Skip to content

New Amsterdam Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

New Amsterdam Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; New Amsterdam dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, Netflix analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

New Amsterdam Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Yoğun dramların, hayattan görüntülerin, gerçek hikayelerin hastasıyız. Hele ki dizi bu temaları içeriyor ve bir o kadar da başarılı ise tadından geçilmiyor. Bölümler uzunmuş ya da sezonlar çokmuş gibi yanıltıcı düşünceler değersiz kalıyor. Üstüne, 5 sezon olması için mutlu oluyor ve daha fazlasını istiyoruz. Son zamanlarda böyle dizilerin bulunması bir hayli zor olduğu için, eldekiler hazine değeri taşıyor.

Eric Manheimer’ın Bellevue’deki hayat hikayelerinden uyarlanan New Amsterdam, popülerliğini ve kısmen de olsa başarısını kaybeden bir hastaneyi merkezine alıyor. New York’un Devlet Hastanesi -New Amsterdam- değişik türdeki bireyleri içinde barındırarak hastanelikten çıkma evresine geliyor. Tembellerin, paragözlerin, hastaneyi kamp alanına çevirenlerin evi haline geliyor. Ancak bu gidişat birkaç kişinin yardımıyla değişmeye, özgürleşmeye başlıyor.

Ancak kökeni çok eski yıllara dayanan bir kurumu, bütünlüğü değiştirmek pek de kolay olmuyor. Kalıplaşan insan toplulukları, koltuğuna yapışan ağa kılıklılar, çevresine çabuk uyum sağlayan çelimsiz kişiler bölgenin hükümdarlığını sürüyor. Bu düşüncelerin ardından gözler Max Goodwin isimli bireye çevriliyor. Yırtıcı ve hırslı karakteriyle ön plana çıkarken “ben geliyorum, hazır olun” şeklindeki sinyallerini iletmeye başlıyor.

New Amsterdam Dizi Konusu ve Yorumu

Dakikalar sonra hastane yeni medikal direktörü ile tanışmış oluyor. Max Goodwin. Azimli kişiliği ilk dakikadan itibaren belli olurken hastanenin şüpheli ele başlarına el atmaya başlıyor. Ki ilk adresi kardiyoloji bölümü oluyor ve çalışanlara birtakım “kendine iyi bak” mesajları iletiliyor.

Tek kişiye koca hastane. Tahmin edeceğiniz üzere bu pek de adil bir savaş gibi gözükmüyor. Bu sebeple Goodwin’in takım arkadaşları ortaya çıkmaya başlıyor. Çeşitli bölümlerde zirve yapan kişiler, Goodwin’in önderliğinde gidişata şekil vermeye çalışıyor.

Bu dakikaya kadar anlattığım olaylar dizinin çehresine harika bir dokunuş sağlarken doktorların kişisel hayatları senaryoya damga vuruyor. Her biri hastane içerisinde canla başla mücadele ederken idare etmeleri gereken özel yaşamları da olduğu ortaya çıkıyor. Bağımlılıklar, aile hayatları, sevgililer, karı-kocalık akla gelebilecek pek çok detay izleyenle buluşmuş oluyor.

Hepinizin yıllarca Doktorlar isimli Türk dizisini izlediğinizi tahmin edebiliyorum. Ya da tıp dramlarının efsanesi House M.D’yi. Veya daha yakın örneği Freddie Highmore’lu The Good Doctor’ı. Hepsinin ayrı bir dramatik ve ilgi çekici konusu olduğunu kabul edebiliriz. Farklı karakterlerin farklı dünyaların, kaotik dünyanın kurtarıcılarına…

New Amsterdam’da farklı ne var diye soracak olursanız? Baştan aşağıya bütün unsurlar olduğunu söyleyebilirim. Karakteri içinde yaşayan oyuncu topluluğu, içe dokunan sıra-dışı fakat inandırıcı dramatik hikayeleri ve en önemlisi de göze hoş gelen akıllıca tasarlanan senaryo… Hala izlemediyseniz, yukarıdaki düşüncelerim vasıtasıyla bir sonuca ulaşabileceğinize eminim. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

IMDb: 8,1

Dizide görev alan başlıca oyuncular: Ryan Eggold, Freema Agyeman, Jocko Sims, Janet Montgomery, Tyler Labine, Anupam Kher …

Ayrıca dizi fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Oscar’a aday belgesel-film: Collective

New Amsterdam Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: