Skip to content

Marisela Escobedo: Üç Ölüm Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Marisela Escobedo: Üç Ölüm Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Marisela Escobedo: Üç Ölüm belgesel konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, yayınlanma tarihi, oyuncu kadrosu gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Marisela Escobedo Belgesel Konusu Yorumu

Yıllar önce yaşanmış acıklı bir hikâyeyi tekrar gün yüzüne çıkartan Marisela Escobedo: Üç Ölüm belgeseli, 14 Ekim 2020 tarihi itibariyle Netflix platformunda yayınlandı. Uzun zaman önce Meksika’da yaşanan bir cinayeti ve sonrasında yaşanan gelişmeleri konu eden Marisela Escobedo: Üç Ölüm belgeseli bir cinayeti ele almanın yanı sıra; kadınlara uygulanan şiddet ve taciz olaylarını da içinde barındırıyor. Hükümetin başarısızlığını ve yaptıkları yolsuzluk girişimlerini gözler önüne seren yapım hakkındaki detaylar şöyle:

Meksika’nın Ciudad Juarez kentinde yaşayan bir ailenin en küçük kızı olan Rubi Escobedo, 2008 yılında sevgilisi Sergio Barraza tarafından yakılıp öldürüldü. Uzun bir müddet boyunca ortalıklarda görünmeyen Rubi için endişelenen aile, Sergio’nun Rubi’yi yakıp bir çöplüğe attığını öğrendi. Yakalandıktan sonra suçunu itiraf eden Sergio için uzun yıllar hapis cezası beklenirken, delil yetersizliği yüzünden bütün suçlardan beraat etti.

Marisela Escobedo: Üç Ölüm Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi

Escobedo ailesi bu haberle alt üst olsa da bu acılı günlerde yalnız değillerdi. Hem ülkelerinde hem de diğer uluslarda büyük yankı uyandıran gelişme, anne Marisela Escobedo’yu harekete geçirdi. Başta kendi kızı olmak üzere aynı sorunu yaşayan diğer kızlar için adalet arayışına çıkan anne, arkasına binlerce kişiye takarak prostestolara başladı.

Daha önce bu haberi duymayan birisinin bile bu belgesel yardımıyla anlayacağı gibi, gecesini gündüzüne katan ve herhangi bir gelişme için asla pes etmeyen anne araştırmalarına kendi çapında devam etti. Devletten veya hukuktan beklediği yardımı alamayan Marisela korkusuzca Sergio’nun peşine düştü. O dönemlerde bir kartelin önderliğinde çalışan Sergio, güç kazanmaya başlamıştı. Aileye kendisini rahat bırakmaları için tehditler savuşturuyordu. Yaşanan bu gelişmelerin üstüne Marisela Escobedo 2010 yılında sokak ortasında vurularak öldürüldü. Bütün dünyayı hüzne boğan bu haber, binlerce insanı daha adalet arayışına itti.

İliklerinize kadar işleyen acıklı hikâye, Carlos Perez Osorio yönetmenliğinde tekrar gün yüzüne çıkıyor. Marisela Escobedo: Üç Ölüm belgeseli için son zamanlarda izlediğim en anlamlı yapımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Gerçekleşen cinayetlerin yanı sıra ülkede yaşanan acımasız gerçekleri de bizlere aktaran belgesel, türünün en iyi örnekleri arasında yerini alıyor. Soruşturmanın ilerleyişindeki çabaların yetersizliği, hiçbir savcının olaya derinlemesine yaklaşmaması birçok insanın hayatına sebep oluyor. Belgeselin sonundaki acımasız gerçekler, insanı daha da yaralıyor. İzleminizi şiddetle tavsiye ederim. İyi seyirler…

Belgesel fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamile eşini ve iki küçük kızını öldüren Christopher Watts’ı konu alan belgesel | American Murder: The Family Next Door

Marisela Escobedo: Üç Ölüm Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d