Skip to content

Nevenka Artık Susmak Yok Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Nevenka Artık Susmak Yok Dizi Konusu ve Yorumu yazımızda; Nevenka Artık Susmak Yok belgesel dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Nevenka Artık Susmak Yok Belgesel Dizi Konusu ve Yorumu

Netflix’in yeni belgesel dizisi Nevenka: Breaking the Silence 5 Mart 2021 tarihinde izleyenlere sunuldu. Bireyleri 2000’li yılların İspanya’sına götüren yapım Nevenka Fernández isimli kadının acı dolu zamanlarının perde arkasını paylaştı. Böylelikle platforma -maalesef- yeni bir cinsel taciz konulu hikâye eklenmiş oldu.

Netflix belgesel türünü takip edenlerin rahatlıkla hatırlayacağı gibi; bugüne kadar spor dünyasından siyasi dünyaya kadar pek çok cinsel taciz konulu yapıma rastlamıştık. Bazılarında pişkin suratlarıyla hiçbir şey olmamış gibi yapan ünlülere; bazılarında ise adeta hayata kötülük yapmak için gelen insanlara…

Bu listedeki insanların sonu gelecek gibi durmuyor. Her yeni güne yeni bir olay, yeni bir hayal kırıklığıyla uyanıyoruz. Fakat yaşadığı acımasız gelişmenin ardından hayatı ellerinden kayıp giden bireyleri nedense kolay unutuyoruz. Yıllarca içinde bulundukları yalnızlığa, biz de yenilerini ekliyoruz. Her ne kadar elimizden bir şey gelmese de çeşitli yollarla bu kişilere destek olabiliyoruz. Hikayelerine kulak kabartıp manevi açıdan iletişimimizi sağlayabiliyoruz. Tanıdık, tanımadık demeden duygularımızı aktarabiliyoruz.

Nevenka Artık Susmak Yok (Nevenka: Breaking the Silence) Belgesel Dizi Yorumu

Yeni Netlix belgeseli Nevenka Fernández’e konu eder. Başarılı okul geçmişinin ardından siyasi dünyaya atılan genç kadın 1990’lı yılların sonunda dönemin Ponferrada Belediye Başkanı olan Ismael Álvarez ile çalışma fırsatı bulur.

Aylar-yıllar geçtikçe ikili arasında duygusal gelişmeler yaşanmaya başlar. Ancak belirli bir süre sonra Nevenka bu durumda rahatsız olur. Fikrini açıkça belli etse de Ismael Álvarez tarafından hoş karşılanmaz. Gerek fiziksel gerek diğer mecralarla rahatsız edilir. Bu durumdan oldukça rahatsız olan Nevenka, 2001 yılında yaşadığı trajik olayları basın toplantısıyla dünyaya duyurarak işinden istifa eder. Hem yerel basın hem de bazı siyasetçiler Nevenka’ya karşı duruş sergileyerek Alvarez’e destek çıkar.

“İspanya’da bir siyasetçiye karşı kazanılan ilk cinsel taciz davası” gelişmeleri bu şekilde seyreder. Ve sonunda herkesin beklediği o an gerçekleşerek Alvarez görevini bırakır. Nevenka ise yıllardır vermiş olduğu haklı zaferin sevincini yaşar. İtilen, dışlanan, kötü davranılan biri haline gelmesine rağmen azmiyle herkesi alt etmeyi başarır.

Nevenka: Breaking the Silence, gerek hikayesi gerek anlatım tarzıyla beğendiğim belgeseller arasına ismini yazdırdı. Bence siz de izlemeli ve Nevenka’nın hikayesine şahit olmalısınız. Diğer yazılarda görüşmek üzere. İyi seyirler…

Ayrıca dizi fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka Göz Atın: Spotless

Nevenka: Breaking the Silence yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: