Skip to content

Londra’da Hangi Müzelere Gidilir? Londra Müze Tavsiyelerim

Bugünkü Londra Gezi Rehberi yazısında sizleri “Londra’da Hangi Müzelere Gidilir” sorusunun cevabı bekliyor. Hepinizin bildiği ve benim de bir önceki yazımda belirttiğim gibi Londra, birbirinden farklı kültürleri bir arada barındıran; sanat, kültür ve tarihi bakımından dünyanın en özel şehirlerinden birisidir. Bir toplumun kültür ve sanat tarihini en iyi öğrenme yollarından birisi ise müzeleri gezmektir. Müzeler bizlere toplumun yaşayış şeklinden bilimsel faaliyetlerine kadar çeşitli bilgiler vermenin yanı sıra; el sanatları, motifler ve çizimlerle birlikte görsel algımızı geliştirmeye yarayan -geçmişi bugünmüş gibi yaşatan- bir hazinedir. “Londra’da Hangi Müzelere Gidilir” sorusunun cevabı sizlerle.

1) British Museum (İngiliz Müzesi)

londra'da hangi müzelere gidilir ingiliz müzesi
britishmuseum.org

Londra ve müze kelimeleri bir araya gelince akla gelenlerden en önemlisi belki de British Museum’dur. 7 milyona yakın esere sahip olan müze, 1759 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin bugünlere kadar gelmesindeki en önemli etken ise Sir Hans Sloane isimli koleksiyoncudur. 1753 yılında vefat etmesi sonucu 71 bin parçalık eser devlete miras kalır ve sonrasında devlet müze kurulmasına karar verir. Müzede dört farklı bölüm bulunmaktadır: etnografi bölümü, eski çağ yapıtları bölümü, sikke ve madalyalar bölümü ve son olarak baskılar ve çizimler bölümü. Müzede sergilenen çoğu eserin başka ülkelerden çalındığı gerçeği olsa da müze kesinlikle görülmeye değer.

British Museum konum bilgisi için tıklayınız.

British Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

British Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 09.00 – 18.00 arasındadır. 1 Ocak ve 24-26 Aralık tarihlerinde kapalıdır.

2) Natural History Museum ( Doğa Tarihi Müzesi)

londra'da hangi müzelere gidilir doğal tarih müzesi
miw.co.uk

İnsanlar gezegenimizi nasıl mı öldürüyor? Bu sorunun ve bunun gibi bilimsel soruların cevabını alabileceğiniz bir müzeyi tavsiye ediyorum sizlere. Müzenin içinde birçok bölüm var. Bu bölümlerde; nesli tükenmiş veya tükenmekte olan hayvanları, fosilleri, vahşi yaşamı, mineral ve madenleri konu alan zengin bilgiler göreceksiniz. İngiltere’nin en büyük müzesi olmakla beraber, ilgi çekiciliği ile en çok ziyaretçi alan müzesidir.

Natural History Museum konum bilgisi için tıklayınız.

Natural History Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Natural History Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 10.00 – 17.30 arasındadır.

3) Museum of London (Londra Müzesi)

londra'da hangi müzelere gidilir londra müzesi
museum.london

Bugün kendi gözlerimizle gördüğümüz, bizleri büyüleyen İngiliz devletinin geçmişini bilmek istiyorsanız mutlaka Londra Müzesine uğrayın derim. Londra’nın orta çağını, yaşadıkları savaş zamanlarını, hastalık gibi zamanlarda neler olduğunu detaylı bir şekilde anlatan bir müze. İngiliz kültürünü, kullandıkları şirin arabalarını bile tanıma fırsatı verecek sizlere. Merkezde yer alması ve ulaşımın çok kolay olması da ziyaret edilmesi için ayrı cezbedici.

Museum of London konum bilgisi için tıklayınız.

Museum of London Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Museum of London Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 10.00 – 18.00 arasındadır.

4) National Gallery (Ulusal Galeri)

londra'da hangi müzelere gidilir national gallery
wikipedia.org

Adına baktığınızda sadece İngiliz ressamlarının etkileyici tablolarını göreceğinizi sanırken, müze uluslararası sanatçılara ve tablolarına yer vermiştir. 1938 yılından bu yana koleksiyon biriktiren müzede, Leonardo da Vinci,  Goya, Turner, Rousseau, Van Gogh ve daha birçok ünlü ressamların eserlerini görecek, müzeyi hayranlıkla gezeceksiniz. Belki de sosyal medyada gördüğünüz bazı resimleri burada canlı görme şansınız olabilir.

National Gallery konum bilgisi için tıklayınız.

National Gallery Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

National Gallery Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri her gün 10.00 – 18.00 iken Cuma 10.00 – 21.00 arasındadır.

5) Science Museum (Bilim Müzesi) 

londra'da hangi müzelere gidilir bilim müzesi
sciencemuseum.org.uk

Merkezi Londra’da olmakla beraber müzenin bazı bölümleri başka şehirlerdedir. Bilim ile ilgileniyorsanız Londra’ya gitmişken görmeniz gereken bir merkez. Buhar makinesi, Apollo 10 uzay kapsülü gibi hayatımıza değer katan icatları görmeniz mümkün. Üstelik müzenin eğlenceli bir yanı ise bu müzede bir gecenizi geçirebilir, bilimsel aktivitelere katılabilirsiniz.

Science Museum konum bilgisi için tıklayınız.

Science Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Science Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 10.00 – 18.00 arasındadır.

6) Victoria and Albert Museum

londra müze tavsiyeleri victoria and albert museum
artreview.com

Rönesans döneminden kalma mücevherler, fotoğraflar, demir işçilikleri gibi değerli sanatları içeriyor bu müze. Milyonlarca ulusal ve uluslararası eserlere ev sahipliği yapan bu müzeye mutlaka uğramalısınız. Benim burada en beğendiğim kısım ise Duruşma Odasıydı. Eğer heykel meraklısıysanız burada yüzlerce birbirinden güzel heykeli en ince ayrıntısına kadar inceleyebilirsiniz.

Victoria and Albert Museum konum bilgisi için tıklayınız.

Victoria and Albert Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Victoria and Albert Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 10.00 – 17.30 arasındadır. Cuma günü, 10.00 – 18.30 arasındadır. Pazar ve pazartesi hizmete kapalıdır.

7) Tate Modern

londra'da hangi müzelere gidilir tate modern
floornature.com

Sanatseverlerin büyülendiği bir başka müze Tate Modern. Daha içeriye girmeden dış mimarisi ile göze hitap eder. Müze, içerisindeki sanatsal şov ile birlikte restoran ve kafeleri de barındırmakta. Sizler de bu güzel ortamı değerlendirebilir, kahvenizi veya yemeğinizi keyifle tadabilirsiniz. Aynı zamanda müzenin en üst katında bulunan cam terasta Londra’nın panoramik manzarasıyla bu keyfi ikiye katlayabilirsiniz.

Tate Modern konum bilgisi için tıklayınız.

Tate Modern Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Tate Modern Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 09.45 – 18.00 arasındadır.

8) Charles Dickens Museum

Londra'da Hangi Müzelere Gidilir charles dickens müze
flickr.com

Eğer kitap tutkunuysanız bu yazarımızın kitaplarını mutlaka okumuşsunuzdur. İşte Londra’ya da gitme fırsatınız olursa mutlaka uğramanız gereken başka bir merkez. İki Şehrin Hikâyesi, Oliver Twist gibi kitaplarıyla bildiğimiz yazarın evini, kitaplarını yazarkenki atmosferini; sanki bir müze değil de ziyaret etmeye gittiğiniz bir ev gibi hissedecek, yazarı tam anlamıyla yaşayacaksınız. Müze aynı zamanda ziyaretçilerine, Dickensian London Walks adlı yürüyüşler düzenleyerek yazarın yürüdüğü, ilham aldığı sokakları görme fırsatı sağlıyor, şanslıysanız bu günlere denk gelmeniz de mümkün.

Charles Dickens Museum konum bilgisi için tıklayınız.

Charles Dickens Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müze ücretleri, 0-6 yaş ücretsiz  |  6-16 yaş £4,5  | öğrenci £7,5  |  yetişkin £9 şeklindedir.

Charles Dickens Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin ziyaret saatleri 10.00 – 17.00 arasındadır.

9) Madame Tussauds

madame russuads londra müze tavsiyeleri
madametussauds.com

Dünyaca ünlü balmumu müzesini daha önce duymuş olabilir hatta İstanbul’da açılan şubesini gezmiş olabilirsiniz. Fakat merkezinde bu müzeyi gezmek ayrı bir deneyimdi. İçeride tanıdığınız birçok simayı, sanatçıları, artistleri, siyasetçileri; başarılı bir el emeği karşısında büyülenerek gezeceksiniz. Bob Marley, Lady Gaga, Iron Man, Spiderman, Barack Obama, Donald Trump gibi uzaktan tanıyıp, yakından deneyimleyebileceğiniz simalarla dolu bir merkez!

Madame Tussauds konum bilgisi için tıklayınız.

Madame Tussauds Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzeye giriş biletini online alırsanız £32, gişeden alırsanız £36.

Madame Tussauds Ziyaret Saatleri Nedir?

Müzenin giriş saatleri Pazartesi-Cuma, 09.00 – 16.00 ve Cumartesi 09.00 – 17.00 arasındadır.

10) Sherlock Holmes Museum

londra'da müze tavsiyeleri sherlock holmes müzesi
wikipedia.org

Dizi ve kitaplara konu edinmiş, dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes. Tabii aynı zamanda onun en iyi dostu ve yardımcısı Dr. Watson’u unutmamak gerek. Müze Sherlock Holmes’un evi şeklinde döşenmiş ve 221B Baker Street adresinde yer almaktadır. Müzeye girdiğinizde bu muhteşem ikilinin başından geçen sayısız olayı adeta kendiniz yaşıyormuşçasına şahit olursunuz. Eğer herhangi bir Sherlock Holmes konulu dizi, kitap veya film ile tanışma fırsatı bulduysanız bu müzeyi görmeden geçmeyin derim.

Sherlock Holmes Museum konum bilgisi için tıklayınız.

Sherlock Holmes Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müze bilet fiyatı çocuklar için £10, yetişkinler için ise £15dir.

Sherlock Holmes Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Müze 09.30 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müzelerin ziyaret saatleri COVID-19 sonrası değişiklik gösterebileceğinden; müzelerin kendi sitelerinden güncel saatleri takip etmenizde fayda var.

Londra’da Hangi Müzelere Gidilir? Londra Müze Tavsiyelerim yazı sonu..

Bir önceki Londra Gezi Rehberi | Londra’da Nerede Kalınır? Londra’da Nereye Gidilir? yazısını okumadıysanız: Londra’da Nerede Kalınır? Londra’da Nereye Gidilir?

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: