Skip to content

One Child Nation Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi

One Child Nation Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; One Child Nation belgesel konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Herkese yeniden merhaba. Bugün yine sizlere, çok anlamlı bir belgesel ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım. Geçtiğimiz yazılarda, belgesellerin anlamını ve önemi belirtmiştim. İçerdikleri konuyla hem geçmişe hem de geleceğe ışık tutan bu film tarzındaki yapımlar, kişisel gelişim için çok önemliler. Bugünkü anlatacağım belgesel, Çin’de 1979-2015 yılları arasında uygulanan bir politikanın üzerinde duruyor. Tek Çocuk Politikası… Aşırı nüfus artışına önlemek adına 1979 yılında yürürlüğe giren tek çocuk politikasıyla beraber; hükûmet, ekonomik anlamda rahat bir gelecek hedeflemeyi umdu. Bu politikayla beraber ülkede; kısırlaştırma, kürtaj, çocuk tacirliği, çocuk katilliği yaygın hale geldi.

“Bireyler, topluma boyun eğmelidir.”

filmden bir kesit

Bu politikaya uymayan aileler büyük zorluklar çekti. Evleri yıkıldı, yakıldı. Evin annesi, zorla kaçırıldı ve kısırlaştırıldı. İkinci çocuğa hamile olan anneye, zorla kürtaj yaptırıldı. Tek çocuklu ailelere ise sağlık, istihdam ve diğer sektörlerde öncelikler tanındı.

One Child Nation Belgesel Yorumu

“Toplumsal fayda her şeyin üstündedir.”

Filmden bir kesit

2015 yılında politika sonlandığında ise, hedefin başarıyla gerçekleştirildiği düşünüldü. Fakat umduklarının çoğu yaşanmadı. Ülkede genç nüfus çok azdı ve yaşlılarla ilgilenecek kişi sayısı yetersizdi. Soyadlarını devam ettirmek adına büyük çaba sarf eden aile bireyleri yüzünden, kız nüfusu ile erkek nüfusu arasında uçurum oluştu. Çünkü o senelerde kız bebeklerin çoğu; pazar, market gibi alanlarda başıboş, ölüme bırakılıyordu.

İşte bu belgeselde, 25-26 yıl süren politikanın etkilerine şahit oluyorsunuz. Binlerce kısırlaştırma yapan ebeler, evleri yakıp yıkan köy muhtarları ve ailelerle ilgilenen memurların ağzından, bu süreç hakkında bilgiler ediniyorsunuz. Bazıları yapmış oldukları eylemlerin pişmanlığından bahsederken, bazılarından ise “o politika olmasaydı, ülke bu kadar ilerleyemezdi” şeklinde yorumlar işitiyorsunuz. Sokaklara atılan binlerce, milyonlarca fetüs ve karşılığında ekonomik kalkınma. İzlerken şok olacağınız görüntüler, yorumlar ve en önemlisi kaçınılmaz gerçekler…

Bu politikayla ilgili yüzeysel olarak bilgi sahibi olduğum için; hiçbir zaman daha detaylı bir araştırma yapmamıştım. Hiç duymadığım veya daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse, inanamadığım olaylarla yüzleşme fırsatı buldum. Yine empati duygunuzun olup olmadığını test edeceğiniz ve aynı zamanda, şu an dünyanın en iyi ekonomik durumuna sahip olan Çin’in, nasıl bu hale geldiğini göreceğiniz bu belgeseli, mutlaka izlemelisiniz.

Belgeselin yönetmenliğini üstlenen; Nanfu Wang ve Jialing Zhang ikilisi gayet başarılı bir yapıma imza atmış. 2019 yılında yayınlanan film tarzındaki belgesel, 1 buçuk saatten oluşuyor ve IMDb tarafından 7,5 puan almayı başarmış. Birçok ödüle layık gösterilen yapım, büyük bir tebriği hak ediyor. Umarım belgeselin bana kattıklarını, siz de yakalayabilirsiniz. İyi Seyirler!

Diğer belgesel önerilerine bakmak isterseniz: Belgesel Önerileri

One Child Nation Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: