Skip to content

Open Your Eyes Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Open Your Eyes Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Open Your Eyes dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer içerikler için takipte kalınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Open Your Eyes Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix
  • İlk olarak halihazırda görmüş olabileceğiniz veya henüz keşfetmediğiniz bir gelişmeyi hatırlatmakta yarar var. Her gün daha da gelişmeyi hedefleyen blog-okur.com ailesi olarak; hem bireyin kendisine hem de gelişen ailemize katkıda bulunacağını düşündüğümüz yeni projemizi “gönüllü yazar arkadaş başvurumuzu” mutlulukla sizlere sunuyoruz. Eğer kitaplara, dizi veya filmlere ilginiz var ise… Ve buna ilaveten ilginizi sözcüklere dökme gibi bir hayalinizi varsa, bizlerle birlikte çalışabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Netflix Open Your Eyes dizi incelemesinde bazı spoiler alanları bulunmaktadır.

Netflix; The Woods, 1983, The Mire ve Sexify gibi ses getiren başarılı Polonya yapımı içeriklerine yenisini eklemenin mutluluğunu yaşıyor. Gerek platformdan açıklanan resmi yazı gerekse dizi yapımcılarının yorumları vasıtasıyla, Netflix-Polonya iş birliğinde yürütülen içeriklerin sayısının daha da artacağı ön görülüyor.

Nihayetinde platform Open Your Eyes ile yeni bir serüvene atılırken Polonya yapımı diğer dizilerden de ayrılmayı başarıyor. Her biri kendi tema ve kategorilerinde ses getiren hikayelere imza atsa da izleyiciler Open Your Eyes vasıtasıyla Polonya’dan pek de alışık olmadığımız bilim-kurgu temasına şahit oluyor. Dizi tanıtımında öne çıkan ilk kriter korku-gizem olmasına karşılık hikâyeyi var eden ana unsurun bilim-kurgun üzerinden şekillendiği gözden kaçmıyor.

Ve bu hikâyenin merkezine de henüz 20’li yaşlarında olan Julka isimli genç kadını koymaktadır. Polonya dizilerinden aşina olduğumuz iç karartıcı, bulanık sahne geçişleri vasıtasıyla genç kızın trajik bir kaza geçirdiği ve akabinde de aile bireylerini kaybettiği görülmektedir. Haliyle kendisi de yaralı bir şekilde kazadan kurtulmuş ancak ilerleyen dakikalardan anlaşılacağı üzere kendisine amnezi (hafıza kaybı) teşhisi konulmuştur. Böylece genç kızın, hafıza kaybı merkezi olarak lanse edilen hastanedeki macerası da başlamış olacaktır.

Open Your Eyes Dizi Konusu

Senaristliğini Milena Dutkowska ve Klara Kochanska’nın üstlendiği Open Your Eyes ilk sezon boyunca The Mire veya 1983’ü anımsatan sekanslar üzerine kurulur. Her izleyenin severek takip ettiği yapboz oyunlarını anımsatan gizem-karmaşa unsurlarına bürünerek Julka’nın gizemli geçmişi ve geleceği arasında bağ kurmamıza sebebiyet vermektedir. Bu sebeple Julka’yı bir nevi rehabilitasyon merkezine yerleştirerek genç kadın hakkında detaylı sunuma geçecektir.

Ancak bulunduğu klinikte göze çarpan, dikkatleri tamamen Julka dışına iten kriterler bulunmaktadır. Ki bu kriterler klinikteki sorunu ortaya koyan en temel örneklerdir. Hafızalarınız geri getireceğiniz mottosuyla yola koyulan bir grup bilim insanının, hasta bireyleri çeşitli makine ve cihazlara bağlayarak çıldırış sekanslarına şahit olmamız içten bile değildir. Patlayan gözler, kendisini oradan oraya savuran bireyler…

Netflix’e eklenen diğer yeni içeriklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ve günler sonra bu bireyler arasına Julka da dahil olur. Çevirmenlerin de dediği gibi, geleneksel olmayan tedavi yöntemleri genç kızda bazı sorunsalları ortaya çıkarır. Çeşitli rüyalar, kabuslar… Ayrıca kendisine yardımcı olmaya çalışan Adam isimli birey de genç kızın akli dengeleriyle oynamakta kararlıdır. Genç kızı klinikten kaçırmaya çalışırken aslında diğer bazı hususları devreye sokmaktadır. Ancak Julka hayal ile gerçek dünya arasında sıkışıp kaldığında, ipin ucu kopacaktır.

Senaristlerin Julka hakkında bastıra bastıra belirttiği bir gerçek vardır. Ki o da genç kızın, manipülasyon ve yalanlarla yönetilen kliniğin (dünya) gizemlerini çözmesi gereken bir kahramana evrileceği yönündedir. Halihazırda yaşıyor olduğu trajik hafıza kaybının yanı sıra değişik tedavi yöntemleri uygulayan ve belli ki insanlara daha da zarar veren bilim insanlarıyla mücadele etme arzusu taşıdığını belirtirler.

Nihayetinde gizemli ipuçları, korku, bilim-kurgu, aksiyon ve romantizm temalarının bizlerle buluşacağını söylerler. Bana kalırsa haksız da sayılmazlar. Kadın kahramanlar üzerinde yaratılan olumsuz yorumların aksine Julka, izlenilmeye değer karakteriyle Open Your Eyes’in kalbi olmaya adaydır. Ve gizem-gerilim efektlerinin nispeten doğru kullanılmasıyla karmaşık klinik dünyası hakkında gerçeklerle yüzleşmeye hazırdır. Şans verilir. Sonuç olarak: 6/10. Öyleyse sizlere iyi seyirler…

Dizinin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Maria Wawreniuk – Julka
  • Ignacy Liss – Adam
  • Michał Sikorski
  • Sara Celler Jezierska
  • Pola Król
  • Wojciech Dolatowski
  • Klaudia Koścista
  • Zuzanna Galewicz
  • Marta Nieradkiewicz

Open Your Eyes Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: