Skip to content

Mutlaka Keşfetmeniz Gereken En İyi Netflix Belgeselleri

Mutlaka Keşfetmeniz Gereken En İyi Netflix Belgeselleri yazımızda; En İyi Netflix Belgeselleri listesi, konuları, yapım yılları, IMDb puanları gibi soruların cevapları sizleri bekliyor…

Herkese merhaba! Bu son günlerde çok fazla dizi ve film üzerine içerikler yazdığım için; bugün daha farklı bir içerik hazırlamak istedim ve izlemekten keyif duyduğum ilgi çekici belgeselleri önerdim. Önerilen belgesellere Netflix üzerinden ulaşabileceğiniz gibi diğer sitelerden de ulaşabilirsiniz. İyi Seyirler.

En İyi Netflix Belgeselleri

13th

13th netflix belgesel

13. Madde olarak da bilinen 13th; yönetmen koltuğunda When They See Us belgeselinin de yönetmenliğini yapmış olan Ava DuVernay yer almaktadır. 2016 yapımı belgeselin konusu ABD sistemindeki kölelik ve hapishane suçları üzerindeki sosyal ve tarihi ilişkileri ele almaktadır. Netflix yöneticileri tarafından açıklamaya göre, bu belgeselin oluşturulma nedeni olarak; gençlerdeki değişim çabasından umutlandıklarını ve bu sayede yeni nesilleri bilinçlendirmek olduğunu söylemişlerdir. Belgesel IMDb tarafından 8,3 gibi önemli bir puana layık gösterilmiştir.

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

Cowspiracy

cowspiracy en iyi netflix belgesel

Bu önerileri okuyanlar arasında vejetaryen biri varsa muhtemelen Cowspiracy: Sürdürebilirliğin Sırrı belgeselini daha önceden izlemiş veya duymuştur. Küresel ısınmanın en büyük sebepleri arasında çevre kirliliği gibi bilindik sebepler olduğunu sanırken, belgesel bizlere hiç duymadığımız noktaları gösteriyor. Besi hayvancılığının yani et ve süt endüstrisinin; araba, kamyon, tren gibi toplu taşımaların salgıladığı egzozdan daha fazla sera gazı salgıladığı vurgulanıyor. Vejetaryenliği bir de bu noktadan dinlemenizi tavsiye ederim. 2014 yapımı belgesel, IMDb tarafından 8,3lük puana layık gösterilmiştir.

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

Ugly Delicious

netflix belgesel-ugly delicious

Diğer bir belgesel önerisi yemekler üzerine olacak. Gastronomi ile bağımın daha da arttığı bu son yıllarda; yemek temalı dizi, yarışma ve belgesel türlerini izlemekten keyif alıyorum. Eğer sizde benim gibi gastronomi ile yakından ilgileniyorsanız, Netflix’te bulabileceğiniz birçok belgeselden biri olan Ugly Delicious’tan bahsedeceğim. Sizce bir şef, sadece yiyeceğiniz yemekleri leziz yapmayı mı bilmeli? Yoksa o tabağı, yemeğin tarihini hissederek mi size sunmalı? İşte bu belgesel, yiyeceklerin lezzetinden ziyade o lezzetin varlığını, tarihini ve yaptığınız seçimlerin yemekler üzerindeki etkisini aktarıyor. Özgünlük kavramını bolca işleyen belgesel ünlü şef David Chang’in başrolde bulunması ile daha keyifli hale bürünüyor. 2018 yapımı belgeselin IMDb puanı 7,8.

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

The Pharmacist

the pharmacist en iyi netflix belgeselleri

Oğlunun uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve ölümünün uyuşturucu alışverişi esnasında gerçekleştiğini öğrenen eczacı bir babayı konu alan The Pharmacist, umulmadık sürükleyiciliği ile izleyenleri ekran başına bağlıyor. Öldürülen oğlunun davası polisler tarafından göz ardı edilir, baba bu noktada davanın peşine düşer ve katili adaletin eline teslim eder. İşine geri dönen ve eczanesiyle yaşamını devam ettiren baba, bir süre sonra gençlerin çok ağır bir ağrı kesiciyi reçete ile aldığını görür. Bağımlılığı yüksek olan ilacın üretici firması Amerika’nın en büyük ilaç şirketlerindendir. İçi el vermeyen baba, bu sefer de ilaç firmasının adalete teslimi ile mücadele eder. 2020 yılında izleyicilere sunulan belgeselin IMDb puanı 7,7’dir.

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

History 101

en iyi netflix belgeselleri history 101

Yazılarımda bazen “tarihten hoşlanmayanlarınız elbet vardır” şeklinde girişler yapıyorum, bu belgesel de bu girişi kesinlikle hak ediyor fakat bu belgeselde tarih, öğrenilmesi gereken bir ders yerine eğlenceye dönüşmüş. Farkında olmadan birçok bilgiyi keyifle öğrenmiş oluyorsunuz. Belgesel; yıllardır derslerde öğretilme çabasında olan tarih dersini, eğlenceli yöntemler ile daha kalıcı olarak akıllara yerleşeceğini iddia ediyor. Genel olarak 22 dakikalık bölümlerden oluşan belgesel, boş zamanınızı verimli geçirebileceğiniz bir alternatif. 2020 yapımı History 101 belgeselinin IMDb puanı 6,6.

Belgeseli izlemek için tıklayınız.

Mutlaka Keşfetmeniz Gereken En İyi Netflix Belgeselleri yazı sonu…

İlginizi Çekebilir: 5 Muhteşem Dizi Önerisi

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: