Skip to content

Oksijen Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Oksijen Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Oksijen film konusu yorumu, Netflix incelemesi, eleştirisi, Oxygen yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Oksijen Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Konusu gereği izleyenleri 2010 yapımı Buried filmine götüren 2021 çıkış tarihli Oxygène, kapalı bir kutuya hapsolan genç bir kızın hikayesini konu eder. Oldukça basit bir konu özeti gibi gözükse de Elizabeth’in kriyojenik kutuya nasıl girdiği, nerede olduğu veya nasıl kaçacağı büyük bir soru işareti oluşturmaktadır. Tıbbi ünitenin ne olduğunu bilmemesinin yanı sıra kendisine bağlanan kabloların oluşturduğu kaotik ortam, kendisini daha da sinirlendirmekte ve germektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan Crawl ve The 9th Life of Louis Drax gibi içeriklerle olumlu-olumsuz pek çok yorumun ortasında kalan Fransız yönetmen Alexandre Aja; kendisini tanımlayan karanlık ve baskılı, kapalı kutu, klostrofobi gibi ifadelerle karşımıza çıkmaktadır. Merkezine aldığı karakteri farklı dünyaların farklı boyutlarıyla tanıştırarak izleyene gerilim dolu dakikalar yaşatmayı hedeflemesine ilaveten korku ve gizem temalarını harmanlayarak ilginç dakikalara imza atmaktadır. Oksijen ile yine benzer bir tema işlenirken gözler bu kez kriyojenik ismi verilen bir odada, ünitede geçmektedir.

COVID şartları göz önünde bulundurulduğunda kısıtlı kadrolu senaryolar, tek mekânda geçen filmler makul gibi gözükse de koca filmin tek bir odada geçmesi ne kadar makul ona hep beraber karar vereceğiz. Böylece kapalı bir kutuya sıkışan Elizabeth’in neler yaşadığına ve neler hissettiğine ortak olacağız.

Oksijen Film Konusu Yorumu

Sahneler isminin Elizabeth olduğunu öğrendiğimiz genç bir kızın kurtulma çırpınışlarıyla başlar. Sıkıca bağlanmış, gözlerden ırak bir yere bırakılmış ve çeşitli kabloların arasında kalmıştır. Çıkış yolunu aradığı sekans içinde animasyonu andıran bir ses kendisiyle iletişime geçer. Buried filminde Ryan Reynolds’ın kullanmış olduğu telefon, Liz’de MILO isimli bir programa dönüşmüştür. Liz birtakım sorular sormakta MILO da Siri’yi andıran ses tonuyla cevaplar vermektedir.

Elizabeth en azından yalnız değildir. Ancak bu tuhaf sevinç içinde bulunduğu çaresizliğin tuhaf göstergesidir. Liz, MILO’ya aklına gelen her türlü soruyu sorsa da MILO kodlamaları gereği cevaplar vermektedir. Polisle, ünitenin yapımcısıyla konuşma gerçekleştirmesine izin verilirken nerede olduğuna ya da nereden geldiğine dair bilgiler verilmesi engellenmektedir.

Çeşitli bilgilerin ortaya çıkmasıyla Liz, gerçek ve hayal dünyası arasında sürüklenmeye başlar. Çıldırır, bağırır fakat onu ne duyan birisi ne de yardımına koşacak birisi vardır. Üstelik ünitedeki oksijen seviyesi oldukça kısıtlı hale gelmiştir. Geçmişi hakkında birtakım bilgiler ortaya çıkarken kendisinin çok farklı bir kişi olduğunu öğrenir. Kalan dakikalar sürprizlere, kıvrımlara ve yıkıcı gerçeklerle çevrilir.

Oksiyen, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Kaçak Yolcu’ya benzer bir akış şeması işlemektedir. İlgi çekici bir temaya sahip olmasına karşılık içi boş hissettiren ve oldukça boğucu bir serüven sunar. Gerginlik ve gizemden yeteri kadar beslenmeye çalışsa da karşılığında sonuç vermeyen bir hal alır. Sonuç olarak: 6/10

Elektrikler gitti; evlerin, caddelerin ışıkları söndü ve hayatın akışı tersine dönmeye başladı. Kazalar oldu ve en önemlisi de dünya, The Beatles’ın varlığını unuttu: Yesterday film konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Oxygen Film Oyuncuları ve Karakterleri

  • Mélanie Laurent – Elizabeth ‘Liz’ Hansen
  • Malik Zidi – Léo Ferguson
  • Laura Boujenah – Alice Hansen
  • Eric Herson-Macarel – Moreau

Filmin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oksijen Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Netflix ve diğer platformlardaki popüler içeriklere göz atmayı unutmayın. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan haberdar olabilirsiniz. Öyleyse sizlere keyifli seyirler…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

One thought on “Oksijen Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi Leave a comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: