Skip to content

Masum Hamleler Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Masum Hamleler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Masum Hamleler film konusu yorumu, Searching for Bobby Fischer incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Masum Hamleler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan The Queen’s Gambit dizisi ile bireylerin satranca olan ilgilerinin nasıl arttığını gördük. Oyun yapımcıları son yıllardaki en yüksek indirme oranlarını diziyle paralel aylarda elde ettiklerini açıkladılar. Böylelikle yıllardır oynanan bir oyunun popüler kültür çerçevesinde nasıl arşlara çıktığına şahit olduk. Bugüne kadar buna benzer pek çok örneğe rastladık. Fakat Anya Taylor-Joy’un başrolünde olduğu The Quees’s Gambit’in, kesinlikle son yılların en kaliteli yapımları arasında yer aldığını hatırlatmakta fayda var.

Şu zamana kadar satranç üzerine konuştuğuma göre Masum Hamleler’in ne hakkında olduğunu tahmin etmişsinizdir. 1993 yılında yayınlanan Steven Zaillian yönetmenliğindeki film; küçüklü yaşlarında satranca ilgi duyduğunu keşfeden bir çocuğun başarı öyküsünü ele alıyor.

Mutlaka izleyin: Marshall

Josh Waitzkin 7 yaşlarındayken satranç oyununa müthiş ilgi beslemeye başlar. Önce babası ve Vinnie (akıl hocası 1), daha sonra evlerine yakın bir parkta bulunan oyuncu gruplarını yenerek bu konudaki ilerleyişini göstermiş olur. Babası, oğlundaki iyi ilerleyişi görünce Bruce Pandolfini (akıl hocası 2) isimli bir hocayı tutarak gelişimine yardımcı olmaya çalışır. Daha sonrasında ise ismi bugün bile tanınan önemli bir oyunca haline gelir…

Masum Hamleler Film Konusu Yorumu

Filmde vurgulanan ana temalardan birisi; Josh’un ünlü satranççı Bobby Fischer’a benzetilmesinden oluşuyor. Kıvrak zekâsı ve kendisine has stilleriyle başta kendi ülkesi olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlara meydan okuyan Bobby’nin ilginç kesit ve haberleri yer alıyor.

Satranç gözüktüğü kadar basit ya da oynanamayacak kadar zor bir oyun değildir. Önemli olan her branşta olduğu gibi prensiplere uygun olarak hareket etmektir. Kendini tanımak, tahtayı hissetmek ve sınırları zorlamak… Bu akış çerçevesinden sonra bir Beth Harmon, bir Joshua Waitzkin, Bobby Fischer olmak içten bile değildir.

IMDb: 7,4

Buradaki diğer önemli husus ise aile bireylerinden geçmektedir. Onların desteği ve hiçbir zaman tükenmeyen umutları sizleri daha da ileriye taşıyabilir. Onlardan güç alabilir ve önünüze kuşku duymadan bakabilirsiniz. Bu sebeple Joshua Waitzkin aile bireyleri sayesinde pek çok rakibinden önde başlamaktadır. İyi veya kötü sebepler böylesi iddialı oyuncuları mutlaka iyi yerlere taşır.

İşin bir diğer boyutu: destek konusunun her türlü branş türünde olmasıdır. Sadece satranç için değil; gerekirse buz hokeyi gerekirse dart için… Bu sebeple bu tarz filmler kişisel gelişim adına önemli bir kategoride yer almaktadır. Hala izlemediyseniz, kesinlikle izlemeli ve herkesin yaptığı gibi kendinize dersler çıkarmalısınız. Öyleyse, diğer yazılarda görüşmek üzere…

Innocent Moves Film Oyuncu Kadrosu

  • Max Pomeranc – Josh Waitzkin
  • Joe Mantegna – Fred Waitzkin
  • Joan Allen – Bonnie Waitzkin
  • Laurence Fishburne – Vinnie
  • Ben Kingsley – Bruce Pandolfini

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Çocukların yoktan var ettikleri hayatlarını konu eden filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Masum Hamleler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: