Skip to content

Murder Among the Mormons Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Murder Among the Mormons Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu yazımızda; Murder Among the Mormons dizi konusu, yorumu, Netflix incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Murder Among the Mormons Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Yılın her ayında birbirinden farklı konulara ev sahipliği yapan Netflix belgesellerine şahit oluyoruz. Cam Sanatı’ndan cinayet belgesellerine, biyografilerden spor belgesellerine kadar ilgi çekiciliği yüksek içeriklerle tanışıyoruz. Ve her biri beklenenden fazla ilgi görüyor. Çoğu insanın sevmediği belgesel türleri, sanırım artık hak ettiği değeri görmeye başlıyor. Bu da türün hayranları için gelecek adına heyecan verici bir gelişme gibi gözüküyor.

İlgi Çekici Diğer Belgesellere Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anlatılan konu en kısa şekilde nasıl özetlenir bilinmez fakat Netflix kadar kötü özetleneceğini düşünmüyorum. Öncelikle olayların 1985 yılında geçtiğini hatırlatmakla başlayayım. 1985 yılında Amerika Salt Lake City’de farklı yerlerdeki bombalamalar sonucu iki kişi hayatını kaybetti. Bomba olayının perde arkası araştırılırken ölen kişilerin kimlikleri ortaya çıktı.

Steven Christensen ve Kathy Sheets isimli kişilerin tespitinin ardından birtakım gizemli belgeler ortaya çıkmaya başlar. Ve bu isimlerin LDS Kilisesi (İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi) ile bağlantılı olduğu düşünülür. Daha sonra devreye Mark Hofmann isimli bir düzenbaz, katil devreye girer. Bu bilgilerin ardından kökenleri 1830’lu yıllara dayanan Mormonlar hakkında gelişmeler yaşanmaya başlanır. Çeşitli mektuplar, yazılar ne olduğu anlaşılmayan notlar gibi pek çok öge sonucunda tarihin tozlu yaprakları gün yüzüne çıkmış olur.

Mormonlar hakkındaki detay bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Murder Among the Mormons Netflix Belgeseli

Açıkçası bu tarz dini konular içeren içerikleri yorumlamak ilgi odağımın dışına çıkıyor. Yine de Netflix’in genel olarak sıra dışılık konusundaki üstünlüğü olduğu için şans vermeden geçemiyorum. Bu sebeple yine ve yeniden kendimi gizem konulu seç belgeseline kaptırmış buluyorum.

Hem yaşım gereği hem de araştırma isteği oluşmamasından kaynaklı olarak 1985 yılında yaşanan patlama ve sonradan meydana çıkan gizli hazine -mektuplar, yazılar…- hakkında hiçbir bilgiye sahip değildim. Ancak Netflix’in yeni suç belgeseliyle zamanda geriye giderek, çoğu insanın hafızasından çıkaramadığı o ana şahit olmuş oldum.

IMDb: 7,2

Tyler Measom ve Jared Hess önderliğinde yürütülen 3 bölümlük belgeselin ardından değişik bulduğum birçok bilgiyle karşılaştım. Ancak yine de sürenin biraz daha uzun olmasını isterdim. Ki havada kaldığını düşündüğüm bazı olayların yerini oturmasını beklerdim. Fakat izlemesi heyecan yaratan ve sıradan olaylardan sıkılıp değişik konulu belgesel arayan izleyenler için izlenilir olduğunu görmüş oldum.

Dizi fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Murder Among the Mormons Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: