Skip to content

Moritanyalı (2021) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Moritanyalı (2021) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Moritanyalı (2021) film konusu yorumu, incelemesi, The Mauritanian eleştirisi, yönetmeni, aynı zamanda senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Moritanyalı (2021) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yakın tarihin iyi ve kötü yönleriyle çok konuşulmaya aday filmi The Mauritanian geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bazı kişilere göre hassas ve siyasal konusuyla sinema dünyasının pozisyonu gereği gerisinde kaldığı belirtilse de bazı kesimler tarafından oldukça pozitif yorumlar aldı. Filmin hikayesini çeşitli ortamlarda duymuş olabilirsiniz. Ancak konuya geçmeden önce birkaç hatırlatma yapmakta fayda var.

ABD, 2000’li yılların başında terörle mücadele hedefiyle Küba’da bir hapishane (kamp) yerleşkesi kurdu. Guantanamo isimli hapishanede olası terör zanlıları tutulmayı başlandı. Askeri hapishane de lanse edilen bu kampta, El-Kaide ve Taliban ile olası ilişkiler barındıran bireyler bir araya getiriliyordu.

Bu isimlerin başında; filme konu olan ve gerçek hikayesiyle çeşitli yorumcuları hayrete düşüren Mohamedou Ould Salahi yer almaktadır. Salahi, 2002 yılında ortada bir neden olmadan tutuklanır. Çeşitli hapishaneleri gezdikten sonra Guantanamo hapishanesinde tutulmayı başlanır. Ancak ortada hiç kimsenin bilmediği bir durum bulunmaktadır. Salahi’nin hangi suçla tutulduğuna dair hiçbir bilgi veya kanıt bulunmamaktadır. Üstelik kendisi bu hapishanede 14 yıl boyunca hapsedilecektir.

Tutuklanma hikayesi ise 11 Eylül olaylarından birkaç hafta sonra gerçekleşir. El Kaide ile olası bağlantı şüphesiyle tutuklanan Salahi, kendisini 14 yıl boyunca tutsak tutulacağı Guantanamo bölgesinde bulur.

Moritanyalı (2021) Film Konusu Yorumu

Birden fazla yabancı dili olan ve mühendislik mezunu bilgili tavırlarıyla ön plana çıkan Salahi, bu 14 yıllık süre zarfında yaşamış olduğu zorlukları, işkenceleri bir kitaba aktarmaya karar verir. Guantanamo Günlüğü isimli kitabıyla çok satanlar listesine ismini yazdırdıktan sonra hapishane hakkında korkunç bilgiler ortaya çıkmaya başlar. Mahkumların haklı-haksız yaşadığı işkenceleri, boğmaları, aşağılamaları ve buna benzer pek çok detayı gün yüzüne çıkarır.

Filmdeki ilerleyiş belirtmiş olduğum kronolojik sıra ile başlar ve devam eder. Salahi’ye hayat veren Tahar Rahim’in önderliğinde başlayan film yine onunla sonra erer. Tutuklanma anından sonra ailesinin uzun süre haber alamadığı gerçeği ortaya çıkar. Yıllar ilerlediğinde devreye avukatlar girer. Jodie Foster’ın canlandırdığı Nancy Hollander isimli avukat davaya girerken karşısında Stuart Couch’u (Benedict Cumberbatch) bulur. Stuart, Salahi’nin suçlu olduğunu savunan askeri yarbaydır.

Seneler akıp giderken, dava üzerinde çeşitli söylemler ortaya çıkarken; Salahi hapishanedeki zamanlarını anlatmaya, göstermeye devam eder. Hemen hemen herkesin duymuş olabileceğini tahmin ettiğim işkenceler arka arkaya yaşanır.

Ancak bu sürecin, duygusal ve sinema kültürü açısından ne kadar doğru anlatıldığı büyük bir soru işaretidir. Filmin siyasi merkezli bir ürün mü olduğu yoksa Salahi’nin hayat hikayesinin mi anlatıldığı net bir şekilde kavranılamaz. Bu da doğal olarak çeşitli olumsuz yorumları beraberinde getirir. Yine de 2 saati aşkın süresiyle izlemeye değer bir içerik sunmayı başarır.

IMDb: 7,4

The Mauritanian Film Oyuncu Kadrosu

  • Tahar Rahim – Mohamedou Ould Salahi
  • Jodie Foster – Nancy Hollander
  • Shailene Woodley – Teri Duncan
  • Benedict Cumberbatch – Stuart Couch
  • David Fynn – Kent
  • Saamer Usmani – Arjun
  • Daniel Janks – John
  • Denis Ménochet – Emmanuel

Ayrıca film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Netflix’in popüler dizilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Moritanyalı (2021) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: