Skip to content

Pieces of a Woman Film Konusu ve Yorumu

Pieces of a Woman Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Pieces of a Woman film konusu ve yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Pieces of a Woman Film Konusu ve Yorumu

Geçtiğimiz Ağustos ayından beri hemen hemen her türlü sosyal mecrada tanıtımı ve incelemesi yapılan Pieces of a Woman, 7 Ocak itibariyle biz sinemaseverlere sunuldu.

Aylardır o kadar çok abartıldı o kadar çok konuşuldu ki, karşılaşacağımız filmin ne olacağını daha gelmeden evvel tasarlamaya başladık.

Gelin hep beraber; 77. Venedik Uluslararası Film Festivali’ndeki gösterimde iyi ve kötü yönüyle pek çok izleyenin ilgisini çeken yapımın detaylarına göz atalım.

Vanessa Kirby ve Shia LaBeouf’un canlandırdığı Martha ve Sean çiftinin tatlı konuşmalarıyla başlıyor film. Mutlulukları ve hayat enerjileri yüzlerinden okunurken bunun sebebinin doğacak kızlarından kaynaklandığını görüyoruz. “Kızım doğum zamanına kendisi karar versin” diyor Martha ve bu sebeple doğumu hastanede yapmak yerine evde ebe yardımıyla gerçekleştirmek istiyor. Artan sancılar bebeğin geleceğini işaret ediyor fakat aylardır onlarla iletişimde olan ebe Barbara’nın başka bir doğumda olduğu anlaşılıyor. Onun yerine Eva isimli bir ebe geliyor.

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğum öncesi işlemler uygun şekilde uygulanmaya başlıyor ve gitgide artan sancılar bebeklerine kavuşmalarına az bir süre kaldığını işaret ediyor. Geçen birkaç dakikanın ardından bebek dünyaya geliyor fakat sebebi bilinmeyen sebepler yüzünden hayata tutunamıyor. Büyük bir yıkıma uğrayan ikili, neyin yanlış gittiğini anlayamıyor ve ebe bu gelişmeler karşısında pek yardımcı olamıyor.

Pieces of a Woman Film Eleştirisi

Günler hatta aylar geçiyor fakat bu korkunç olay sonrası Martha ve Sean eski hayatlarına dönemiyor. İlişkilerinde kopukluklar başlıyor, arkası kesilmeyen yalanlar ve en önemlisi de zamanında arayıp buldukları aşkı kaybetmeye başlıyorlar.

(Bebeği doğuran Eva da mahkemede davasıyla ilgileniyor, ihmal ve bebeği öldürme suçundan dolayı yargılanma sürecinde yer alıyor.)

Filmin ilk yarısı ile ikinci yarısı arasındaki büyük uçurum bu gelişmelerden sonra kendini göstermeye başlıyor. Dramın doruklara çıktığı ilk dakikalardan sonra, düzensiz ve çekilmez bir konuya bürünen senaryo; başlangıçta yarattığı inanılmaz duyguyu yitiriyor. Özellikle Vanessa Kirby’nin ilk 30 dakikadaki inanılmaz performansıyla yakalamış olduğumuz ivme, olaylar ilginçleştikçe darmaduman hale geliyor. Bu sebeple Venedik’te En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Vanessa Kirby’nin göze oldukça hitap eden karakteri dışında pek de bir şey kalmıyor.

Bazen öyle anlar gelir ki, filmlere bakmadan önce “köklerime kadar dram hissetmek istiyorum” deriz. Bu sayede hayatımızda eksik kalan parçaları duygularımızla ya da görebileceğimiz bir sahneyle telafi etmek isteriz. Filmin ilk 30 dakikası, bu söylediklerimizin cevabı şeklinde çıkıyor. Daha sonra yalanlar, üstünde çok fazla düşünülmeyen alt metinler, doğum sonrasında yaşanılan yıkımın başka yerleri gitmesi gibi gibi sayabileceğim pek çok gereksiz sahne yer alıyor. Kata Wéber’in yazdığı, Kornél Mundruczó’nun yönettiği Pieces of a Woman ağızlarda buruk bir tat bırakıyor. Genel hatlarıyla yorumlayarak, eksik parçaları sizlere bıraktım. Umarım aradığınız o dram duygusunu yakalar ve benim hissettiklerimden daha fazlasını bulursunuz. İyi seyirler…

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Son günlerin popüler içeriklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pieces of a Woman Film Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: