Skip to content

Nomadland Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Nomadland Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Nomadland film konusu, yorumu ve incelemesi, eleştirisi, analizi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Nomadland Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Sizce de her gün daha da geriye gitmiyor muyuz? Daha iyisi, en iyi derken elimizdeki değerleri de kaybetmeye başlamıyor muyuz? Bir değil iki olsun derken, içten içe bazı konularda yok olmuyor muyuz?

Peki bu yok oluş anını kendi içimizde nasıl değerlendiriyoruz? Bunu kabulleniyor ve olağan akışına mı bırakıyoruz? Yoksa Fern (Frances McDormand) gibi; yaşama tutunup, içimizden ayrılmaması gereken o duyguya sahip mi çıkıyoruz? Umarım bugünden sonra herkesin cevabı Fern’ün cevabına yakın olur. Çünkü artık dünya tam anlamıyla çileden çıkmış durumda ve çekilmez insanların hegemonyası altında sürüp gidiyor.

İlginizi Çekebilir: Lupin

Kısa bir süre önce eşini ve neredeyse tüm mal varlığını kaybeden Fern; büyük bir çıkmazın içinde buluyor kendisini. Empire, Nevada’da kendisine yeni bir göçebe hayatı kuruyor. Yerel halkın en büyük geçim kaynağı olan alçı fabrikasının kapanması, herkes epey etkiliyor.

Yaşının da ilerlemiş olmasından kaynaklı olarak her işe uygun bir profil çizemiyor olması onu hiç de etkilemiyor. Mevsimlik işler uğruna hem evi olarak gördüğü hem de seyahat ettiği karavanında yaşamını sürdürürken, yolda tanıştığı insanlardan gelen manevi duygularla hayatını kazanmaya çalışıyor.

Nomadland Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Dondurucu kış aylarında rotasını güneye çevirirken, kazandığı gündelik paralarla yaşamını sürdürüyor. Gerçek hayatta da tanınan Bob Wells ile tanışması sonucu göçebelik üzerine bilgiler elde ediyor. Göçebe yaşam tarzının nasıl olduğunu ve ne yapılması gerektiğini öğrenerek hayatına yön vermeye çalışıyor.

Onca kötü şeye rağmen pes etmiyor ve bence bu onu inanılmaz kılıyor. Kardeşinin yanına gidip sıcak çatı altında yaşamak yerine baş kaldırıyor dünyaya belki de insanlara… Belki minimalist yaşaması gerekiyor ama hayatına mutlu bir şekilde, kimsenin baskısı olmadan devam ediyor.

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Jessica Bruder’in aynı isimli kitabından Chloé Zhao uyarlanan film, belki de son yılların en iyi filmleri arasına ismini yazdırmayı başarıyor. Sadece bugünün değil gelecek yılların da simgesi olabilecek kalite ile beyaz perdeye uyarlanan yapım, Fern gibilerine ulaşmak adına harika bir iş çıkartıyor. Yönetmen Chloé Zhao’nun The Rider ile yakaladığı ivme Normadland ile devam ederken, gelecek yıllar için büyük bir umut kaynağı olmayı hedef biliyor.

Her anın zarif işlendiği ve küçük küçük mesajlarıyla keyifli bir 90 dakika sunan Normadland kesinlikle ama kesinlikle izlenilmeyi hak ediyor. Hepinizin ayrı ayrı anlamlı mesajlar çıkarmanız dileğiyle, iyi seyirler…

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son günlerin popüler filmi Azizler incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Nomadland Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: