Skip to content

On Küçük Zenci Kitap İncelemesi ve Yorumu | Agatha Christie

on küçük zenci agatha christie

On Küçük Zenci orijinal adıyla And Then There Were None veya Ten Little Niggers, dünyanın en tanınmış polisiye romancılarından biri olan Agatha Christie’nin 1939 yılında yazmış olduğu bir eserdir. Dünya çapındaki yazarın eserleri neredeyse 45 dile çevrilmiş ve kitaplar yüz milyondan fazla satmıştır. Dünyanın “en çok okunan cinayet romanları” listesindeki yerini koruyan eser, bundan sonra da yerini kaptıracak gibi gözükmüyor.

On Küçük Zenci, sürükleyiciliği ve anlatımı bakımından son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplar arasında yerini aldığını söyleyebilirim. 223 sayfadan oluşmasına rağmen bir gün içinde kolaylıkla bitirdim. Kitabı okumaya başlamadan önce konusu hakkında çok fazla bilgi sahibi değildim fakat okumaya başladıktan sonra, daha önce bu kitabı konu alan bir dizi izlediğimi hatırladım. 2015 yapımı, IMDb puanı 8 olan, And Then There Were None isminde bir mini dizi. O diziyi izlerken de aynı güzel hislere kapılmıştım. Kitabını da bitirince polisiye-cinayet temalı kitap/dizileri daha çok izlemem ve okumam gerektiğini hissettim.

on küçük zenci-agatha christie

On Küçük Zenci İçerik

Eser; birbiriyle alakası olmayan on insanın, çok zengin bir adam tarafından Devon’da Zenci Adası adındaki bir adaya davet edilmesiyle başlıyor. Bu ada için ortada çeşitli söylentiler dolaşıyor. Çok güzel olduğu, yaz sıcağını geçirmek için birebir olduğu yönünde. Bu on insan da teklifi yapan insanı tam olarak hatırlayamasa da, bu güzel yaz planını geri çevirmiyorlar. Adaya on kişi de geldikten sonra, herkes davette bulunan ev sahibini bekliyor fakat o gelmeyecektir.

Geçmişleri gizledikleri sır ve korkularla dolu olan bu on kişi adada mahsur kalmışlardır. Ve adada işler iyice sarpa sarmaktadır. Çeşitli sebepler yüzünden her gün, on kişiden biri ölmektedir. Sayıları gitgide azalacaktır…

On küçük zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz,
Dokuz küçük zenci çok geç yattı,
Sabah biri uyanamadı, kaldı sekiz,
Sekiz küçük zenci Devon’u gezmeye gitti,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi,
Yedi küçük zenci odun kırdı,
Biri baltayla kafasını yardı. Kaldı altı,
Altı küçük zenci kovanla oynadı,
Birini yabanarısı soktu. Kaldı beş,
Beş küçük zenci hukuka merak sardı,
Biri yargıç oldu. Kaldı dört,
Dört küçük zenci denize yüzmeye gitti,
Birini kırmızı balık yuttu. Kaldı üç,
Üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,
Birini büyük bir ayı kaptı. Kaldı iki,
İki küçük zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Ve kimse kalmadı.

Kitabın ismi, gittikleri adanın ismi olan Zenci Adası’ndan ve aynı zamanda da 10 küçük zenci şiirinden geliyor. Eser bu şiirle başlıyor ve o dakikadan sonra sizi derin bir yolculuğa sürüklüyor. Her an düşünmenize ve tetikte olmanıza sebep oluyor.

Kurgusu ve sonu itibariyle sanırım en çok şaşırdığınız veya şaşıracağınız eserlerden birisi. Kitap boyunca katilin kim olduğunu çok düşünmeme rağmen katilin kim olduğunu çözemedim. Bakalım siz bulabilecek misiniz? Bu eserin kitap veya dizi halini mutlaka okumalı, izlemelisiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Aylak Adam kitap yazısını hala okumadınız mı? – Aylak Adam

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: