1 Mart – 31 Ekim (Yaz)

  • Salı – Cumartesi 09.00 – 17.30
  • Pazar – Pazartesi 10.00 – 17.30

1 Kasım – 29 Şubat (Kış)

  • Salı – Cumartesi 09.00 – 16.30
  • Pazar – Pazartesi 10.00 – 16.30

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

5) Westminster Manastırı

Westminster Abbey ya da bilinen diğer adıyla Westminster Aziz Peter Kilisesi Londra’nın en önemli dini yapılarından birisidir. Birçok İngiliz hükümdarlarının yanı sıra Charles Darwin, Isaac Newton gibi ünlü kişilerin de mezarları buradadır. Zaman içinde katedral ve manastır olarak kullanılan yapı, bugünlerde dini bir yapı olarak görülmektedir.

Westminster Manastırı Ziyaret Saatleri Nedir?

Hafta içi 09.30 -15.30,  Cumartesi günü ise 09.00 – 13.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

6) Aziz Paul Katedrali

Londra’nın önemli simgelerinden biri olan Aziz Paul Katedralini ziyaret ettiğinizde buram buram Londra tarihinin kokusunu alacaksınız. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi alan katedral, birçok kez yangına, yıkıma uğramış yeniden restore edilmiştir. Gerek başarılı mimarisinden gerekse önemli bir dini merkez olmasıyla beraber bir de Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğünlerinin burada yapılmasından sonra daha çok ilgi görmeye başlamıştır. Kuleleri, altın galerisi, fısıltı galerisi gibi büyüleyici alanlara sahiptir ve İngiliz kültürünü anlamanız için burayı da görmenizi dilerim.

Aziz Paul Katedrali Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesiden cumartesiye kadar saat 08.30 – 16.30 arasında ibadet dışı ziyaretlere açıktır.

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

7) Buckingham Sarayı (İngiliz Kraliyet Sarayı)

Fotoğraf kaynak: wikipedia.org

Kraliçe Elizabeth’in ikametgâh adresi olan, siyasi toplantılar için kullanılan saray bugünlerde turistik bir kimliğe bürünmeye başlamıştır. Birçok anma törenleri, özel gün etkinlikleri sarayda halka açık kutlamalarla gerçekleştiriliyor. 775 odadan oluşan bu sarayın 19 odası turistlere açıktır ve çeşitli müzeler haline getirilmiştir. Müzeleri gezmek ve sarayın nöbet değişimlerine şahit olmak sizlere Londra’da yaşayabileceğiniz farklı anılar katacaktır.

Buckingham Sarayı Ziyaret Saatleri Nedir?

Temmuz – Ağustos 09.30 – 18.30 ( son kabul 16.15)

Eylül – Ekim 09.30 – 18.30 (son kabul 16.15)

Covid-19 virüsü sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

8) Londra Köprüsü

Londra’nın güzelliğine güzellik katan bir başka eser bu köprü. Sizlerin de ziyaretlerinde Londra manzarasını köprü üzerinden izleyebileceğiniz, köprü etrafında gerçekleştirilen etkinliklere tanık olabileceğiniz bir yer. Sadece bir köprü mü peki? Hayır, bu köprü aşağısından geçen gemiler için günün belirli saatlerinde açılıp kapanıyor, bu manzarayı görüyorsanız o gün en şanslı ziyaretçi sizsiniz! Aynı zamanda köprü iki ucundan kuleler ile inşa edilmiştir, bu sebeple müze gibi köprünün kule ayaklarını gezebilirsiniz. Köprüye girişler ücretli fakat çok yüksek değil.

Londra Köprüsü Ziyaret Saatleri Nedir?

Londra Köprüsü 09.30 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

COVID-19 sonrası güncel saatleri web sitesinden takip etmenizde fayda var.

Konum bilgisi için tıklayınız.

9) Hyde Park

Fotoğraf kaynak: gezievreni.com

Londra gibi metropol bir şehirde tabi ki yüksek binalarla çevrili bir görünüm söz konusudur fakat bir o kadar da güzel park ve yeşilliklere sahiptir Londra. Bunlardan biri de Hyde Park. 350 hektar gibi devasa bir alana sahip olan park, birçok turisti ve yerli halkı ağırlıyor. Parka giriş ücretsiz olup içerisinde bisiklet ile turlayabilir, etkinliklere ve konserlere katılabilir hatta güneşlenebilir ve gölde yüzebilirsiniz. Yaz aylarında düzenlenen konserler için bu park İngilizlerin vazgeçilmez mekânlarından biridir.
Yaz aylarında birçok etkinlik yapılırken kış aylarında da park hizmete açık ve birçok etkinliği devam ettirmektedir. Eğer İngiltere’ye yolunuz kışın düşerse buz pateni veya kapalı alan etkinlikleri için parka uğrayabilirsiniz.

Konum bilgisi için tıklayınız.

10) Covent Garden

Londra gezi rehberi-covent garden

1960’ların sokak pazarı olan Covent Garden bugün birçok faaliyet için kullanılıyor. Yine Pazar olarak alışveriş yapabileceğiniz gibi, lüx markaların mağazalarını gezebilir, mimarisiyle büyüleyen cafe ve publara da oturabilirsiniz. Buranın keyfinize keyif katacak bir başka özelliği ise gezerken ya da kahvenizi yudumlarken sokak sanatçılarının birbirinden güzel şarkılarını dinleyebilir, yaptıkları tiyatroları izleyebilirsiniz.

Konum bilgisi için tıklayınız.

11) Saint James’s Park

londra gezi rehberi-saint james's park

Bir önceki bahsettiğimiz Hyde Park’a oranla çok daha küçük bir park olmakla beraber yine de keyifle Londra’nın göbeğinde Buckhingham Sarayı’na çok yakın konumda, temiz hava alabileceğiniz, yürüyüş yapıp kafelerde oturabileceğiniz bir parktır. İçerisinde bulunan gölet birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yeşillikle kavuşan bu doğal görüntüyü görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Konum bilgisi için tıklayınız.

Londra Gezi Rehberi | Londra’da Nerede Kalınır? Londra’da Nereye Gidilir? yazı sonu…

Londra Gezi Rehberi yazılarının devamı için takipte kalınız.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: