Skip to content

Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas

1844 yılında yazımı bitmiş olan ve dünya klasikleri listesinden yer alan Monte Kristo Kontu kitabının yazarı Alexandre Dumas‘tır. 1800lü yıllarda Edmond Dantes adlı bir denizcinin yaşadığı ihaneti ve daha sonra alacağı intikamı kaleme almaktadır. Belki bazılarınız Ezel dizisini izlemişsinizdir.Bu kitapta diziyle benzer olan birçok yer görmeniz içten bile değil.

19 yaşında dürüst ve genç bir kaptan olan Edmond Dantes’in hayatı istediği gibi mutlu gitmektedir. Babasıyla yaşayan Dantes’in , Mercedes adında bir sevdiği vardır. Bir sefer sırasında birinci kaptanın hayatını kaybetmesiyle dümene geçen Dantes  görevini başarıyla  tamamlayarak kaptan ünvanını elde edecektir. Kaptanın ölmeden önce istediği bir şey vardır. Bir mektup. Onu söylediği yere götürmesini ister. Mürettebatla arasındaki ilişikileri çok iyi olduğu için herkes kaptan olmasını olumlu karşılar.Biri hariç.Gemide muhasebe görevinden sorumlu Danglars.

Mercedes kimsesizdir, sadece nişanlısı Dantes  ve amcasının oğlu olan Fernand yanındadırlar. Fernand bu kitaptaki diğer ihanet eden kişidir.Çünkü Mercedes’e aşıktır ve Dantes’i kıskanmaktadır. Fernand ve Danglars bir araya gelerek bir plan oluştururlar ve Dantes’i o günün siyasi olaylarıyla ilgili olarak Napolyon’un casusu olarak ihbar ederler ve düğün gününde hapse atılır.

Hapse atılmasındaki en büyük etkenlerden bir diğeri de Villefort ismindeki Parisli savcıdır. Karşısına getirilen Dantes’i ilk başta suçlu görmese de olayın derinine indiğinde mektupta kendi babasıyla ilgili yazılanları görür ve babasını kurtarmak için Dantes’i If Şatosu’na yollar.

Monte Kristo Kontu İçerik

14 yılını hapiste geçiren Dantes , her gün kendini eğitmekle geçirmektedir. Ezel’in Ramiz Dayısı diyebileceğimiz , Farya adında biriyle tanışır ve hayatının o an değiştiğini anlar. Dantes’i eğitir , bilgiler verir. Bir gün kaçış planı yaparlar fakat Farya’nın sağlığı bunu kaldırmaz ve ölür. Ölmeden önce kendisine bırakılan Monte Kristo adasındaki bir mirastan bahseder ve bunun yerini Dantes ile paylaşır. Dantes hapisten kaçar ve hazineyi bularak . intikam dolu bir hayata başlar.

Dantes kimliğini değiştirir ve kendini  Monte Kristo Kontu olarak tanıtır. Ona ihanet eden , hayatını mahveden herkesten intikamını almak için büyük planlar hazırlar. Hepsinin zaaflarını belirler , yanlarına yaklaşır,kendini sevdirir. Ve Monte Kristo Kontu için her şeyi yeni başlar. Savcı Villefort,Danglars,Fernand ve onunla evlenen Mercedes’ten intikamını alır ve bir gün gemisine atlayıp ortalıktan kaybolur.

Satın almak için: Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: